Jest kompromis w sprawie bramek na autostradach

Jest kompromis w sprawie bramek na autostradach http://www.viatoll.pl/

Resort infrastruktury zlikwiduje opłaty za przejazd autostradami zarządzanymi przez państwo. Na odcinkach koncesjonariuszy zostanie wprowadzony system „zwolnij i jedź” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta ustaliła szczegóły dotyczące przyszłości systemu płatności elektronicznych na autostradach. Przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA będzie bezpłatny. Zlikwidowane zostaną place poborów opłat, rogatki, bramki itd. Wstrzymano również przetargi na projekty w trakcie realizacji.

Nie dotyczy to jednak odcinków zarządzanych przez koncesjonariuszy, na których ma zostać wprowadzony system „zwolnij i jedź”. Umożliwi on kierowcom, których samochody będą wyposażone w urządzenia pokładowe do automatycznych płatności, przejazd przez bramki bez zatrzymywania. Jeśli na urządzeniu nie będzie wystarczających środków, pojazd zostanie zatrzymany przez szlaban. W takiej sytuacji kierowca będzie musiał uiścić należność w okienku. Według założeń jedna lub dwie bramki będą zostawione na potrzeby rzadziej podróżujących autostradami i dla cudzoziemców.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, resort infrastruktury pracuje wspólnie z GDDKiA nad koncepcją systemu poboru opłat, który nie będzie wymagał zatrzymania samochodu.

red.