Jak zbudować dobrą historię kredytową w BIK?

Jak zbudować dobrą historię kredytową w BIK? ingbank.pl

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, a nie posiadasz jeszcze historii kredytowej w BIK? W dzisiejszych czasach ocena punktowa BIK stanowi dla banków podstawę do udzielenia kredytu.

Co możesz zrobić, aby Twoje szanse na kredyt z BIK wzrosły?

Dobra historia w BIK a szanse na kredyt hipoteczny

Dzisiejsze banki dokładnie sprawdzają osoby wnioskujące o kredyt hipoteczny. Sposób, który im do tego służy, to właśnie ocena punktowa BIK. Narzędzie do jej wyliczania analizuje wszystkie Twoje zobowiązania finansowe i proces ich spłaty, a także porównuje Twój wynik z wynikami osób o podobnej ocenie punktowej BIK, które terminowo spłacają swoje należności. W ten sposób bank upewnia się, że nie będziesz sprawiać trudności nieterminowymi spłatami kredytu i że pożyczenie Ci środków na zakup mieszkania to dobry pomysł.

Zanim wystąpisz z wnioskiem o kredyt, sprawdź, czy Twoja historia kredytowa nie stanowi problemu na drodze ku własnemu mieszkaniu. Jak sprawdzić zdolność kredytową BIK? Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową BIK. Uwaga! Wydrukowaną i podpisaną wersję wypełnionego formularza musisz też wysłać pocztą do siedziby BIK.

Historia Kredytowa ingbank.pl

Co możesz zrobić, aby skutecznie poprawić Twoje szanse na kredyt z BIK? Pomogą Ci w tym m.in. następujące działania:

  • założenie karty kredytowej,
  • wystąpienie o możliwość debetowania konta bankowego,
  • wzięcie drobnej pożyczki,
  • zakup sprzętów na raty,
  • terminowe spłacanie starych i obecnych zobowiązań.

Pierwszy krok na drodze do kredytu z BIK – debet na koncie i karta kredytowa

Pierwszy krok na drodze do pozytywnej historii kredytowej w BIK powinien stanowić debet na Twoim bankowym rachunku rozliczeniowym. BIK potraktuje debet na koncie jako Twoje miesięczne zobowiązanie, a jeśli nie będziesz z niego korzystać uzna, że nie zalegasz z jego spłatą.

Wiele osób boi się korzystania z karty kredytowej, argumentując to tym, że podczas korzystania z niej można łatwo popaść w zadłużenie. Owszem, jeśli będziesz z niej korzystać bezmyślnie, nie licząc wydanych środków, może się to tak skończyć. Rozsądne korzystanie z karty kredytowej może Ci jednak pomóc w uzyskaniu kredytu z BIK. W jaki sposób? Jeśli po przeanalizowaniu Twojego korzystania z karty kredytowej BIK zauważy, że terminowo spłacasz naliczone zobowiązania, przełoży się to na wyższą ocenę punktową BIK.

Więcej informacji o tym, na co trzeba uważać w przypadku budowania dobrej historii kredytowej, znajdziesz w tym artykule: https://www.ingbank.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyt-hipoteczny/navidom-radzi/jak-bik-wplywa-na-zdolnosc-kredytowa.

Historia Kredytowa ingbank.pl

Kupuj na raty i bierz drobne pożyczki

Kupowanie na raty się opłaca! Nie tylko ze względu na możliwość utrzymania płynności finansowej, lecz również przez wzgląd na to, że terminowe spłacanie kolejnych rat pomaga w budowaniu dobrej historii kredytowej w BIK. Zakup nawet niewielkiego, stosunkowo taniego urządzenia na raty może Ci zatem pomóc w podwyższeniu Twojej oceny punktowej BIK, a tym samym w uzyskaniu kredytu hipotecznego na wymarzone mieszkanie.

Podobnie rzecz się ma z pożyczkami na niewielkie sumy. Ich niska kwota nie powinna stanowić dużego obciążenia dla Twojego budżetu domowego – bez trudu spłacisz zatem to zobowiązanie w terminie, zyskując kolejny plus w ocenie punktowej BIK. Uwaga! W połowie okresu rozliczeniowego spłać swoją należność do końca – w ten sposób zasygnalizujesz, że szybciej wywiązujesz się ze swoich zobowiązań.

Przepis na pozytywną zdolność kredytową? Spłacaj zobowiązania w terminie!

To chyba najprostsza rada, a jednocześnie najskuteczniejsza. Spłacanie zobowiązań w terminie to aspekt, który ma największe znaczenie podczas wyliczania oceny punktowej BIK. Kupiłeś sprzęt na raty? Teraz koniecznie pamiętaj o tym, aby spłacać należność terminowo – w przeciwnym razie uzyskanie kredytu hipotecznego i szansa na zakup własnego mieszkania odejdą w zapomnienie. Zobowiązania spłacane nieregularnie i z opóźnieniem to bez wątpienia najgorsze, co możesz zrobić – terminowość to w końcu jedno z najważniejszych kryteriów, z których korzysta BIK.

Zbudowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK „od zera” wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko dobrze zaplanować wszystkie kroki i terminowo spłacać podjęte zobowiązania – wtedy nic nie przeszkodzi Ci na drodze do wymarzonego, własnego lokum.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!