Jakie korzyści płyną z korzystania z karty kredytowej?

Jakie korzyści płyną z korzystania z karty kredytowej? materiały prasowe

Karta kredytowa to produkt, o który zainteresowany klient musi zawnioskować. O jej przyznaniu decydują: zdolność i historia kredytowa wnioskodawcy. Korzyści z posiadania karty kredytowej w portfelu jest sporo.

Banki oferują klientom indywidualnym różnorodne instrumenty finansowe. Poza produktami oszczędnościowymi, klienci mogą zdecydować się np. na pożyczkę czy kredyt. Propozycją dostępną w ofercie większości banków działających na rynku jest również karta kredytowa. Citi Handlowy na przykład promuje korzyści z posiadania kart kredytowych. Warto je poznać.

Karta kredytowa – dodatkowe pieniądze w każdej chwili

Zawnioskowanie o kartę kredytową i otrzymanie pozytywnej odpowiedzi, wiąże się z przyznaniem klientowi limitu. Warto jednak pamiętać, że karta kredytowa służy przede wszystkim do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych. Wypłaty gotówki z bankomatu, choć są możliwe, łączą się z naliczeniem przez bank prowizji i odsetek. Z finansowego punktu widzenia takie rozwiązanie nie jest korzystne.

Posiadanie karty kredytowej w portfelu daje poczucie komfortu psychicznego. Z drugiej strony z tego narzędzia nie powinny korzystać osoby, które nie mają płynności finansowej i których domowy budżet nie domyka się bez używania karty kredytowej. Tacy ludzie faktycznie żyją na kredyt, a brak stałych dochodów może przełożyć się na problemy ze spłatą wykorzystanego limitu.

Wykorzystaj okres bezodsetkowy

Posiadacze kart kredytowych korzystają z tzw. okresu bezodsetkowego, trwającego najczęściej ponad pięćdziesiąt dni (np. 52, 56 dni). W tym czasie bank nie nalicza prowizji czy odsetek od wykorzystanego z karty kredytowej przyznanego limitu, jeżeli klient przeprowadza transakcje bezgotówkowe. Banki przewidują natomiast naliczanie dodatkowych opłat w okresie bezodsetkowym wówczas, gdy klient wypłaca środki z bankomatu. Osoby decydujące się na kartę kredytową powinny pamiętać, by zorientować się, jak wygląda pod tym względem oferta banku, z którego usług zamierzają skorzystać.

By jednak mieć pewność, że korzystanie z karty kredytowej nie będzie powodem problemów finansowych, każdy zainteresowany powinien dokładnie poznać mechanizm jej działania. Dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z pracownikami banku, którzy powinni wytłumaczyć, w jaki sposób działa okres bezodsetkowy i poinformować o wysokości odsetek naliczanych od niespłaconej puli wykorzystanych środków.

Liczne programy i rabaty

Karta kredytowa to produkt, z którym wiąże się wiele dodatkowych korzyści. Najwięcej zyskają aktywni klienci. Część banków przewiduje, że za każdą wydaną złotówkę na koncie użytkownika zostaną naliczone punkty, które później klient będzie mógł wymienić na atrakcyjne nagrody; część oferuje system zniżek w punktach handlowo-usługowych. Płacąc kartą, można zdobyć cenne upominki lub zaoszczędzić pieniądze.

Poza programami lojalnościowymi czy zniżkami, część banków przewiduje, że klient, który podpisze umowę o kartę kredytową, będzie mógł skorzystać np. z pakietów ubezpieczeniowych. Przykładem jest pakiet Assistance, pozwalający posiadaczowi karty kredytowej na skorzystanie z pomocy specjalistów, np. lekarza czy hydraulika.

materiał PR