Jak znaleźć pracownika z Azji?

Jak znaleźć pracownika z Azji? NF.pl

Rynek pracy w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Wynagrodzenie jest coraz wyższe, a bezrobocie się zmniejsza. Niestety, nadal liczni pracodawcy narzekają, że ciężko jest znaleźć naprawdę rzetelnego pracownika, specjalistę w swoim fachu.

Z kolei Polacy skarżą się na właścicieli firm, coraz częściej nie pasują im warunki pracy. Prawda jest również taka, że wśród Polaków nadal brakuje ekspertów w danej dziedzinie. Ci najlepsi, którzy zdobyli odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, już dawno wyjechali poza granice naszego kraju, by robić światową karierę. Właśnie dlatego, polscy przedsiębiorcy szukają coraz częściej cudzoziemców, którzy mogliby wykonywać w pełni profesjonalnie powierzone im obowiązki.

Największą grupę cudzoziemców, którzy pracują na terenie Polski stanowią Ukraińcy. Ale nie brakuje u nas również pracowników w bardziej odległych zakątków świata. Mowa tu między innymi o Azjatach. I chociaż wydawać by się mogło, że zakładają oni najczęściej lokale gastronomiczne z kuchnią chińską czy wietnamską, to jeśli przyjrzymy się dokładnie różnym sektorom rynku, zauważmy, że nie brakuje ich też w innych branżach.

Azjaci z kierunkowym wykształceniem zatrudniani są bardzo często w handlu – są podobno świetnymi sprzedawcami i przedstawicielami handlowymi. Ich wiedzę i umiejętności ceni również branża IT, elektroniczna i logistyczna. Dużo lepiej sprawdzają się w pracy umysłowej aniżeli tej fizycznej.

Sporym problemem może być jednak znalezienie dobrego specjalisty. Rzadko kiedy dobre efekty przynosi zwykła oferta pracy zamieszczona na jednym z portali internetowych czy w prasie. Dużo lepszym rozwiązaniem stają się agencje pośrednictwa pracy. Posiadają one katalogi kandydatów na określone stanowiska. Dzięki nim dużo łatwiej znaleźć określonego specjalistę. Pracodawca nie musi przeprowadzić tysiąc rozmów kwalifikacyjnych, nie musi też czytać milion CV. Pracownicy agencji pośrednictwa pracy sami zrobią rozeznanie potencjalnych kandydatów i zaproszą do poszczególnych etapów procesu rekrutacyjnego tylko tych, którzy rzeczywiście spełniają oczekiwania pracodawcy.

A co jeszcze zapewni agencja pośrednictwa pracy?

Na pewno sprawdzi każdego kandydata i przedstawi profile tylko tych, którzy posiadają legalne pozwolenie na pracę w Polsce. Co więcej, załatwi wszelkie formalności, by polski pracodawca mógł zatrudnić Azjatę według obowiązujących przepisów. Przygotuje też umowę, przetłumaczy ją, jeśli zajdzie taka potrzeba. Agencja pośrednictwa pracy może zająć się też organizacją transportu do pracy czy noclegiem. Będzie też sprawować nadzór nad realizacją poszczególnych warunków umowy.

Co ciekawe, najlepsze agencje pośrednictwa pracy rekrutują nie tylko Azjatów, którzy już przebywają na terenie Polski. Współpracując z zagranicznymi firmami, są w stanie odnaleźć najlepszych specjalistów i sprowadzić ich specjalnie do naszego kraju. Nie zapominajmy, że spora liczba obywateli krajów azjatyckich wręcz szuka pracy na terenie Europy. Na ojczystym terenie są niedoceniani, otrzymują zbyt niskie wynagrodzenie. Dla polskich pracodawców są zaś solidną „siłą roboczą”.

Artykuł napisany w oparciu o stronę firmy zajmującą się rekrutacją pracowników z Ukrainy – EWL.