Korzyści, które daje profesjonalny system RCP

Korzyści, które daje profesjonalny system RCP inewi.pl

System służący do rejestracji czasu pracy przyda się w każdym przedsiębiorstwie. Jednak pewnie nie wszyscy wiedzą, że poza swoim standardowym zadaniem pełni on jeszcze dodatkowe funkcje. W czym jest pomocny? Dlaczego warto w niego zainwestować?

RCP, czyli co?

Pewnie większość osób kojarzy system RCP właśnie z jego podstawową rolą. Chodzi o monitorowanie czasu pracy, spóźnień, przerw, czy nieobecności. Z jego pomocą można szybciej i dokładniej wyliczyć rzeczywisty czas, który pracownik spędził produktywnie na swoim stanowisku. Na tej podstawie z kolei wypłaca się wynagrodzenie.

Przewaga elektronicznych danych nad tymi tradycyjnymi, na papierze jest właśnie taka, że łatwo można nimi zarządzać, eksportując je do innych programów kadrowo-płacowych. Natomiast spełniają one dokładnie takie samo zadanie jak w przypadku informacji wpisywanych ręcznie przez pracowników. Przykładem jest choćby karta ewidencji czasu pracy, która musi być w określonych sytuacjach prowadzona przez pracodawcę. Jej cyfrowy odpowiednik stworzony dzięki aplikacji inewi.pl można z powodzeniem wydrukować i zachować do ewentualnej kontroli. Jednak to nie koniec możliwości, które daje nowoczesne narzędzie do rejestracji czasu pracy.

Przygotowanie grafików

Bardzo przydatną funkcją dla każdego pracodawcy jest możliwość przygotowania grafików dla poszczególnych pracowników. Oczywiście można to robić w sposób tradycyjny, jednak zajmie to znacznie więcej czasu. Ponadto, mimo dokładnego sprawdzenia nie zawsze ma się pewność, że nie przeoczyło się czegoś. A trzeba powiedzieć, że za ewentualne pomyłki, na przykład niezgodność z Kodeksem Pracy można zapłacić spore kary.

Układając grafik, należy przestrzegać zasad, które między innymi mówią o zapewnieniu pracownikowi odpowiedniej ilości godzin pomiędzy zmianami na regenerację sił. Poza tym zależnie od rodzaju umowy inne mogą być okresy rozliczeniowe, czy też maksymalna norma tygodniowa. Trudno byłoby to wszystko zapamiętać, ale dzięki wygodnemu programowi nie trzeba się o to martwić. Nowoczesne urządzenie sprawdzi zgodność grafiku z Kodeksem Pracy.

Szczegółowe raporty

Przydatnym udogodnieniem jest również możliwość wyciągania szczegółowych raportów z informacji zapisanych w RCP dla poszczególnych pracowników. To pomocna opcja, kiedy chce się dokładnie i sprawnie przeanalizować na przykład wydajność konkretnej osoby i jej rzetelność. W konsekwencji można mówić tutaj o realnych oszczędnościach, które wynikają z tego, że płaci się zatrudnionym osobom za wykonaną pracę, a nie za nadprogramowe przerwy, czy spóźnienia.

Korzyści z RCP na co dzień

Długa jest lista korzyści, które wynikają z używania nowoczesnego systemu RCP. Elektroniczne narzędzie ułatwia zadanie pracodawcy. Wspomniana oszczędność pieniędzy to tylko jedna kwestia, ponieważ trzeba wymienić także:

  • płynny obieg dokumentów, który usprawnia pracę przedsiębiorstwa, dzięki temu można wprowadzić automatyzację i zrezygnować z manualnego wypełniania list;
  • oszczędność czasu, związana z brakiem konieczności tradycyjnego rozliczania pracowników;
  • większa dokładność oraz mniejsze ryzyko pomyłek;
  • ograniczenie papierowych dokumentów;
  • dostęp do systemu i potrzebnych informacji z każdego urządzenia;
  • integracja z popularnymi programami kadrowo-płacowymi;
  • wsparcie techniczne ze strony konsultantów w razie jakichkolwiek problemów;
  • brak konieczności zakupu dedykowanych urządzeń do rejestracji czasu, można wykorzystać na przykład telefon z zainstalowaną aplikacją.

Powyższa lista pokazuje, że warto zdecydować się na nowoczesny system ewidencji czasu pracy, ponieważ przynosi on realne korzyści firmie. Tradycyjne metody to już swego rodzaju przeżytek, który można zastąpić rozwiązaniami bardziej wydajnymi.

Temat, który został poruszony w tym artykule, na pewno zainteresuje każdego przedsiębiorcę, któremu zależy na sprawnym funkcjonowaniu biznesu. Natomiast oczywiście rejestracja czasu pracy nie jest jedyną kwestią, która dotyczy zatrudniania pracowników. Zagadnienie to jest bowiem znacznie szersze. Jednym z aspektów jest system czasu pracy, a konkretnie jego rodzaje. Warto wiedzieć na ten temat nieco więcej i zapoznać się z ciekawymi artykułami, które pomogą uporządkować wiedzę.