Koniec MdM, to nie koniec świata. Co dalej?

Koniec MdM, to nie koniec świata. Co dalej? Pixabay.com

Kiedy wyczerpią się środki przeznaczone na dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych na 2017 r.? Co mogą zrobić Ci, którzy nie zdążą się na nie załapać? Serwis Dompress.pl zebrał komentarze przedstawicieli firm deweloperskich na ten temat.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

„W tym roku wnioski o dopłatę z MdM będą przyjmowane maksymalnie do kwoty 50 proc. budżetu przewidzianego na 2017 r. Nie oznacza to, że klienci chcący nabyć mieszkanie z dopłatą będą musieli czekać aż do 2018 r. W przypadku wstrzymania przyjmowania wniosków, trzeba będzie zaczekać do stycznia przyszłego roku, by szybko je ponownie złożyć. Na ten moment wykorzystano około 20 proc. z puli środków przeznaczonych na dopłaty na przyszły rok, z czego tylko w kwietniu aż 10 proc. Przy obecnym tempie przewiduje się, że wstrzymanie przyjmowania wniosków nastąpi w okolicy lipca”.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord:

„Niezależnie od programów rządowych zawsze uwzględniamy potrzeby klientów. Zdajemy sobie sprawę z ich wrażliwości na cenę, dlatego nasza oferta dostosowana jest do bieżącej sytuacji rynkowej. Ze względu na ograniczoną dostępność wsparcia finansowego w ramach MdM część nabywców decyduje się na odłożenie zakupu w czasie. Osoby, które chciałyby skorzystać z rządowej dopłaty, ale nie moją na to szans, często rozważają inne możliwości finansowania i takim klientom przychodzimy z pomocą. Nasi doradcy zawsze starają się znaleźć najkorzystniejszą dla nabywcy formę finansowania zakupu mieszkania”.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic:

„Dopłaty obejmują około 10 proc. wartości transakcji związanych zakupem mieszkań. Nie należy liczyć, że po wyczerpaniu środków w MdM na 2018 r. deweloperzy zdecydują się na obniżki cen w tej wysokości. Trudno tego oczekiwać, szczególnie przy tak dużym zainteresowaniu nowymi mieszkaniami jakie jest obecnie, które z pewnością utrzyma się w najbliższym czasie”.

Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest:

„W naszych inwestycjach mieszkania spełniające wymogi programu MdM najczęściej sprzedawane są jako pierwsze. W projektach, których ukończenie zaplanowaliśmy w 2017 r. lokale, które oferowaliśmy w ramach MdM zostały już sprzedane. Klientom zainteresowanym zakupem w naszych nowych, warszawskich inwestycjach przy ul. Kałuszyńskiej i ul. Szklanych Domów doradzamy by skorzystali z dopłat w ramach budżetu na 2018 r. Kilka tygodni oczekiwania dłużej na środki nie stanowi dla nas problemu, a nabywcom umożliwia uzyskanie rządowego dofinansowania”.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

„Mieszkania w ramach programu MdM oferujemy w warszawskiej inwestycji Monte Verdi, zlokalizowanej przy ul. Popularnej. Liczymy na to, że uda się efektywnie wykorzystać te ostatnie miesiące i nasi klienci będą mogli skorzystać z puli środków przewidzianych na dopłaty w MdM na 2017 r. Należy zaznaczyć, że program jeszcze się nie kończy i nadal będą dostępne środki na dopłaty w kolejnym roku. Niektórzy deweloperzy prawdopodobnie będą musieli zgodzić się na otrzymanie zapłaty części ceny w odroczonym terminie. Trudniej będzie natomiast zawierać takie transakcje na rynku wtórnym, ponieważ właściciele mieszkań nie będą chcieli tak długo oczekiwać na zapłatę”.

Podobne artykuły:

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding:

„Dane BGK jednoznacznie wskazują na to, że jeśli środki z programu MdM przeznaczone na 2017 r. zostaną wyczerpane w 50 proc. do końca listopada, banki przestaną przyjmować wnioski o dofinansowanie aż do 1. stycznia 2017 r. Natomiast jeśli zainteresowanie nadal się utrzyma na tym samym poziomie, to prawdopodobnie w drugim kwartale przyszłego roku będą dostępne już tylko fundusze z puli przewidzianej na 2018 r. Posiadamy w ofercie mieszkania w osiedlach, których termin oddania do użytku przypada zarówno na 2017 r., jak i na 2018 r. Dla potencjalnych nabywców mieszkań z rynku pierwotnego oznacza to, że nadal mają duże szanse na kupno nowego lokalu w ramach MdM, nawet jeśli będą musieli poczekać na przeprowadzkę rok czy dwa. Mieszkania spełniające kryteria określone w programie oferujemy m.in. w osiedlach Zielona Dolina i Willa One w Warszawie oraz Nowe Tysiąclecie w Katowicach”.

Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol:

„Część środków z programie MdM jest zarezerwowana do wykorzystania w 2017 r., choć należy spodziewać się, że zostaną one wykorzystane już na początku tego roku. Obecnie w ofercie deweloperów znajduje się duża liczba mieszkań z terminem na 2018 r., część z nich może mieścić się w limitach programu”.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

„W ramach naszej strategii postawiliśmy przede wszystkim na inwestycje ze średniego pułapu cenowego, dostarczane w bardzo dobrej jakości. Nie uzależniamy płynności naszej oferty od realizacji dopłat w ramach MdM. Zakończyliśmy właśnie budowę warszawskiego osiedla Księżycowa 60, w którym część mieszkań była objęta dopłatami i zakładamy, że niezależnie od dalszych losów programu MdM, wszystkie mieszkania w tej inwestycji znajdą nabywców jeszcze w tym roku”.

Podobne artykuły:

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży Wawel Service:

„W swoich działaniach i strategii biznesowej przewidzieliśmy różne możliwe scenariusze związane z programem MdM, dlatego teraz możemy zapewnić naszym klientom najlepsze rozwiązania spośród dostępnych na rynku. Osoby, które chciałyby skorzystać z szerokiej gamy możliwości ułatwiających finansowanie zakupu mieszkania znajdą je w Wawel Service”.

Roma Peczyńska, marketing manager w RED Real Estate Development:

„Budżet na dopłaty w ramach MdM na 2017 r. wynosi 746 mln zł, ale ustawa pozwala na zarezerwowanie nie więcej niż połowy pieniędzy z tej puli w tym roku. Jeżeli zostanie osiągnięty ten pułap, to przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane. Kupujący otrzymają dofinansowania jedynie na mieszkanie oddawane w 2018 r. Na znaczeniu mogą zyskać preferencyjne warunki płatności, na przykład takie, jak proponowany przez nas system płatności za mieszkanie 15/85, w którym 15 proc. wartości lokalu klient wpłaca po podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą część przy odbiorze kluczy”.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom:

„Posiadamy w ofercie szeroki wybór mieszkań w inwestycjach zlokalizowanych na Woli i Białołęce, a niebawem rozszerzymy go o propozycje także w innych dzielnicach Warszawy. Dzięki temu możemy zapewnić klientom mieszkania, spełniające ich wymagania względem lokalizacji i ceny, jak również lokale, przy zakupie których mogą skorzystać z dopłat w ramach programu MdM ze środków przeznaczonych na 2017 r. i 2018 r.”

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment:

„Mamy w ofercie dużą ilość mieszkań w cenach, które mieszczą się w limicie programu MdM. Większość realizowanych aktualnie inwestycji zakończymy w latach 2017 i 2018, dzięki temu klienci wciąż mogą skorzystać z rządowego wsparcia przy zakupie mieszkania”. 

Prestige Public Relations Kamil Niedźwiedzki