Kluczowe umiejętności w CV

Kluczowe umiejętności w CV OPTIMA

Dobrze napisane CV powinno prezentować umiejętności tak, by było jasne, jaką korzyść będzie miał z nich pracodawca. Tak samo ważna jest obsługa komputera, jak i kreatywność. Trzeba je tylko dobrze pokazać.

O ile to możliwe, warto łączyć umiejętności z konkretnymi, zawodowymi sytuacjami. I nie ważne przy tym, czy piszemy o wyuczonych kwalifikacjach czy zdolnościach, wypływających z naszego charakteru.

Warto wiedzieć, że większość kluczowych na rynku pracy umiejętności mieści się w trzech kategoriach. Mamy więc te:

 • uniwersalne, które przydają się w każdej pracy, niezależnie od branży;
 • specjalistyczne, związane ściśle ze specyfiką zawodu;
 • miękkie, nie powiązane z doświadczeniem zawodowym ale z osobowością.

Jak to przełożyć na język CV? Prześledźmy każdą z kategorii.

Umiejętności uniwersalne

Są najtrudniejsze do skatalogowania i wymienienia. Głównie dlatego, że wydają nam się oczywiste i nie przypuszczamy, że mogą być ważne dla potencjalnego pracodawcy. To m.in.:

 • obsługa komputera. Trudno dziś wyobrazić sobie pracę, gdzie nie będzie wymagana;
 • umiejętność kierowania zespołem. Wymaga bowiem talentów i wiedzy, niezależnych od branży;
 • biegłość komunikacyjna. Chodzi o wyciągniecie esencji i jasne, precyzyjne jej przekazanie np. w formie prezentacji czy raportu;
 • odporność na stres. Nie w każdej pracy pracuje się pod presją deadline’u, ale jeśli się to potrafi, taka zdolność organizacji czasu i pracy przyda się wszędzie.

Umiejętności specjalistyczne

Wybijamy je w CV, jeśli staramy się o stanowisko w tej samej branży, w której pracujemy. Chodzi tu bowiem o kwalifikacje ściśle związane z zawodem, np. przygotowywanie zbrojeń pod fundamenty (w budownictwie), prowadzenie ksiąg rachunkowych (w księgowości) czy przygotowywanie informacji prasowych (w PR).

Jeśli staramy się o pracę w pokrewnej branży, trzeba pomyśleć, jak je zaprezentować. Część, mimo że brzmi specjalistycznie, może mieć w sobie walor uniwersalny.

Bo umiejętność robienia jakiejś konkretnej rzeczy może pokazywać ogóle zdolności. Niektóre z nich zaś mogą być zupełnie nieprzydatne nowemu pracodawcy.

Umiejętności miękkie

Te umiejętności wpisujemy zarówno do CV, jak i listu motywacyjnego. To lista cech, które odzwierciedlają naszą osobowość. Trzeba więc mocno przemyśleć, co czyni nas dobrym pracownikiem. Wśród najczęściej wymienianych są:

 • umiejętność pracy zespołowej. Wiadomo, że nie każdy jest fanem gry w drużynie, ale dla pracodawcy to, czy jego zespół się dogaduje, jest kluczowe;
 • lojalność. Jeśli pracowało się kilka lat w firmie, która przeżywała wzloty i upadki, warto to podkreślić w CV.;
 • optymizm. Dla osób, które widzą szklankę w połowie pełną. Poszukiwana cecha u pracownika;
 • kreatywność. Poszukiwana niezależnie od branży;
 • umiejętność odnalezienia się w nowych sytuacjach. Bycie elastycznym czasem się przydaje. Osoby, które potrafią poradzić sobie ze zmianą, mogą też pomóc w tym innym.

Monster Polska Sp. z o.o. Bartosz Struzik