Jak przygotować się do pierwszych rozmów coachingowych?

Jak przygotować się do pierwszych rozmów coachingowych? materiały prasowe

Przed rozpoczęciem coachingu warto uświadomić sobie, jak ogromnym potencjałem dysponujemy, jaką posiadamy wiedzę oraz umiejętności w tematach, w których to mamy wspierać naszych podopiecznych.

Przed rozpoczęciem coachingu warto uświadomić sobie, jak ogromnym potencjałem dysponujemy, jaką posiadamy wiedzę oraz umiejętności w tematach, w których to mamy wspierać naszych podopiecznych. Jeżeli uda nam się określić zarówno nasze atuty, jak i ograniczenia, stanie się dla nas jasne, jakie ewentualne działania musimy podjąć i nad którymi obszarami warto popracować samemu, aby później móc dzielić się wiedzą z pracownikami.

Jeżeli np. chcemy wspierać naszych podopiecznych w pozyskiwaniu nowych klientów, należałoby sobie przypomnieć, jak wyglądają rozmowy z klientami i odbyć kilka takich spotkań w charakterze sprzedawcy. Będziemy mieli wówczas możliwość poczuć i zrozumieć, z jakimi zachowaniami klientów sobie nie radzimy i dlaczego. Zdobędziemy odpowiednią wiedzę, którą później będziemy mogli przekazać zespołowi. Sami też będziemy chcieli zdobyć wiedzę w tym temacie – skorzystamy z zewnętrznego szkolenia, przeczytamy książkę, poprosimy o pomoc kogoś, kto ma większe doświadczenie od nas. Takie przygotowanie przynosi niezaprzeczalne korzyści, jednakże nie jest warunkiem koniecznym do prowadzenia coachingu.

Jednym z podstawowych założeń coachingu on the job jest obserwowanie zależności, których uczestnik interakcji (np. handlowiec-klient) nie jest w stanie zauważyć. Bez względu na to, czy jesteśmy ekspertem w temacie, czy też z danym zagadnieniem mamy do czynienia pierwszy raz w życiu, możemy te momenty wyłapać i pracować nad nimi. Jestem jednak zdania, że zawsze warto jednak wiedzieć, o czym się mówi, aby poszerzyć kontekst i jeszcze lepiej pomóc naszym podwładnym.

Idealnie byłoby prowadzić coaching on the job bez zapowiedzi, z zaskoczenia. Możemy odkryć w ten sposób wiele ciekawych rzeczy, jednakże może również prowadzić do utraty zaufania podwładnych, które to jest niezwykle ważne dla efektywności procesu coachingowego. Najprościej jest po prostu powiedzieć zespołowi o konkretnej decyzji wraz z obszernym wyjaśnieniem powodów, celów oraz planowanego przebiegu coachingu. Najpierw warto to zrobić w obecności wszystkich pracowników, a następnie w rozmowach w cztery oczy z każdym z pracowników. Taka rozmowa sam na sam jest jednocześnie świetnym momentem aby rozwiązać wątpliwości albo odpowiedzieć na pytania pracowników, których nie odważyliby się zadać na forum.

Sam proces coachingowi warto rozpocząć od tzw. zapowiedzi coachingu, a więc wystąpienia, podczas którego zakomunikujemy, że wprowadzamy coaching w firmie, określając jednocześnie publicznie zasady, jakimi będziemy kierować się podczas realizacji. Wyjaśniamy też pracowników, czego mogą się spodziewać, a czego na pewno nie jesteśmy im w stanie zapewnić poprzez proces coachingowy. Warto podkreślić motywy, dla których decydujemy się na tego typu pracę. W tym momencie należy też powiedzieć o celu wdrażanego procesu. Celami są korzyści ogólne – dla całej organizacji, zarządu czy też samego produktu.

Warto też w takim wystąpieniu przybliżyć pracownikom istotę i zasady procesu coachingowego. Każdy bowiem ma inne wyobrażenie na temat coachingu on the job. Jeżeli w czasie naszej pracy z podwładnymi będziemy korzystali z różnych dokumentów, warto powiedzieć, jakie to dokumenty, do czego służą i kto jeszcze poza nami będzie miał do nich wgląd. Chodzi o to, aby każdy wiedział dlaczego proces będzie wdrożony i nie węszył, że jest tylko przykrywką np. dla wprowadzenia zwolnień w firmie.

 Warto też, aby to, o czym mówimy, pokrywało się w 100 proc. z naszymi dalszymi działaniami. Jeżeli pracownicy zobaczą, że mają do czynienia z przemyślanymi rozwiązaniami, chętniej dołączą do niesamowitej przygody, jaką niewątpliwie jest coaching on the job. 

 

Grupa Szkoleniowa Kontrakt OSH Robert Zych

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki