Jak zoptymalizować koszty floty firmowej w MSP?

Jak zoptymalizować koszty floty firmowej w MSP? fleetcorp.pl

O optymalizacji kosztów związanych z flotą firmową można pomyśleć i jej dokonać właściwie w każdym momencie, tak na etapie zawierania umowy, jak i w trakcie korzystania z wynajętych aut.

Już na tym początkowym etapie – wyboru firmy oferującej wynajem długoterminowy – warto postawić na takiego partnera, który jest wyspecjalizowany w obsłudze małych i średnich firm. Gwarantuje to głębsze zrozumienie i rozeznanie w potrzebach klienta, a w konsekwencji lepiej dopasowaną i korzystniejszą ofertę.

Odpowiedni dobór pojazdów

Jest wiele czynników mających wpływ na koszt wynajmu i utrzymania firmowej floty. Przede wszystkim istotny jest dobór takich modeli i marek pojazdów, które są najbardziej korzystne pod kątem stosunku wartości zakupu i wartości końcowej. Przekłada się to w oczywisty sposób na wysokość raty. Kluczowy jest też wybór odpowiedniego silnika i paliwa. Tu dużą rolę mają do spełnienia nasi doradcy, którzy na podstawie danych i rozmów z klientem pomogą określić ów punkt opłacalności wyboru auta z silnikiem diesla czy benzynowym, lub też instalacją LPG, która w przypadku częstych tras po mieście może znacząco wpłynąć na comiesięczny koszt paliwa.

Które usługi są ci potrzebne?

Kolejny bardzo ważny punkt, to właściwy dobór zakresu i ilości usług dodatkowych, tak by odpowiadały one rzeczywistym potrzebom i specyfice konkretnej firmy. Dobrym przykładem jest obsługa serwisowa. W przypadku wynajmu długoterminowego zminimalizowane jest ryzyko wynikające z kosztu nieprzewidzianych napraw. Jeżeli np. po gwarancji, w trzecim roku wydarzy się poważniejsza usterka silnika, to koszt jej naprawy może być liczony w tysiącach złotych. W wielu małych i średnich firmach korzystających z ryczałtu taki nieplanowany, zaskakujący wydatek może zaburzyć miesięczny budżet. W przypadku wynajmu stała miesięczna rata, którą można łatwo uwzględnić w kosztach używania samochodu przez cały okres kontraktu, pozwala firmie ominąć taki problem. Nie należy też zapominać o możliwościach jakie kryje w sobie dobra polisa ubezpieczeniowa. Bywa, że kwestia ta jest niedoceniania, a to jednak ważny element optymalizacji kosztów zarządzania flotą.

Podobne artykuły:

Pomocne raporty

Wiele możliwości optymalizacji kosztów związanych z flotą firmową pojawia się już w trakcie jej codziennej eksploatacji. Przede wszystkim należy cyklicznie analizować dostarczone przez firmę flotową raporty i wskazane w nich wszelkie koszty oraz sposób wykorzystywania pojazdów. W przypadku wynajmu długoterminowego poziom koszów jest dostosowywany do kosztów zużywania samochodu. Jeżeli więc klient jeździ więcej niż zakładał początkowo, można zwiększyć opłaty i dostosować koszty do tych zwiększonych opłat lub na odwrót – jeżeli jeździ mniej, zmniejszyć opłaty i dostosować koszty do zmniejszonych przebiegów. Carefleet SA monitorując przebiegi stosuje zasadę wychodzenia do klienta z poradą i ewentualną sugestią modyfikacji kontraktu. Nie czekając aż klient zwróci się do nas, sami na podstawie, np. półrocznych raportów wykorzystywania aut możemy zasugerować rozwiązania, które ulepszą korzystanie z floty.

Carefleet SA Jacek Jasiński