Jak wybrać klimatyzację dla alergików?

Jak wybrać klimatyzację dla alergików? NF.pl

Sposobem na oczyszczenie powietrza z patogenów jest zamontowanie klimatyzatora. Uprzednio warto zastanowić się, jaki model wybrać, żeby pomagał on zwalczać objawy alergii, a nie je wzmacniał. A może warto zdecydować się na inne rozwiązanie?

W biurach klimatyzacja cieszy się różnymi opiniami. Z jednej strony zapewnia przyjemnie niską temperaturę w upalne dni, z drugiej – wysusza górne drogi oddechowe sprawiając, że pracownicy kaszlą i są bardziej narażeni na infekcje. Winne zazwyczaj są nie same klimatyzatory, ale ich zbyt rzadkie czyszczenie, brak wietrzenia pomieszczeń, często też klimatyzator nie jest dobrany optymalnie do pełnienia swoich funkcji.

Odpowiedni wybór klimatyzatora ma jeszcze większe znaczenie w przypadku alergików. Dla osób chorych powietrze musi być naprawdę czyste, pozbawione unoszących się w nim alergenów.

Na co zwrócić uwagę, kupując klimatyzator?

Przy wyborze klimatyzatora dla alergika, od razu można wykluczyć klimatyzatory kanałowe czy kasetonowe. Najlepsze są klimatyzatory ścienne, które zasysają cieplejsze powietrze znajdujące się ponad urządzeniem, a następnie schładzają je i wypuszczają z powrotem do pomieszczenia. Po drodze oczyszczają też powietrze za pomocą różnych filtrów. Niezależnie od sposobu działania, każdy filtr należy czyścić regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj powinno się to robić raz na dwa tygodnie, dlatego ważne jest, by filtr był łatwo dostępny, a jago powierzchnia wygodna do mycia. Ponieważ wszelkiego typu bakterie, wirusy, grzyby i inne zanieczyszczenia biologiczne fruwające w powietrzu uwielbiają wilgoć, dobrym rozwiązaniem jest funkcja automatycznego osuszania się urządzenia, która minimalizuje ryzyko rozwoju chorób i pleśni.

Często klimatyzatory są dostępne na rynku w różnych opcjach, trzeba więc upewnić się, że filtr, na którym nam zależy, na pewno znajduje się w wybranej wersji. Dosłanie potrzebnej części później może okazać się znacznie droższe, a w niektórych wypadkach nawet trudne do zrealizowania. 

Jaki filtr będzie najlepszy dla alergików?

Filtry mogą różnić się od siebie znacząco sposobem oczyszczania powietrza i… ceną. Jednym z nowatorskich rozwiązań jest jonizator plazmowy. Technologia ta pozwala na przechwycenie – i co bardzo istotne – zniszczenie bakterii i wirusów. Dodatkowym plusem jest to, że jonizator eliminuje też brzydkie zapachy.

Inne filtry zamiast jonizacji wykorzystują filtry mechaniczne i chemiczne. Filtry mechaniczne  zatrzymują bakterie i wirusy na specjalnych siatkach, zbudowanych z bardzo wielu wypustek i dziurek. Minusem takiego rozwiązania jest to, że bakterie nadal znajdują się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Co więcej, zgromadzone w jednym miejscu mogą się łatwiej rozmnażać, szczególnie gdy jest wilgotno lub gdy filtr nie jest czyszczony wystarczająco często. Wybierając filtr mechaniczny warto postawić na taki, który przepuszcza jak najdrobniejsze cząsteczki pyłków – niewielka część z nich zawsze w jakimś stopniu przedostanie się do powietrza, ale im ich mniej, tym lepiej.

Filtry chemiczne eliminują bakterie i wirusy (podobnie jak jonizacja) za pomocą substancji chemicznych, którymi pokryta jest warstwa filtra. Substancje te są oczywiście niegroźne dla człowieka, ale osoba, która objawia silne reakcje alergiczne na różne patogeny, może nie chcieć obecności dodatkowych substancji chemicznych w swoim otoczeniu.

Opcją alternatywną – i o wiele bardziej przyjazną dla alergików – jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która poza funkcją ogrzewania, może także schładzać powietrze. Takie rozwiązanie zapewni nam zatem podwójne korzyści. Przykładem może być rekuperator wyposażony w jednostkę chłodzącą, która schładza pochodzące z zewnątrz powietrze – przeciwieństwie do klimatyzacji, która zwykle jedynie recyrkuluje powietrze z wewnątrz budynku, by następnie je ochłodzić. Ponadto rekuperatory wyposażone są w specjalne filtry i zabezpieczone kanały wentylacyjne, które dokładnie oczyszczają przepływające przez nie powietrze. Ponadto dodatkowo je osuszają, przez co minimalizowane jest ryzyko gromadzenia się wilgoci.

Klimatyzacja czy wentylacja z jednostką chłodzącą?

Niektórzy alergicy zastanawiają się, czy klimatyzacja jest rzeczywiście dla nich odpowiednia i obawiają się, że może jeszcze nasilić objawy ich alergii. Z drugiej strony brak możliwości otworzenia okna w gorący dzień i konieczność duszenia się pyłkami roślin i kurzem sprawia, że najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja wentylacji mechanicznej z jednostką chłodzącą. Po pierwsze daje więcej korzyści, a po drugie dostarcza świeże, dokładnie oczyszczone powietrze. Musimy jednak pamiętać, że urządzenie będzie spełniało swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie regularnie czyszczone i kontrolowane przez serwisanta. Bardzo ważny jest także sam montaż oraz wykonanie prawidłowego projektu instalacji, który dla każdego budynku musi być indywidualny. W tym celu musimy jeszcze przed wyborem systemu chłodzącego skorzystać z porady specjalisty, który określi zarówno to, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla naszego domu oraz jakie poniesie za sobą koszty. Najbardziej korzystny jest wybór firmy, która oferuje zarówno wykonanie projektu, jego realizację oraz jest autoryzowanym dystrybutorem danego sprzętu.

Jak wybrać klimatyzację dla alergików?

  • Najważniejszy jest odpowiedni dobór filtra. W klimatyzatorach stosuje się filtry mechaniczne, chemiczne i jonizacyjne.
  • Filtry chemiczne, zaraz po jonizacyjnych, których koszt jest bardzo wysoki, są najskuteczniejsze, jednak mogą wzmagać objawy alergii.
  • Najlepszą alternatywą jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wyposażonej w jednostkę chłodzącą. W przeciwieństwie do klimatyzatorów (które jedynie recyrkulują powietrze wewnątrz budynku) dostarcza świeże, oczyszczone powietrze z zewnątrz.
  • Dla alergików klimatyzacja nie zawsze będzie bezpiecznym rozwiązaniem, dlatego lepiej wybrać system rekuperacji, który jest równie skuteczny, ale nie przyczyni się do wzmożenia objawów choroby.