Kongres Kadry w pogoni za pracownikiem…

Kongres Kadry w pogoni za pracownikiem… nf.pl

Sytuacja na rynku pracy w 2016 roku wyraźnie się poprawiła i wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywał. Pracownicy są bardziej pewni swojego zatrudnienia, co stawia polskich pracodawców w coraz trudniejszej sytuacji.

O tym, co staje się głównym wyzwaniem na rynku pracownika dyskutowali menedżerowie personalni podczas XXIII Kongresu Kadry, który odbył się w Warszawie w dniach 9-11 maja 2016 r. Jego hasło brzmiało: W pogoni za pracownikiem.

Prelegenci kongresu odpowiadali na pytania, jak radzą sobie ze zmianami na rynku pracy, jak optymalizują działania personalne, aby dostosować się do wymagań biznesu, jak mierzą efektywność projektów, co staje się dla nich największym wyzwaniem w dobie walki o talenty, zmian demograficznych oraz wszechobecnej technologii. Wśród tematyki nie zabrakło także kwestii związanych z rozwojem pracowników, budowaniem zaangażowania, kształtowania kultury organizacyjnej czy efektywnego pozyskiwania i utrzymania wysoko wykwalifikowanych pracowników w firmie. Jak zwykle pojawiły się też prelekcje ekspertów z zakresu konsultingu, czy psychologii biznesu.

Kongres Kadry nf.pl

Wśród prezentacji projektów personalnych znalazły się wdrożenia z takich firm, jak: CEMEX, IKEA Industry, Hilti, Dendro, Hempel Paints, Flextronics, Sonoco Poland Packaging Services, Saint-Gobain Group, ZF TRW, RWE, Unilever, Grupa Żywiec, Fair Packaging, Nexteer Automotive, Colian, Objectivity, IBM, Michelin, JTI, Alior Bank i wielu innych.

Topowi prelegenci

O wysokiej randze kongresu świadczą topowi prelegenci, którzy znaleźli się w jego programie. Zaproszenie do udziału w kongresie przyjęła Lori Shook – ekspert w zakresie neuroscience i wykorzystania tej wiedzy w kreowaniu nowoczesnego przywództwa, wieloletnia trenerka i coach biznesu. Jej prezentacja – Przywództwo zupełnie inne ma imię – czyli jak umysł kreuje współczesnego lidera – dotyczyła najnowszych trendów w rozwoju przywództwa, w tym oczywiście kwestii związanych z neuroscience. Gościem specjalnym kongresu był także pochodzący z Holandii Jos Rovers – doświadczony konsultant, który wspiera organizacje w procesach transformacji, kreowania efektywnego przywództwa i innowacji. Jos Rovers jest także fascynatem i propagatorem Teorii U Otto Scharmera, której poświęcił swoją prezentację: Teoria U, czyli nowego sposobu patrzenia na przywództwo i sens biznesu.

Kongres Kadry nf.pl

Inspiracji ze świata biznesu i dla biznesu dostarczył Paweł Motyl – ekspert w zakresie przywództwa, podejmowania decyzji i modelowania kultury organizacyjnej, który rozpoczął kongres prezentacją: Jak nie być indykiem wśród czarnych łabędzi, czyli o rozproszonym przywództwie. Kwestie przywódcze były poruszane także w prezentacjach duetów prelegentów. Rafał Ohme – profesor nadzwyczajny psychologii, jeden ze światowych pionierów consumer neuroscience oraz mówca biznesowy Szymon Kudła, którzy wspólnie poprowadzili prezentację: Dojrzali liderzy, zdrowe zespoły – rzecz o spójności i odwadze w przywództwie a także Paweł Dangel – w latach 1997-2012 prezes zarządu Grupy Allianz Polska i Dariusz Milczarek – trener i konsultant biznesowy. Ta prezentacja nosiła tytuł: Zawsze wzwyż, nigdy w dół, czyli jak w dzisiejszych czasach zrobić karierę i nie zwariować.

Inspiracje spoza świata biznesu

Organizatorzy kongresu zadbali także o niestandardowe inspiracje spoza świata biznesu. Stąd obecność w programie znanego dziennikarza telewizyjnego Jarosława Kuźniara z prezentacją: Wstajesz i hejt – czyli odwaga bycia sobą w profesjonalnym budowaniu marki osobistej oraz Szymona Majewskiego z monologiem: Powiem Wam o Szymonie, czyli historia kariery, co nie jedno miała imię. Jego prezentacja została nagrodzona gromkimi brawami.

Kongres Kadry nf.pl

Finał konkursu HR INNOVATOR

Po raz trzeci w trakcie wiosennej edycji kongresu odbył się finał ogólnopolskiego konkursu dla firm, które realizują innowacyjne projekty w zakresie zrządzania ludźmi – HR INNOVATOR. Podczas Gali HR INNOVATORA wręczono statuetki firmom, które realizują innowacyjne projekty w zakresie zarządzania ludźmi. W kategorii firma z kapitałem zagranicznym nagroda trafiła do Carrefour Polska za projekt: Przepis na mistrza – program aktywizacji i rozwoju zawodowego obecnych i przyszłych pracowników Carrefour, a w kategorii firma z kapitałem polskim, zwyciężył projekt Autostrada Rozwoju – spójna zgrywalizowana forma rozwojowa dla kadry zarządzającej i sił sprzedaży, realizowany przez Inter Cars.

Moc atrakcji

XXIII edycja Kongresu Kadry była bardzo interesująca pod względem tematyki, ale nie tylko. Tym razem uczestnicy zostali zaproszeni do Muzeum Żydów Polskich POLIN, które w tym roku wyróżnione prestiżową nagrodą Europejskiego Muzeum Roku 2016. Kongres był więc okazją nie tylko do poszukiwania najlepszych rozwiązań w zakresie polityki personalnej, lecz także sposobnością zwiedzania znakomitej wystawy 1000 lat historii Żydów Polskich.

Jak zwykle Personel i Zarządzanie był Patronem Medialnym wydarzenia oraz sponsorem nagród w konkursie HR INNOVATOR. Podczas kongresu odbyła się też premiera nowego produktu dla menedżerów i specjalistów personalnych – serwisu wideoakademiahr.pl, którego wydawcą jest INFOR PL. 

Kongres Kadry nf.pl

Nowoczesna Firma S.A.