Kiedy stosować subdomeny i mikrowitryny

Kiedy stosować subdomeny i mikrowitryny © jamdesign - Fotolia.com

W sieci spotykamy się z kilkoma rodzajami struktur sieciowych, które wyszukiwarki mierzą w odrębny sposób:

  • Indywidualne strony – podstawowe struktury Internetu, odzwierciedlają nazwy plików w sposób, jaki stosowano od niemal początku istnienia dzisiejszej sieci, polegających na wskazaniu unikatowych dokumentów. Wyszukiwarki przydzielają im niezależną od zapytania ocenę, w tym słyny Page Rank. Typowy URL: http://www.domena.pl/strona.html
  • Podfoldery – struktura folderów używana na witrynach internetowych dziedziczy lub otrzymuję metrykę wyszukiwarek. Wyszukiwarki oceniają i mogą nadać różną rangę poszczególnym plikom w obrębie danego podfoldera w zależności od tego jak np. jak często mamy moderację danej podstrony. Przykład URL to http://www.domena.pl/blog/strona.html gdzie /blog/ jest podkatalogiem.
  • Poddomeny; jednoznaczne domeny; trzeciopoziomowe domeny – w URL http://www.blog.domena.pl/strona.html mamy do czynienia z trzema warstwami domen. Najwyższą jest rozszerzenie domeny, czyli .pl, drugą jest domena, a trzecią blog. Zwróć uwagę, że wyszukiwarki mogą nadać indywidualną wartość dla każdej części, wystarczy spojrzeć na przykład platform blogowych jak wordpress.com czy blogspot.com.
  • Pełne domeny; domeny hostujące; płatne domeny; drugopoziomowe domeny – to co zwyczajowo przyjęło się nazywać domeną główną, rzeczywiście jest domeną drugiego pozomiu. Domena główna to inaczej domena za którą płacimy.   

Podfoldery to najlepsze rozwiązanie

Zachowanie wszystkich treści w obrębie domeny głównej czy subdomeny przekłada się na najlepszą korzyść SEO. Podfoldery są w ogromnej większości przypadków najlepszym rozwiązaniem pod kątem pozycjonowania, ponieważ wyszukiwarki zachowają wszystkie wyniki metryk uzyskane w formie linków, zaufania i zwiążą je z każdą stroną w Twojej witrynie. Podfoldery tak jak poddomeny mogą być hostowane na odrębnym serwerze lub adresie IP poprzez równoważenie obciążenia. Zawartość podfolderów zawsze ma swój wkład w to, jak wyszukiwarki odczytują całą Twoją domenę. W przypadku sudbomen mogą odziedziczyć swoją moc i pozytywne oceny domeny głównej, ale nie zawsze tak jest.

Kiedy stosować poddomeny

Istnieje kilka powodów, dla których opłaca się stosować subdomeny (in. poddomeny). Jeśli stwierdzisz że adres subdomeny powinien podkreślać indywidualność tej części witryny to zastosowanie subdomeny ma swoje zalety. Przykładem może być adres maps.google.com. Kolejnym powodem może być stosowanie określonej geolokalizacji adwords jak to ma miejsce w przypadku partnerów funkcjonujących w obrębie jednej sieci biznesowej (np. w branży finansowej), gdzie poszczególne oddziały dzielą się rynkiem geograficznym i np. ze względu na Google Adwords stosują indywidualne rozliczanie (na kontach subdomenwych) w obrębie jednej domeny.

Kiedy używać oddzielnych domen głównych

Oczywiście pod kątem SEO używanie wielu domen głównych w obrębie jednej marki wydaje się nieuzasadnione. Istnieje jednak kilka powodów dla których można zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Oto kilka z nich:

  • kiedy posiadasz oddzielną domenę nakierowaną na słowa kluczowe w zapytaniu, na które się nie pozycjonowałeś na pierwotną domenę
  • kiedy planujesz sprzedać domenę
  • w przypadku działań promocyjnych, marketingowych, które mogą zostać uznane za niezależne od dotychczasowego obszaru marketignowego w obrębie domeny pierwotnej

Należy jednak pamiętać, że algorytmy witryn faworyzują duże witryny o wysokim autorytecie. Nawet jeśli będziesz linkował ze swojej domeny pierwotnej do innej domeny w obrębie swojej marki, nie będzie ten fakt przekazywał jej 100% mocy domeny pierwotnej. I jeszcze jedno, tworzenie kolejnej domeny w obrębie swojej marki, wymaga nakładu pracy i pieniędzy na ustalenie nowej treści i nowej promocji. Bez tego ani rusz.

Klewer Paweł Kijko

Dalej

x

1 komentarz

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki