Kredyt hipoteczny dla singla – sprawdź, na jakich warunkach możesz go uzyskać

Kredyt hipoteczny dla singla – sprawdź, na jakich warunkach możesz go uzyskać ingbank.pl

Z kim często może kojarzyć się kredyt hipoteczny? Z małżeństwami, które, zakładając rodzinę, wspólnie go zaciągają. Co w sytuacji, kiedy na zakup mieszkania decyduje się singiel? Czy ma on szansę otrzymać kredyt na mieszkanie?

Jak kupić mieszkanie w pojedynkę?

Zapewne niejednokrotnie spotkałeś się z obiegową opinią, że banki niechętnie przyznają kredyt hipoteczny singlom, uznając małżeństwa za jedyną gwarancję stabilności finansowej. Okazuje się jednak, że teoria ta niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Życie w pojedynkę nie tylko nie jest dla banków żadną realną przeszkodą w udzieleniu kredytu na mieszkanie – w szczególnych sytuacjach Twój stan cywilny może być nawet… zaletą.


Warunki kredytu hipotecznego dla singla

Nie istnieją odrębne oferty bankowe, przeznaczone specjalnie dla osób o określonym stanie cywilnym. Podczas ubiegania się o kredyt na mieszkanie, wszystkich obowiązują dokładnie te same zasady.

Jedną z kluczowych kwestii podczas starania się o kredyt hipoteczny, zarówno przez małżeństwo, jak i przez singla, jest zdolność kredytowa (czyli zdolność do terminowego spłacenia zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami). Oblicza się ją, uwzględniając czynniki, takie jak:

  • wysokość dochodów,
  • źródło dochodów,
  • posiadane zobowiązania i kredyty,
  • historia kredytowa,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym.

 

ingbank.pl ingbank.pl

Zdolność kredytowa singla

Wysokość dochodów małżeństwa obliczana jest poprzez zsumowanie wynagrodzeń obu osób. Singiel może dysponować jedynie swoimi, indywidualnymi dochodami. W praktyce oznacza to najczęściej, że budżet domowy małżeństwa jest większy. Niemniej jednak, nie jest to równoznaczne z gwarancją otrzymania przez nich lepszych warunków kredytu hipotecznego.

Oprócz dochodów, podczas obliczania zdolności kredytowej, uwzględnia się także liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz miesięczne koszty ich utrzymania. Oczywiście im większa liczba domowników, tym są one wyższe. Miesięczne koszty utrzymania singla należą zwykle do znacznie niższych (zwłaszcza, jeżeli porównasz je do kosztów utrzymania małżeństwa z dziećmi). Tym samym, pomimo niższych dochodów, Twoja zdolność kredytowa może być zbliżona, a nawet wyższa od tej, którą posiadają osoby w związku małżeńskim.


Kredyt na zakup mieszkania – kiedy singiel jest na lepszej pozycji?

Kolejną, niezwykle istotną kwestią, uwzględnianą przez bank podczas oceny zdolności kredytowej, jest historia kredytowa. Sytuacja singla jest w tym przypadku jasna – jeżeli nie posiadasz nieuregulowanych zobowiązań ani długów, nie spóźniałeś się w przeszłości w spłacie rat kredytów, bank oceni ten aspekt pozytywnie. W przypadku małżeństwa, na tę samą ocenę składają się dwie historie kredytowe. Jeżeli żona lub mąż nie wywiązywali się z zaciągniętych zobowiązań, będzie to negatywnie rzutowało na ich wspólną zdolność kredytową.


Ubezpieczenie kredytu hipotecznego dla singla

Pomimo wysokiej zdolności kredytowej i dobrej historii, niektóre banki mogą traktować kredytobiorcę-singla za klienta podwyższonego ryzyka. Powód jest oczywisty – w sytuacji, gdy np. stracisz pracę, dochody Twojego gospodarstwa domowego automatycznie spadną do zera, co może doprowadzić do zaległości w spłacie kredytu. Kosztem podwyższonego ryzyka jest konieczność wykupienia ubezpieczenia na wypadek choroby, utraty pracy lub śmierci.


Obligatoryjne ubezpieczenie nie jest jednak standardem. W związku ze stale rosnącą liczną klientów-singli, coraz więcej banków decyduje się na zrezygnowanie z tego zabezpieczenia.

 

ingbank.pl ingbank.pl

Jak singiel może zwiększyć swoje szanse na korzystny kredyt hipoteczny?

Jeżeli obawiasz się, że Twoja zdolność kredytowa może być niewystarczająca, postaraj się o współkredytobiorcę – może zostać nim np. Twój rodzic, inny członek rodziny, przyjaciel czy współpracownik. Co ważne, sam fakt, że zobowiąże się on do zaciągnięcia kredytu wraz z Tobą, nie nada mu praw do mieszkania.


Innym wyjściem może być wniesienie dużego wkładu własnego – im wyższa będzie jego wartość, tym mniejszym ryzykiem dla banku będzie udzielenie Ci kredytu hipotecznego. Do zbudowania pokaźnego wkładu własnego możesz wykorzystać oszczędności lub darowiznę pieniężną na zakup mieszkania, otrzymaną od bliskich – więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://www.ingbank.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyt-hipoteczny/navidom-radzi/jak-wyglada-przekazanie-darowizny-pienieznej-na-zakup-mieszkania.


Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!