Kto ty jesteś? Polak mały. Gdzie ty mieszkasz? Między swemi. W jakim kraju? W Wielkiej Brytanii

Kto ty jesteś? Polak mały. Gdzie ty mieszkasz? Między swemi. W jakim kraju? W Wielkiej Brytanii materiały PR

Emigrujący za pracą Polacy nie wrócą do kraju? Jak informuje „Puls Biznesu”, to prawdopodobny scenariusz. Nasi rodacy mają jasny cel – pracować, kupić mieszkanie i sprowadzić rodzinę. Nie mamy co liczyć na wielkie powroty i rosnącą liczbę przelewów.

NBP postanowił zapytać prawie 5 tysięcy emigrantów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii i Holandii o to, jak się żyje na obczyźnie i czy myślą o powrocie. Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, na Wyspach na stałe chce zostać 54 proc. Polaków, w Irlandii – 34 proc. Trochę inaczej sytuacja ma się w przypadku Niemiec i Holandii. W ciągu dwóch lat ten odsetek spadł z 42 i 37 proc., jednak nadal planuje tam zostać 40 i 34 proc. naszych rodaków.

Podobne artykuły:

 – Mówienie o masowych powrotach jest nieuprawnione, a jeśli nawet będą, to w znacznie mniejszej skali niż oczekiwano; emigranci ściągają rodziny albo zakładają je na miejscu – powiedział Józef Sobota z NBP w rozmowie z „PB”.

Dodatkowo, jak zauważa „Puls Biznesu”, nasi rodacy zadomowili się już w niektórych krajach. Na przykład w Niemczech i Holandii aż 30 proc. z nich ma nieruchomości, a 15 proc. rozważa zakup mieszkania w ciągu roku. Podobne tendencje widać też w innych krajach, do których emigrują Polacy.

Konsekwencje tej sytuacji powoli są już odczuwalne. Emigranci wysyłają coraz mniej pieniędzy do Polski i robią to coraz rzadziej.

red.