Jak wybrać najlepsze wielofunkcyjne urządzenie laserowe?

Jak wybrać najlepsze wielofunkcyjne urządzenie laserowe? shutterstock

Intensywna eksploatacja urządzeń drukujących w przedsiębiorstwach powoduje, że najlepiej sprawdzają się w nich wielofunkcyjne drukarki laserowe. Czym kierować się przy ich wyborze i jakie urządzenia będą przy tym najlepsze dla małej i dużej firmy?

Przewidywane obciążenie pracy

Od szacowanej w firmie liczby wykonywanych miesięcznie wydruków zależy, w jakie urządzenie wielofunkcyjne powinna ona zainwestować. Aby określić tę skalę, warto wykonać audyt druku, który ponadto wykaże, gdzie najbardziej marnotrawiony jest papier i materiały eksploatacyjne.

Biorąc pod uwagę stopień przewidywanego miesięcznego obciążenia wydrukiem, urządzenia wielofunkcyjne można podzielić na trzy grupy:

  • modele dla małych firm – od 1000 do 2000 stron miesięcznie,
  • modele dla średnich firm – od 5000 do 10 000 stron miesięcznie,
  • modele dla dużych grup roboczych – powyżej 10 000 stron miesięcznie.

W firmach (z wyłączeniem mikrofirm), które mają małe potrzeby poligraficzne, najlepiej sprawdzają się urządzenia wielofunkcyjne laserowe i LED-owe. Drukarki atramentowe będą odpowiednie w niewielkich przedsiębiorstwach, zwłaszcza na początku działalności, gdy właściciele posiadają skromne środki finansowe na inwestycje w wyposażenie biurowe.

Jak kupować wielofunkcyjne urządzenia laserowe?

Przedsiębiorca, przystępując do zakupu urządzenia wielofunkcyjnego z drukarką, kopiarką, skanerem, a niekiedy również faksem, powinien zwrócić uwagę w pierwszej kolejności nie na cenę zakupu, choć jest ona niewątpliwie bardzo istotna, ale na koszty eksploatacji drukarki. Następnie ważne są takie parametry jak:

  • rodzaj i szybkość działania mechanizmu drukującego – liczba stron drukowanych na minutę,
  • koszt wydruku jednej strony A4,
  • szybkość kopiowania,
  • sugerowane przez producenta miesięczne obciążenie,
  • typ skanera,
  • dodatkowe wyposażenie.

Dla przedsiębiorców atutem laserowych urządzeń wielofunkcyjnych będą wysoka prędkość wydruku oraz rozsądne koszty eksploatacji. Można także skorzystać z akcji takich jak na innowacjadruku.pl, w których po zakupie sprzętu możliwy jest zwrot części wydanej kwoty.

Uwaga!

Najtańsze drukarki wielofunkcyjne laserowe mogą nie spełniać tych założeń i pomimo niskiej ceny zakupu okazują się drogie w eksploatacji.

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe można kupić już w cenie nieco ponad 300 zł, czego przykładem jest drukarka PANASONIC KX-MB1520PDW dostępna już za 329 zł. Problem w tym, że oryginalny toner do tej drukarki kosztuje 344,40 zł.

Planując zakup wielofunkcyjnego urządzenia laserowego, trzeba podjąć decyzję, czy będziemy drukować również w kolorze. Drukarki dające taką możliwość są zwykle dwukrotnie droższe od monochromatycznych, a wydruk może zajmować znacznie więcej czasu i mieć wyższą cenę za jeden arkusz A4.

Liderzy rankingów zakupowych

Według rankingu najlepszych urządzeń wielofunkcyjnych laserowych, sporządzonego przez serwis Okazje.info.pl w październiku 2015 roku, znalazły się urządzenia takie jak wielofunkcyjny 3 w 1 Samsung Xpress SL-M2070 ze średnią ceną 442 zł, urządzenie wielofunkcyjne HP LASERJET PRO M125a ze średnią ceną 465 zł czy urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-1610WE ze średnią ceną 435 zł.

Porównując wybrane modele laserowych urządzeń wielofunkcyjnych dostępnych na rynku, odpowiadających pod względem planowanego budżetu, warto zwrócić uwagę na szybkość wydruku, koszty eksploatacji oraz zakupu dodatkowych tonerów – najlepiej w przeliczeniu na wydruk jednej strony A4.