Jeden serwer wiele domen pocztowych

Jeden serwer wiele domen pocztowych Ákos Rappay / stock.xchng

Wiadomości e-mail do i od kontrahentów, liczne zapytania wysyłane przez klientów i odpowiedzi na nie oraz komunikacja między pracownikami. Aby zapewnić sprawne działanie konieczny jest odpowiedni wybór hostingu służącego jako platforma komunikacyjna.

Wybierając serwer najczęściej zwraca się uwagę z jednej strony na niski koszt utrzymania usługi, z drugiej na jej parametry. Korzystny stosunek tych elementów jest zazwyczaj podłożem podjętej decyzji. Te dwa czynniki są zwykle najszerzej opisane i akcentowane w niemal każdej ofercie.

Jednak z uwagi na to, jak wiele zależy od hostingu konieczne jest zagłębienie się w jego szerszą specyfikację i dokładne poznanie również funkcjonalności, które użytkownik otrzymuje za daną kwotę. Dopiero dostępne tam informacje są w stanie naświetlić, jakie możliwości daje usługodawca, a tym samym, jak efektywnie może być wykorzystywana usługa.

E-komunikacja

Firma przykładająca należycie dużą wagę do sprawnego komunikowania się za pomocą poczty elektronicznej z pewnością powinna zwrócić uwagę na liczbę kont pocztowych, które można utworzyć na serwerze. Najlepszym wyborem jest zakup usługi charakteryzującej się możliwością tworzenia nieograniczonej liczby kont e-mail w ramach serwera. Dzięki temu założenie skrzynki pocztowej dla zatrudnionego pracownika, czy konieczność stworzenia adresu na potrzeby prowadzonej działalności, nigdy nie będzie stanowiło trudności. W ten sposób każdy pracownik może mieć służbowy adres e-mail (np. jan.kowalski@firma.pl), dzięki czemu z jednej strony będzie bardziej wiarygodny w oczach kontrahentów i klientów, a z drugiej kontakt będzie bardziej spersonalizowany.

Z kolei możliwe jest także dowolne tworzenie kont pocztowych dla poszczególnych działów w firmie, np. marketing@firma.pl, hr@firma.pl, bok@firma.pl. W ten sposób tworzy się wizerunek dużej firmy, nawet jeżeli wiadomości docierają do jednej osoby. Atutem tego jest również chronienie personaliów pracownika odpowiedzialnego za kontakt.

Podobne artykuły:Bardziej zaawansowaną funkcjonalnością jest możliwość tworzenia adresów e-mail posiadających tą samą nazwę (człon przed @), ale zbudowanych w rożnych domenach przekierowanych na dany serwer.

Praktyczne wykorzystanie

Rozwiązanie to jest cenione przez dynamiczne firmy, gdyż zapewnia im swobodny rozwój, jednocześnie nie generując dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zakupu kolejnego serwera. Z uwagi na to, że dostępne obecnie na polskim rynku hostingu oferty są w pełni wystarczające dla zaspokojenia potrzeb większości przedsiębiorstw, taka oszczędność może być niemała. Przykładowo oferowany w serwisie nazwa.pl za 300 zł netto serwer Active umożliwia zamieszczenie 25 GB danych przyznając jednocześnie 5000 GB transferu rozliczanego w skali roku. Takie parametry pozwalają użytkownikom naprawdę na wiele. Serwer może stanowić np. zaplecze wirtualne dla większej liczby podmiotów.

W ten sposób prowadząc kilka odrębnych działalności gospodarczych serwer pomieści nie tylko ich strony WWW i wszystkie niezbędne pliki, ale także będzie stanowił platformę komunikacyjną. Dzięki możliwości tworzenia adresów e-mail posiadających jednakowy login w różnych domenach można zachować intuicyjny schemat komunikacji. W ten sposób jako główne adresy pocztowe mogą funkcjonować biuro@firma1.pl i biuro@firma2.pl. W ten sposób klienci przyzwyczajeni do dotychczasowej formy nie powinni mieć trudności z kontaktowaniem się z przedsiębiorstwami.

NetArt (serwis nazwa.pl) Serwis nazwapl