Kredyt, leasing, dotacja - jak kupić samochód dla firmy?

Kredyt, leasing, dotacja - jak kupić samochód dla firmy? NRMA Motoring and Services

Samochód to jeden z najczęstszych zakupów dokonywanych przed przedsiębiorców bez względu na branżę, w której działają. Korzystanie z auta firmowego jest najczęściej znacznie bardziej korzystne niż z prywatnego.

Problemem, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, jest pozyskanie środków na nabycie środka transportu. Jakie są obecnie dostępne możliwości?

Najbardziej atrakcyjną formą finansowania zakupu auta firmowego wydają się być bezzwrotne dotacje z Unii Europejskiej lub Urzędu Pracy. W pierwszym przypadku rzadko jednak można ubiegać się o dofinansowanie nabycia tylko i wyłącznie samochodu. Co więcej, większość konkursów dotacyjnych nie dopuszcza możliwości zakwalifikowania takiego kosztu do refundowanych wydatków. Poza tym do uruchomienia programów z nowego budżetu unijnego przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do co najmniej ostatniego kwartału tego roku, a pieniędzy z perspektywy finansowej 2007-2013 pozostało niewiele. Z kolei dofinansowanie z Urzędów Pracy jest stosunkowo niskie i przeznaczone wyłącznie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Kredyt czy leasing?

Wobec ograniczonych możliwości pozyskania bezzwrotnej formy wsparcia na zakup samochodu firmowego przedsiębiorca powinien zastanowić się nad najkorzystniejszą dla niego opcją kredytowania.

Najpopularniejszymi z nich są pożyczki, kredyty bankowe i usługi leasingu. Kredyty dostępne w ofertach banków umożliwiają zakup, a także późniejsze odejmowanie od przychodów firmy kosztów eksploatacji auta, odpisów amortyzacyjnych, a także tych, związanych ze spłatą zobowiązania, m.in. odsetek od raty i prowizji na rzecz pożyczkodawcy. Co ważne, przedsiębiorca od razu staje się właścicielem samochodu. Inaczej jest w przypadku leasingu operacyjnego. – W tym przypadku prawnym właścicielem pojazdu jest instytucja udzielająca finansowania. Nie jest więc możliwe wpisanie  auta do majątku firmy, a co za tym idzie korzystanie z odpisów amortyzacyjnych. Wiążą się z tym również ograniczenia dotyczące nabycia używanego środka transportu, a także sprzedaży zakupionego w ramach leasingu samochodu – mówi Joanna Bartkowiak z Biura Rachunkowego ECDF Księgowość - Akceptowane jest jednak stosowanie wielu innych odliczeń księgowych, poza amortyzacją, obejmujących m.in. całość rat i kosztów manipulacyjnych związanych z umową leasingową – dodaje Joanna Bartkowiak. Ta forma finansowania zakupu auta firmowego jest ponadto często stosowana przez przedsiębiorstwa, które stosunkowo krótko prowadzą działalność, przez co mają utrudniony dostęp do kredytów bankowych.

A może pożyczka z Unii?

Alternatywą dla wymienionych rozwiązań, proponowanych na warunkach rynkowych, mogą być pożyczki unijne z Inicjatywy JEREMIE. Skierowane są głównie do firm, które ze względu na swoją krótką obecność na rynku nie mają wystarczającej historii kredytowej, aby zaciągnąć zobowiązanie na warunkach bankowych. Oczywiście również doświadczonym przedsiębiorcom program proponuje korzystne warunki finansowania.

W przypadku zakupu auta Inicjatywa JEREMIE oferuje wiele korzyści. – Środki pozyskane z pożyczki można przeznaczyć zarówno na nabycie używanego, jak i nowego samochodu, również z zagranicy. Przedsiębiorca staje się właścicielem pojazdu po jego zakupie dlatego może korzystać z odpisów amortyzacyjnych i możliwości wcześniejszej jego sprzedaży. Do tego nie musi obawiać się utraty wartości wpłaconych rat w przypadku kradzieży czy po poniesionej szkodzie całkowitej – mówi Sonia-Leszkowicz Baczyńska z Funduszu Pożyczkowego Aktywna Wielkopolska ECDF-TISE. Niewątpliwą zaletą Inicjatywy JEREMIE jest również brak narzucania wyboru konkretnej firmy ubezpieczeniowej, z czym często wiąże się leasing.  Podobnie jak inne zakupy dokonywane ze środków pozyskanych z unijnej pożyczki również zakup auta firmowego obowiązują preferencyjne warunki udzielenia wsparcia. Konieczny do zapewnienia wkład własny to tylko 10%, raty można rozłożyć nawet na 5 lat, a oprocentowanie zaczyna się już od poziomu 4,35 % w skali roku. Ponadto w ramach udzielonego wsparcia oferowane jest ustalenie okresu nawet sześciomiesięcznej karencji w początkowych miesiącach spłaty i sezonowanie rat pożyczki. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość dostosowania programu zwrotu zobowiązania do specyfiki działalności swojej firmy i jej bieżącej kondycji finansowej. Z kolei ze względu na maksymalny pułap pożyczki wynoszący 300 tys. zł może również sfinansować nią zakup większej liczby różnych środków transportu (np. firmom z branży transportowej) oraz inne inwestycje związane z założeniem czy rozwojem działalności. 

Europejskie Centrum Doradztwa Finansowego

Dalej

x

11 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Kaśka Kaśka

  Moim zdaniem optymalne wyjście to kredyt z dotacją. Opłaca się dużo bardziej, bo dotacja (przyznawana za oklejenie auta reklamą) wynosi 600 zł miesięcznie i otrzymuje się ją przez cały okres kredytowania- tak to wygląda w J&J Group.

  2015-08-07 23:45:05

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • sandra sandra

  dla firmy łatwiej bo sobie można odliczyć cokolwiek ;) a prywatnie niestety. z pomocą przyszedł mi kredyt samochodowy w getinu.wzięłam u nich bo mieli najlepszą ofertę i nie mam się co martwić jak spłacę. a autko nowe świetnie służy!

  2014-06-11 20:31:03

  Oceniono 2 razy

  1 1
  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Rafał Rafał

  Jeśli interesują Was ofert z dotacją, najlepszą proponuje J&J GROUP. Kwota dotacji wynosi 600 zł miesięcznie przez cały okres kredytowania. Trzeba co prawda zdecydować się na auto oklejone reklamą, ale w czym to przeszkadza? Mnie np. w niczym, mam komfortowy, ekonomiczny samochód.

  2015-07-24 13:35:09

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Enjoy Enjoy

  Bardzo nie lubię długo ciągnących się procedur i nadmiaru formalności- wchodząc we współpracę z J&J Group na szczęście tego nie ma. Sam pomysł finansowania auta za reklamę daje mi natomiast znacznie więcej korzyści niż leasing.

  2015-04-29 19:54:46

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • luuz luuz

  Słyszałem że z UE można dostać jakąś kasę na auto, ale to chyba zaledwie 9%, czyli kropla w morzu. To co proponuje J&J Group przedstawia się o niebo lepiej, w sumie kierowca uczciwie zarabia, co zostało połączone z zakupem samochodu, który jest z tych pieniędzy finansowany. Pomysłowo obmyślane, firma ma korzyści, klient także. Taki kredyt i nie kredyt, bo w auto się kupuje, ale sponsoruje Reklamodawca.

  2015-04-03 19:23:05

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Czajka30 Czajka30

  U mnie też rata nie przekracza 600 zł, samochód całkiem fajny i nowoczesny. Współpraca z J&J Group się opłaca.

  2015-02-23 21:39:51

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • ufosek ufosek

  Tak, można, mnie jeszcze parę gorszy zostaje w kieszeni bo rata wynosi ok 580 zł, a co miesiąc od J&J Group otrzymuję 600. Po prostu trzeba się przejechać do firmy i zobaczyć jakie samochody są jeszcze w ofercie, często oprócz tych prezentowanych na stronie bywają całkiem fajne Yariski, Ople- nieduże a nowoczesne, funkcjonalne i niedrogie właśnie.

  2015-02-21 00:08:48

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Janusz Janusz

  No serio http://www.jjgroup.com.pl/index.php/pl/katalog-aut :) Czy można jednak otrzymać auto od J&J Group bez dopłaty- chodzi mi o to czy są też dostępne takie samochody, żeby miesięczna rata zmieściła się w kwocie 600 zł. Jeśli tak wchodzę w to na pewno.

  2015-02-19 11:53:34

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • kamil.s kamil.s

  Też polecam J&J. Pod koniec ubiegłego roku nabyłem od nich auto (Skoda Octavia) dokładnie na takich warunkach jak piszesz i firma wywiązuje się ze wszystkiego rzetelnie. Spory atut stanowi również to, że zakup samochodu z dotacją za reklamę od J&J Group nie wymaga zbyt wielu formalności, da radę załatwić sprawę w ciągu tygodnia, ja właśnie po takim czasie odebrałem pojazd. Gdy ma się pozytywny BIK, firmę lub stałe zatrudnienie i prawo jazdy, pójdzie z górki, a warto bo samochody luks, niemalże nowe, wybór całkiem spory.

  2015-02-14 23:51:49

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Jolanta Jolanta

  Najlepszy kredyt z dotacją oferuje J&J Group. Koszty zostają pokryte nawet w 100%, uczciwa umowa, przejrzyste zasady współpracy. Polega to na tym, że otrzymuje się samochód oklejony reklamą i trzeba nim po prostu jeździć, reklamodawca w zamian za to spłaca kredyt. Skorzystałam z tej okazji i szczerze się cieszę, bo mam niemal nowego Opla i nic nie płacę. Polecam. Program nazywa się 600 za 600, warto się z tym zapoznać.

  2015-02-07 21:58:27

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • ramos ramos

  a może na dopłatę z UE? toyota sprzedaje firmom samochody na które przysługuje 9% zwrotu z unii.

  2014-11-16 13:25:25

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz