Jakie konsekwencje grożą za niepłacenie mandatu? Wyjaśniamy!

Jakie konsekwencje grożą za niepłacenie mandatu? Wyjaśniamy! Niepłacenie mandatu

Nie zawsze musimy być piratami drogowymi, by zostać ukaranymi. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, bowiem każde wykroczenie, nawet popełnione w sposób niezamierzony, jest obarczone ryzykiem otrzymania kary pieniężnej w postaci mandatu.

Jeśli już go otrzymamy to musimy zapłacić go w ciągu kilku najbliższych dni, a niewywiązanie się z tego obowiązku może wiązać się z przykrymi dla nas konsekwencjami. Co takiego nam grozi za niezapłacenie mandatu?

Sposoby na zapłacenie mandatu


Obowiązujący nas termin nie jest długi. Jeśli nie zapłaciliśmy mandatu w radiowozie, co nie zawsze jest też możliwe, mamy tylko 7 dni na uregulowanie należności. Niestety niejednokrotnie godziny pracy poczty pokrywają się z naszą obecnością w pracy, przez co przelew odkładamy w czasie, a czasem nawet o nim zapominamy. Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie nieprzyjemności, jest więc skorzystanie ze strony zaplacmandat.pl, która pozwala nam w każdej chwili i z dowolnego urządzenia (w tym z telefonu) zapłacić grzywnę online. Co ważne, koszt przelewu jest o połowę tańszy niż na poczcie, bo wynosi jedynie 5 zł. A co jeśli mimo to spóźnimy się z płatnością?


Skutki niezapłacenia mandatu w terminie


Niewywiązanie się z obowiązku zapłacenia mandatu w terminie wiąże się z rozpoczęciem podstępowania egzekucyjnego w administracji. Zajmuje się tym Urząd Skarbowy, który na początku pokrywa grzywnę z naszej nadpłaty podatku dochodowego lub zajmuje źródła dochodu, takie jak zasiłek, emerytura, a nawet część wynagrodzenia. W najgorszym przypadku komornik zajmuje część naszego mienia. Choć możemy dostać wezwanie do zapłaty, Urząd Skarbowy nie ma przy tym obowiązku poinformowania nas o wszczęciu postępowania, dlatego brak jakiejkolwiek informacji przez najbliższe miesiące po niezapłaceniu mandatu wcale nie wiążę się z szczęśliwym uniknięciem kary, a co gorsza – może obarczyć nas dodatkowymi kosztami egzekucyjnymi lub kosztami komorniczymi.


Przedawnienie mandatu


Urząd Skarbowy i komornik mają 3 lata od uprawomocnienia mandatu na wyegzekwowanie należności. Jeśli tego nie zrobią to postępowanie zostaje umorzone, a my nie musimy płacić kary. Należy przy tym pamiętać, że tylko mandaty kredytowane, które zawierają poczucie o skutkach niepłacenia, ulegają przedawnieniu. Czy warto jednak ryzykować i narażać się na dodatkowe koszty, czy wizyty komornika? Zdecydowanie nie. Najlepiej wyciągnąć wnioski ze zdarzenia, w terminie wykonać przelew przez internet i dzięki temu szybko zapomnieć o przykrej sytuacji.