Jak wynająć idealne biuro dla swojej firmy?

Jak wynająć idealne biuro dla swojej firmy? Grójecka Offices

Koszt nieruchomości to drugi największy koszt prowadzenia działalności biznesowej, a więc decyzje powinny być przemyślane i sprzyjać rozwojowi danego biznesu.

Jeżeli jesteś właścicielem lub pracujesz w małej i średniej firmie i stoisz przed zadaniem znalezienia nowego biura dla firmy to ten artykuł pomoże Ci podjąć właściwe kroki w celu znalezienia odpowiedniej powierzchni biurowej wspierającej rozwój Twojego biznesu. 

Pierwszym etapem, który powinieneś przejść zanim rozpoczniesz przeszukiwanie rynku jest określenie, jak dużo powierzchni potrzebujesz biorąc pod uwagę prognozy związane z liczbą zatrudnianych w ciągu najbliższych lat osób (wzrosty lub spadki zatrudnienia) oraz jakim miesięcznym budżetem dysponujesz. Opłaty, które za wynajęcie powierzchni biurowych będziesz ponosił to opłaty za wynajęcie powierzchni liczone od metra kwadratowego (czynsz) oraz opłaty eksploatacyjne (service charge). 

Jednym z głównych determinantów wpływających na cenę wynajmu powierzchni biurowych jest ich jakość. Wyróżniamy budynki biurowe:

- klasy A odpowiednie dla firm, którym zależy na najwyższej jakości powierzchniach biurowych i które wynajmują biura w takich budynkach w celu podkreślenia swojej wysokiej pozycji na rynku,

- klasy B, których charakterystyka techniczna różni się nieco od klasy A. Często są to starsze budynki biurowe, które wcześniej kwalifikowały się do klasy A jednak upływ lat sprawił, że nie spełniają on już najwyższych standardów lub są to budynki, które celowo zostały wzniesione w nieco niższym standardzie i przeznaczone są dla firm, którym nie zależy na ekspozycji, czy na najwyższej jakości powierzchniach i wysokiej klasy materiałach wykończeniowych.

Są również starsze budynki biurowe, które nie spełniają nowoczesnych standardów i nie klasyfikują się do żadnych z powyższych kategorii.

Kolejnym istotnym elementem wpływającym na cenę powierzchni biurowych jest lokalizacja danego budynku. Rozpatrując wybór lokalizacji pod uwagę należy wziąć między innymi: wygodę dojazdu do budynku zarówno środkami komunikacji miejskiej, jak i samochodami (w tym wypadku dobrze jest znać miejsca zamieszkania swoich pracowników i skupić się na lokalizacjach wygodnych dla większości zatrudnionych osób, co wpływa zarówno na efektywność ich pracy, jak i poprawę prywatnego komfortu pracowników). Istotne są również wymagania biznesowe (jeżeli często wymagane są podróże pociągiem lub/i samolotem warto zlokalizować biuro w budynkach mieszczących się w niedalekiej odległości od dworca lub/i lotniska).  

Najdroższe powierzchnie biurowe mieszczą się w ścisłych centrach miast w najwyższej jakości biurowcach. Powierzchnie w takich budynkach wynajmują najczęściej duże międzynarodowe korporacje, firmy prawnicze, firmy doradztwa finansowego, czy też inne podmioty, dla których adres w ścisłym centrum miasta i ponoszenie za to wysokich opłat ma znaczenie ze względu na charakter klientów, a przez to posiada uzasadnienie ekonomiczne. Takimi biurowcami w Warszawie są np. wysokiej jakości budynki zlokalizowane w bliskiej odległości od Ronda ONZ.

Decydując się na powierzchnie biurowe musimy wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpływają na końcowy sukces (efektywne działanie naszej firmy), a także możliwe zmiany warunków społecznych, ekonomicznych, czy technologicznych, w których funkcjonuje nasza organizacja. Wynajęcie efektywnej pod względem jakościowym i finansowym powierzchni biurowej znacząco wpływa na wyniki biznesu, jest więc jedną z najważniejszych strategicznych decyzji, które podejmują zarządy firm.