Koniec tradycyjnej bankowości?

Koniec tradycyjnej bankowości? NF.pl

Według danych udostępnionych przez specjalistów analizowania rynku bankowości w Polsce nowoczesna bankowość rozwija się w naszym kraju prężnie i dynamicznie, niejednokrotnie nawet wyznaczając pewien standard w skali europejskiej.

Z państwa, w którym większość społeczeństwa korzysta z usług bankowych wyłącznie za pośrednictwem tradycyjnych placówek stacjonarnych bardzo szybko staliśmy się krajem, którego mieszkańcy doceniają zalety bankowości mobilnej i korzystają z tego rodzaju usług bardzo chętnie.

Era dominacji smartfonów

Opisany stan rzeczy to efekt przede wszystkim ogromnego zainteresowania najnowszymi urządzeniami, umożliwiającymi korzystanie z bankowości elektronicznej – smartfony posiada już ponad 60 proc. Polaków, dla których bankowość internetowa stała się dzięki temu wygodnym narzędziem do płacenia comiesięcznych rachunków albo regulowania płatności za codzienne zakupy.

Pod koniec II kwartału bieżącego (2016) roku bankowość mobilna była wykorzystywana przez ponad sześć milionów aktywnych użytkowników, czyli o niemal 1/3 więcej niż rok temu. Taki ogromny przyrost liczby użytkowników spowodowany jest głównie tym, że dokonywanie transakcji zakupowych za pomocą dedykowanych aplikacji na smartfony jest niezwykle proste, wygodne oraz szybkie.

orangefinanse.pl NF.pl

Bankowość tradycyjna to przeżytek

Tradycyjna bankowość telefoniczna, która dotąd była rozwiązaniem preferowanym przez niektóre osoby, również powoli odchodzi w niepamięć na rzecz bankowości telefonicznej w wydaniu nowoczesnym. Zamiast dzwonić do konsultanta i zlecać mu wykonanie różnych operacji, klienci banków coraz częściej biorą sprawy we własne ręce, ponieważ dzięki temu mają większą kontrolę nad swoimi finansami.

Placówki stacjonarne już niepotrzebne?

Należy również zauważyć, że znakomita większość banków (zarówno tych dużych, jak i niewielkich) sukcesywnie likwiduje oddziały stacjonarne. W samym tylko pierwszym kwartale 2016 roku zostało zamkniętych w Polsce ponad 160 oddziałów banków, a kolejne są likwidowane nadal i trend ten będzie się wciąż utrzymywał. Trudno w tej chwili oszacować, kiedy i czy w ogóle się ta migracja zakończy. Jednak należy przypuszczać, że bankowość elektroniczna, rozumiana jako korzystanie z urządzeń mobilnych do wykonywania wszelkich operacji bankowych, będzie zdobywać coraz większą popularność.

orangefinanse.pl NF.pl

Bank w telefonie - Mobilnie, czyli lepiej pod każdym względem

Korzystaniu z bankowości mobilnej sprzyjają również różnego rodzaju promocje czy oferty dodatkowe, które zwykle są korzystniejsze niż analogiczne produkty bankowe, oferowane w oddziałach stacjonarnych. Dobrym przykładem jest preferencyjne oprocentowanie nominalne wynoszące 3,5 proc. w skali roku, które jest dostępne dla kwot do 10 000 zł przez pierwszych sześć miesięcy od otworzenia konta wyłącznie dla klientów Orange, dokonujących zakupów przy pomocy karty płatniczej na kwotę minimum 300 złotych.

Połączenie wygody korzystania z ofertami dostępnymi wyłącznie dla grona użytkowników bankowości mobilnej sprawia, że liczba osób korzystających z nowoczesnych, innowacyjnych form bankowości stale rośnie. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że wszystkie funkcjonujące obecnie banki zdołają się dostosować do dynamicznych zmian realiów na rynku, ponieważ z perspektywy klientów jest to rozwiązanie optymalne. Pozwala nie tylko wybrać najlepszą spośród wielu dostępnych ofert, ale również daje nadzieję na to, że w celu uatrakcyjnienia ofert banki będą wprowadzać coraz to nowe funkcjonalności, zwiększające zarówno użyteczność, jak i opłacalność bankowości mobilnej.

Koniec tradycyjnej bankowości najprawdopodobniej nie nadejdzie w ciągu najbliższego roku czy dwóch, ale jest już w zasadzie przesądzony – tak naprawdę jest to tylko kwestia czasu. Banki natomiast albo się dostosują, albo podążą w ślad za tradycyjną bankowością w niebyt...

Artykuł powstał we współpracy z http://www.orangefinanse.pl/