Kilka słów o pojazdach autonomicznych – czy szykuje się kolejna rewolucja technologiczna?

Kilka słów o pojazdach autonomicznych – czy szykuje się kolejna rewolucja technologiczna? WhitePress.pl

Wyobrażenia o pojazdach autonomicznych powoli zaczynają przechodzić do rzeczywistości. Coraz więcej firm zajmuje się produkcją tego rodzaju pojazdów, sprawiając, że prowadzenie samochodu przez człowieka stanie w przyszłości pod znakiem zapytania.

Marzenia o pojazdach autonomicznych, a więc takich, które do poruszania się nie wymagają kierowcy, już od dawna fascynują całą ludzkość. Coraz więcej koncernów samochodowych decyduje się na budowanie takich pojazdów i prowadzenie badań w tym zakresie. Warto zatem zastanowić się, czy w najbliższym czasie będziemy przeżywać nową rewolucję technologiczną?

Pełna autonomia

Już od jakiegoś czasu samochody na rynku mają zaimplementowane rozwiązania autonomiczne. Mowa tutaj chociażby o tych autach, które potrafią same zaparkować w trudniej dostępnych miejscach, posiadają tak zwanego asystenta parkowania czy cofania. Wprowadzenie takich rozwiązań to tak naprawdę przedsmak tego, co będą potrafiły auta przyszłości. Pełna autonomia sprawi, że wkład człowieka w prowadzenie pojazdu będzie na tyle znikomy, że aż niepotrzebny.

Autonomiczne pojazdy z jakiegoś powodu wpływają na emocje człowieka. Obecne są w produktach popkultury i są standardowym elementem wyobrażenia przyszłej technologii. Być może to właśnie one są unaocznieniem rewolucji technologicznej. Warto dodać, że Elon Musk, prezes i założyciel takich przedsiębiorstw jak Tesla i SpaceX, twierdzi, że w przyszłości prowadzenie samochodu przez człowieka będzie nielegalne.

Infrastruktura drogowa oraz same pojazdy będą na tyle zautomatyzowane, że możliwość wystąpienia błędu ludzkiego będzie zbyt ryzykowna i potencjalnie szkodliwa, dlatego – zdaniem Muska – będzie trzeba wprowadzić prawne regulacje dotyczące prowadzenia samochodów przez człowieka.

Transport

Pojazdy autonomiczne będą miały największe zastosowanie w transporcie drogowym. Zastąpienie ciężarówek ciężkimi pojazdami autonomicznymi zautomatyzowałoby pracę w tym sektorze na tyle, że praca człowieka mogłaby okazać się po prostu nieopłacalna. Warto powiedzieć, że już dzisiaj najnowsze ciężarówki posiadają bardzo rozbudowane systemy kamer i asystentów parkowania, temponaty oraz wiele innych aspektów ułatwiających pracę za kółkiem.

Jeżeli spojrzymy również na nieco mniejsze pojazdy autonomiczne, jak chociażby elektryczne rowery, hulajnogi czy deskorolki, to zrozumiemy, że rewolucja technologiczna w dalszym ciągu trwa i ma się bardzo dobrze, ponieważ zdaje się nabierać jeszcze tempa. Dla wielu osób, niezależnie od ich wieku, mniejsze pojazdy autonomiczne wydają się atrakcyjną możliwością. Świadczy o tym chociażby wsparcie na platformach crowdfundingowych firm tworzących takie pojazdy.

Nie da się ukryć, że przyszłość może należeć do pojazdów autonomicznych. Jeżeli zostaną one skonstruowane tak, by były atrakcyjniejsze i bardziej ergonomiczne aniżeli pojazdy tradycyjne, to o ich dalsze losy możemy być spokojni. Warto więc śledzić ten rynek i dowiadywać się o najnowszych nowinkach technologicznych.
Więcej informacji
Na stronie www.komputery360.pl/ dostępne są oferty komputerów, laptopów, gier komputerowych, RTV i AGD.