Jak się przygotować do zmiany pracy?

Jak się przygotować do zmiany pracy? geralt/Pixabay.com

Jeśli zadecydowałeś, że chcesz coś zmienić w swoim życiu, a tym czymś jest właśnie praca, przeczytaj poniższe porady, by ta decyzja oraz jej ewentualne konsekwencje, były krokiem przemyślanym i efektywnym, a nie jedynie spontanicznym postanowieniem.

Przeanalizuj sytuację

W pierwszej kolejności zdecyduj, czy decyzja o zmianie pracy jest ostateczna i nie wynika z chwilowego przemęczenia bądź wypalenia zawodowego. Na spokojnie zrób bilans zysków i strat wynikających z podjęcia takiego kroku. Nigdy nie podejmuj decyzji o zmianie pracy pod wpływem emocji. Jeśli dalej jesteś zdecydowany, zastanów się co do oczekiwań względem nowego pracodawcy, stanowiska, a także możliwości zmian tego, co nie odpowiadało Ci w poprzedniej. Czy chodziło o zarobki, atmosferę, współpracowników, lokalizację? A może chcesz zmienić branżę? Odpowiedz sobie na powyższe pytania i  porozmawiaj o swoich przemyśleniach z rodziną czy najbliższymi przyjaciółmi.

Zaktualizuj swoje CV

Pierwszym krokiem, po podjęciu decyzji o zmianie pracy, powinno być zaktualizowanie CV. Prawdopodobnie to, które posiadasz jest już w dużej części nieaktualne. Powinieneś więc je odświeżyć. Wpisz wszystkie kursy, szkolenia czy nowe umiejętności, które nabyłeś od tego czasu. Zawrzyj  w CV konkretne i mierzalne sukcesy, jakie odniosłeś i pokaż, jak przełożyły się one na funkcjonowanie firmy. Możesz także stworzyć nowe, nieszablonowe i ciekawe CV – sprawdź na monsterpolska.pl, jak wiele jest nowych pomysłów. Możesz też spytać kolegę grafika, czy pomógłby Ci zrobić CV, które zwróciłoby uwagę potencjalnego pracodawcy. Idź z duchem czasu i wykaż się kreatywnością – a być może właśnie ta cecha przekona kogoś, by to właśnie Ciebie zatrudnić. 

Pracuj nad sobą i poszerzaj horyzonty

Jeśli masz trochę czasu w okresie wiosennym, bądź zdajesz sobie sprawę z tego, że znalezienie nowej pracy po wypowiedzeniu starej może zająć Ci trochę czasu, pomyśl o zainwestowaniu w siebie. Poszukaj ciekawych kursów, popracuj nad umiejętnościami, które zawsze chciałeś opanować do perfekcji. W trakcie poszukiwań nowych ofert pracy, np. na stronie naszej stronie, zwracaj szczególną uwagę na to, jakich umiejętności wymagają potencjalni pracodawcy na stawisku, o które się ubiegasz. Jeśli pewnych z nich nie posiadasz, to jest właśnie najlepszy czas na to, by zacząć nad nimi pracować. Wiosna to też czas na poszukanie informacji o nowej branży, która Cię interesuje, przejrzenie ofert, zapoznanie się z działalnością firm, w których chciałbyś pracować. Warto również znaleźć czas na lekturę dobrej książki, przydatnej w życiu zawodowym.

Nawiązuj znajomości

Pomoc znajomych, życzliwych osób, w znalezieniu pracy marzeń może okazać się niezbędna. Być może ktoś z Twoich znajomych wie, że jego firma szuka nowego pracownika? A może warto poznać kogoś nowego? Nowi ludzie to nowe możliwości, nowy potencjał i szanse. Bierz udział w różnego rodzaju szkoleniach czy konferencjach związanych z Twoją branżą, bądź tą, do której aplikujesz. Możesz poznać wiele ciekawych i pomocnych osób, które mogą pomóc Ci osiągnąć zamierzone cele.

Bądź czujny

Na bieżąco śledź oferty pracy, zostaw swoje CV w naszej bazie, czy też zapisz się na subskrypcję najnowszych ofert.  W przypadku interesujących ogłoszeń, liczy się czas nadesłania aplikacji. Pamiętaj, aby przejrzeć CV przed jego wysłaniem i dopasować je do profilu ogłoszenia.

Bądź gotowy na zmiany

Zmiana pracy niesie ze sobą wiele konsekwencji, na które musisz być gotowy. Najczęstszym problemem jest wynagrodzenie, bowiem może ono być niższe od tego, które otrzymywałeś dotychczas. Najczęściej jest to związane z przekwalifikowaniem, czy też okresem próbnym. Musisz wtedy jeszcze raz poważnie przemyśleć, czy w tym momencie ważniejsze są dla Ciebie pieniądze czy nowe możliwości i szanse rozwoju. Ponadto, jeśli chcesz zrezygnować z aktualnej pracy, przeanalizuj swoją sytuację finansową i zastanów się, czy dasz radę funkcjonować nie mając przez jakiś czas stałego zatrudnienia. Brak płynności finansowej może Cię zmusić chociaż do tymczasowej zmiany nawyków i wydatków.

Jeśli jesteś zdecydowany na zmianę, przygotuj plan działania – bo zmiana pracy to proces.

monsterpolska.pl Małgorzata Majewska