Kupię mieszkanie na wynajem - czyli w co warto zainwestować

Kupię mieszkanie na wynajem - czyli w co warto zainwestować Pixabay.com

Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad inwestowaniem swojej nadwyżki finansowej, rozważał zakup nieruchomości pod wynajem. Na pewno jest to właściwa droga, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników przy wyborze nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania pod inwestycję?

Przygotowując się do zakupu mieszkania należy poznać trendy rynkowe danego miasta oraz cechy konkretnych nieruchomości. Warto wiedzieć jak będzie kształtowała się zmiana wartości mieszkania oraz która z lokalizacji będzie przynosić największe zyski. Trzeba myśleć jak potencjalny klient, który zwraca uwagę na najmniejsze szczegóły.

Według GUS przez siedem miesięcy 2017 roku oddano do użytkowania 93 tys. 427 mieszkań, czyli o 7,9 proc. więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 151 tys. 66 mieszkań, tj. o 29,7 proc. więcej niż 2016 r. Wzrosła również liczba lokali i mieszkań, których budowę rozpoczęto. Dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy, niskiemu bezrobociu oraz programowi MdM, popyt na mieszkania wzrósł. Według urzędu statystycznego od stycznia do lipca 2017 r. inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 45 tys. 804 mieszkania, czyli o ponad 6 proc. więcej niż przed rokiem.  Potwierdza to dobrą passę na rynku nieruchomości w Polsce. Ten poziom powinien się utrzymać, tym bardziej, że oprocentowanie lokat na razie pozostaje na niskim poziomie.

Na jaki cel przeznaczyć kupione mieszkanie?

Zakup nieruchomości to doskonały sposób na uzyskanie przychodu pasywnego, a tym samym pomnażanie swojego majątku. Jest to inwestycja bezpieczna, natomiast długoterminowa. Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą inwestowania w nieruchomości, warto się zastanowić czy będziemy w niej mieszkać, a następnie po kilku latach z zyskiem ją sprzedamy, czy robimy to w celu wynajmu od samego początku. Dobrze wyznaczony cel to podstawa, jak w porządnie przygotowanym biznesplanie.

Jeśli kupujemy mieszkanie z perspektywą sprzedaży po kilku latach, należy mieć na uwadze, że na przestrzeni 15-30 lat, pomijając wszystkie ewentualne czynniki katastroficzne, najlepszym wyborem będą mieszkania jak najbliżej centrum. Obecnymi liderami w tej kwestii są takie dzielnice, jak Mokotów, Praga czy Wola.

Jeżeli natomiast zależy nam na zakupie nieruchomości na wynajem, kluczową rolę będzie odgrywać lokalizacja, infrastruktura oraz dobra komunikacja. Zupełnie niekorzystne jest inwestowanie w domy, po pierwsze ze względu na wysokie koszty, po drugie grupa potencjalnych najemców, najczęściej w postaci firm prowadzących działalność gospodarczą jest o wiele mniejsza.

Jeśli szukamy mieszkania pod wynajem najlepszą opcją będą lokale dwu- i trzypokojowe od 50 - 70 m.kw. Prawie 80% wyszukiwań mieszkań dotyczą właśnie tych kategorii. W przypadku Warszawy kolejnym istotnym czynnikiem jest położenie w obrębie trasy metra, dlatego w dzielnicach takich jak: Mokotów, Śródmieście czy Bielany na brak lokatorów nie powinno się narzekać.

W przypadku mieszkań mniejszych – do 35 m.kw. najwięcej zainteresowanych osób na wynajęcie jest wśród studentów czy osób pracujących w pobliskich biurowcach. Wtedy największą zaletą nieruchomości dla tej grupy jest lokalizacja i dobra infrastruktura.

Na jaką działalność można przeznaczyć lokal?

Kolejnym sposobem na dochód pasywny może być stworzenie biura coworkingowego. W dzisiejszych czasach, kiedy praca zdalna staje się coraz bardziej popularna, takie miejsca cieszą się sporym zainteresowaniem. Szczególnie w dużych miastach freelancerzy, przedstawiciele wolnych zawodów czy artyści szukają nowych miejsc do pracy. Osoby korzystające ze wspólnej przestrzeni biurowej cenią sobie możliwość ciągłej zmiany otoczenia, inspirujących spotkań i atmosferę pracy. Jest to także idealne miejsce dla mikroprzedsiębiorców i startupów. Samotna praca w domu wiąże się z różnymi ograniczeniami i brakiem możliwości nawiązywania nowych, cennych kontaktów. Z perspektywy inwestora, może być to świetny pomysł na biznes. Istotna jest w tym przypadku lokalizacja i dogodny dojazd. Biurka w coworkingu wynajmowane mogą być na dzień lub godzinę, wszystko zależy od aktualnej potrzeby klienta. Jeśli chodzi o opłacalność takiego rozwiązania, na pewno trzeba wziąć pod uwagę budżet potrzebny na promocję miejsca w Internecie, żeby zapewnić ciągłe obłożenie.

Rozwiązaniem, które jest coraz bardziej popularne i dynamicznie się rozwija jest najem krótkoterminowy. Trend widać już nie tylko w Warszawie, ale także w Trójmieście, Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu. Ludzie szukający alternatywy dla hotelu, chętnie korzystają z mieszkania w którym mają większą swobodę i mogą poczuć się jak w domu. Dodatkowo mogą zamówić usługę prania, sprzątania, zakupów czy wyżywienia. Patrząc z perspektywy inwestora jest to dobry sposób na ulokowanie kapitału. Mieszkanie ze świetnym adresem opłaca się wynajmować na krótko, gdyż przychody mogą być znacznie wyższe niż przy wynajmie długoterminowym. Stawki zależą od lokalizacji i standardu. W Warszawie za noc trzeba zapłacić ok. 120-140 zł. Doba w luksusowym mieszkaniu w centrum stolicy to koszt nawet 500 zł. Właściciel obsługę gości może powierzyć odpowiedniej firmie. Trzeba jednak pamiętać, że przy tej opcji szybciej zużywa się wyposażenie.

Kupując nieruchomość musimy mieć pewność, że faktycznie spełni swój cel, a więc w przypadku inwestowania, pomnoży kapitał. Aby tak się stało musimy oszacować czy po odliczeniu nakładów na wykończenie, czy remont pozostanie jeszcze marża. Kolejnym, ważnym krokiem jest zweryfikowanie potencjalnego lokalu pod względem technicznym i budowlanym. W tej kwestii jeśli nie posiadamy odpowiednich kompetencji warto zwrócić się o pomoc do specjalisty oraz zapoznać się ze wszystkim dostępnymi dokumentami.

Warszawa - gdzie inwestować?

Oferta mieszkań jest naprawdę szeroka, dlatego decyzja o zakupie nieruchomości musi być poprzedzona dokładną analizą. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę sytuację finansową dewelopera, jego doświadczenie i już zrealizowane inwestycje. To pomoże nam wybrać najbardziej odpowiednią firmę.

Ciekawą ofertą, spełniająca wszystkie sprzyjające inwestowaniu warunki, przedstawia osiedle mieszkaniowe Moduo Mokotów House. Obecnie w sprzedaży jest III etap o nazwie MODUO APARTMENTS. Inwestycja mieści się przy ulicy Cybernetyki, gdzie infrastruktura jest doskonale rozwinięta. Mokotów od 20 lat tętni życiem, przez co uznawany jest za jedną z atrakcyjniejszych lokalizacji pod względem rozwoju. To miejsce, w którym warto żyć i w które warto zainwestować.