Język angielski w szkoleniach informatycznych

Język angielski w szkoleniach informatycznych nf.pl

Współczesny rynek pracy wymaga od nas znajomości języków obcych. Wymagania te dziś zupełnie nikogo nie dziwią. Zdumienie nadal jednak budzi, u wieli z nas, wymagana znajomość obsługi programów MS Office w języku angielskim.

Język Wiliama Szekspira choć wielu kojarzy się z językiem poezji czy też spotkań biznesowym to wielu pracownikom firm międzynarodowych i korporacji przywodzi na myśl zupełnie inne skojarzenia - nie zawsze pozytywne. Organizacje o których wyżej mowa coraz częściej korzystają i pracują na obcojęzycznych wersjach programów MS Office,  w szczególności na programie MS Excel będącego podstawą pracy w niejednym dziale firmy.

Kto pracuje na angielskich wersjach programów MS Office?

Wykorzystywanie programu MS Excel potwierdzają również specjaliści ds. szkoleń Cognity, którzy na co dzień organizują szkolenia informatyczne w języku angielskim: Angielskie wersje aplikacji MS Office faktycznie w dużej mierze wykorzystywane są w korporacjach. Uczestnicy naszych kursów, będący zazwyczaj pracownikami firm outsourcingowych lub korporacji często proszą o przeprowadzenie szkolenia na angielskiej wersji programu (nawet jeżeli szkolenie obywa się w języku polskim). Coraz częściej też działy szkoleń tych organizacji chcą realizować szkolenia w języku angielskim, nie tylko dlatego, że pracują na takich wersjach programów, ale również dlatego, że uczestnikami takich kursów są obcokrajowy pracujących w polskich oddziałach firm.

Z angielska wersją programów Office możemy się spotkać częściej niż nam się wydaje – jeśli firma, w której pracujemy współpracuje z partnerami zagranicznymi lub posiada oddziały/filie w innych krajach niż Polska prędzej czy później w nasze ręce trafi dokument np. programu Excel sporządzony w wersji angielskiej. Co więcej zagraniczni partnerzy czy współpracownicy mogą oczekiwać od nas, że przygotowany przez nas dokument opracujemy w angielskiej wersji aplikacji.

Szkolenie informatyczne po angielsku - dlaczego warto?

Dlaczego warto skupić się na angielskiej wersji programów MS Office? Język angielski jest najbardziej uniwersalnym  językiem w pracy w programach MS Office. Warto poznać tą wersje językową nie tylko wtedy jeżeli korzystamy z niej w codziennej pracy, ale również wtedy gdy aplikacje wykorzystujemy w chińskiej wersji językowej. Pozwoli to na poznanie maksimum możliwości jakie daje nam program Excel – a także nie ukrywajmy nie wywoła przerażenia u naszych partnerów zagranicznych, który otrzymają wersję dokumentu w tak egzotycznym języku.

MS Excel: polska a angielska wersja - czym się różni?

Szczególnie ważne i warte polecenia się szkolenia informatyczne w języku angielskim z programu MS Excel i języka VBA. Powód tego jest bardzo prosty znajomość polskiej edycji programu Excel nie jest wystarczająca, aby pracować w jej angielskiej wersji. Każdy kto miał okazję zobaczyć czy spróbować pracy na obcojęzycznej wersji MS Excel wie, że wiele ją odróżnia od tej polskiej. Przede wszystkim inne są nazwy funkcji, które możemy stosować w arkuszu kalkulacyjnym, a jak powszechnie wiadomo funkcje to potęga Excela.

Odmienność wersji polskiej od angielskiej może być nie lada utrapieniem dla kogoś kto będzie zmuszony do pracy na dokumentach przygotowanych w odmiennej dla niego językowo wersji programu. Problemy dotyczą głównie tych osób, które funkcjonalności Excela poznały w języku polskim, a w pracy korzystają z innej wersji językowej programu Microsoft. Konsekwencją takich działań może być nie tylko kłopot w poruszaniu się w dokumencie czy programie, ale także opóźnienia w wykonywaniu zadań czy nawet ich całkowite nie wykonanie z powodu nie zrozumienia otrzymanych plików.

Jak więc widać kłopoty mogą być nie małe, dlatego też eksperci i trenerzy polecają udział w kursach i szkoleniach pomagających „zrozumieć” obcojęzyczną wersje programów Office takich jak Excel Word, PowerPoint czy Access. Zdobycie wiedzy o angielskiej wersji tych programów pozwoli zoptymalizować czas wykonywania zadań i usprawnić nasza pracę.

Dagmara Sagan