Jak zmusić dewelopera do naprawienia niedoróbek?

Jak zmusić dewelopera do naprawienia niedoróbek? sxc.hu/profile/comx

Z trzech do pięciu lat ma być wydłużony okres rękojmi, w którym deweloper musi usunąć niedoróbki w mieszkaniu lub w części wspólnej budynku. To dobra wiadomość dla właścicieli mieszkań.

Wkrótce w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o prawach konsumenta, która m.in. ma zmodyfikować przepisy kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi - informuje Gazeta Wyborcza.

W przypadku nieruchomości deweloper odpowiada w okresie rękojmi za wady ujawniające się po odbiorze lokali.

Pamiętajmy jednak, że odpowiedzialność z tego tytułu ciąży na deweloperze tylko wtedy, gdy kupujący nie wiedzieli o wadzie w chwili ustanowienia odrębnej własności lokalu (zawarcia aktu notarialnego). W przypadku budynków termin reklamacji nie dotyczy przypadków, gdy przed upływem trzech lat deweloper został powiadomiony o wadach albo podstępnie je zataił. Ten termin ma zostać wydłużony do pięciu lat.

Obecnych i przyszłych mieszkańców nowych osiedli najpewniej ucieszy też wiadomość, że mogą przenieść na wspólnotę mieszkaniową swoje roszczenia wobec dewelopera, od którego kupili mieszkanie w wadliwym budynku. Jeśli ktoś miał wątpliwości, że taka cesja roszczeń jest możliwa, to w środę rozwiał je ostatecznie Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów.

Właściciele mieszkań mają też drugą możliwość - dzięki ustawie o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym mogą zorganizować grupę poszkodowanych, by wspólnie domagać się odszkodowania przed sądem. Grupa składająca pozew musi liczyć co najmniej dziesięć osób, których łączy to samo lub takie samo zdarzenie. 

red