Kolostomia nie przeszkadza w karierze zawodowej. Czym w ogóle jest?

Kolostomia nie przeszkadza w karierze zawodowej. Czym w ogóle jest? convatec.pl

Co pewien czas media obiega informacja o osobie, która prowadzi aktywne życie zawodowe mimo tego, że żyje z kolostomią.

O tym, jak ważna jest edukacja i przełamanie tabu związanego ze stomią, świadczy ogólnopolska kampania społeczna „StomaLife. Odkryj stomię”, której celem jest wzrost powszechnej akceptacji dla stomików, aby ci nie czuli się wykluczeni społecznie i wrócili do normalnej aktywności zawodowej.

W Polsce żyje ponad 35 tysięcy osób ze stomią, a na całym świecie liczba ta sięga miliona. Eksperci są zgodni, że liczba ta będzie wzrastać w wyniku rozwoju chorób cywilizacyjnych. Dzisiaj najczęściej kolostomia wykonywana jest u osób po 50. roku życia, ale średnia ta znacznie się obniża. Aż 80% przypadków kolostomii jest następstwem nowotworów.

Dzięki temu, że w mediach co pewien czas pojawiają się informacje o tym, że ktoś znany przyznał się do stomii, przestaje być ona wstydliwa. Jakiś czas temu modelki na prywatnych profilach na Instagramie przyłączyły się do akcji „Pokaż swój brzuch” i ukazały swoje worki stomijne. Profesor Krzysztof Bielecki z Kliniki Chirurgii Ogólnej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie w jednym z wywiadów przytoczył historię tenora, dla którego stomia nie była przeciwwskazaniem w zdobyciu sukcesu i założeniu rodziny. Znane są również historie zwykłych ludzi, którzy codziennie udowadniają, że stomia nie jest końcem świata, a tym bardziej końcem kariery zawodowej.

Kolostomia – co to jest?

Kolostomia to inaczej sztuczny odbyt, który powstał poprzez wyprowadzenie jelita grubego przez powłoki brzuszne na zewnątrz, w miejscu tym umieszcza się woreczek wydalniczy. Co ważne, sama kolostomia nie boli. Wyprowadzony fragment jelita przypomina wargi, nie jest unerwiony. Po operacji pojawia się najczęściej obrzęk, ale szybko mija. Wymaga od pacjenta zmiany w podejściu do żywienia, szczególnie co do rodzaju spożywanych posiłków, szczególnej dbałości o higienę, a także ograniczenia pewnych aktywności.

Wykonuje ją się wtedy, kiedy trzeba usunąć fragment jelita grubego lub odbytnicy albo gdy jelito wymaga przecięcia i ponownego zespolenia. Najczęściej stosowana jest przy leczeniu raka jelita grubego, kiedy z guzem usuwa się część narządu, ale czasowa kolostomia może być konieczna po urazie lub w przypadku chorób zapalnych jelita.

Jak wygląda stomia

Powstałe ujście nazywamy stomią i konieczny jest sprzęt, w którym będzie gromadzić się treść jelitowa i który należy wymieniać. Jak wyglądają takie płytki i worki można sprawdzić na stronie producenta ConvaTec: https://www.convatec.pl/produkty/opieka-stomijna-rodzaj-stomii-kolostomiia

Najczęściej kolostomia wyłaniana jest po lewej stronie w dół od pępka, ale niektóre przypadki kliniczne mogą wymusić inną lokalizację. Sama stomia jest lekko wypukła, może odstawać około centymetra powyżej skóry. Istotne jest, że worek stomijny jest praktycznie niewidoczny pod ubraniem, można swobodnie nosić nawet odpowiednio dobrany strój kąpielowy, tym samym biurowy dress code nie jest żadnym ograniczeniem.

Osoby z kolostomią mogą prowadzić normalny tryb życia. Nie inaczej jest również z pracą zawodową, która jednak wymaga pewne ograniczenia odnoszące się przede wszystkim do trybu pracy i pracy fizycznej.

(nie)Komfortowa kolostomia

Kolostomia kojarzona jest jako wydatny woreczek u boku, w którym gromadzi się nieciekawie wyglądająca wydzielina, na dodatek niemile pachnąca, co jest kłopotliwe o tyle, że ten woreczek może przeciec. Lekarze uspokajają – współczesne produkty są szczelne, wykonane z odpowiednich materiałów, zatem nie ma ryzyka, że przeciekną, czy będą wydawać dźwięki przy wykonywaniu ruchu. Woreczek jest szczelnie zabezpieczony i zapewnia spory komfort, a przy tym nie powoduje odparzeń skórnych.

Jedyne należy mieć na uwadze, że przy kolostomii lekki dyskomfort może wynikać z oddawania gazów, co może być słyszalne. Wówczas wystarczy na stomię położyć kawałek waty lub ligniny, aby wygłuszyć i być przygotowanym na każdą ewentualność.

Kolostomia a praca zawodowa

Osoby z kolostomią mogą prowadzić aktywne życie zawodowe, towarzyskie i społeczne. Po operacji mogą szybko wrócić do zdrowia i nawet uprawiać sport, w tym jeździć na nartach i pływać, z wyjątkiem sportów urazowych jak judo, boks, karate. Wbrew powszechnej opinii stomia nie wyklucza wcale bezdzietności – kobiety mogą nadal mieć dzieci.

Pacjenci wracają do pracy najczęściej w okresie 8-12 tygodni po zabiegu operacyjnym. Zabieg ten nie wymusza na nich wprowadzenia odpowiedniej diety, ale muszą bardziej restrykcyjnie podchodzić np. do kwestii alkoholu. Zmiany w diecie odnoszą się przede wszystkim do picia dużej ilości płynów oraz regularnych posiłków, których należy bezwzględnie przestrzegać. Warto również wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze powodują wzmożone gazy jak jajka, ryby i czosnek.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o na przykład pracę biurową czy stojącą. Jedynie w przypadku pracy fizycznej, gdzie występuje wysiłek fizyczny i dźwiganie, należy zakładać pas przeciwprzepuklinowy. Pacjenci po ileostomii nie powinni w ogóle pracować w wysokich temperaturach.

Podstawą szybkiego powrotu do normalnego trybu życia, w tym aktywności zawodowej, jest perfekcyjne opanowanie pielęgnacji stomii oraz dobór odpowiedniego sprzętu stomijnego. Sprawna i właściwa wymiana worków stomijnych jest kluczowa w przypadku kolostomii, dlatego zawsze należy mieć pod ręką ich zapas i nie należy zapominać o higienie.

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że sama kolostomia nie jest przeciwwskazaniem do podjęcia pracy zawodowej, ale choroba zasadnicza, przez którą do kolostomii doszło, może nim być. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta. Istotne jest również to, że pacjentowi towarzyszy pielęgniarka w okresie pooperacyjnym i to ona przygotowuje go do życia ze stomią i do powrotu do pracy, przekazuje wskazówki, co należy zmienić w dotychczasowych codziennych nawykach, a także uczy pielęgnacji stomii.

Niewiedza i także strach przed kolostomią wpływa na to, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś z naszych współpracowników może mieć stomię. Działa to też w drugą stronę – osoby ze stomią wstydzą się opowiadać o swojej chorobie, stresują się przez nią, a nawet ograniczają swoje życie towarzyskie czy rezygnują z pracy. Całkiem niepotrzebnie. Z kolostomią da się żyć, a tym bardziej da się osiągać sukcesy zawodowe.