Kwalifikacje ACCA – podnieś swoją wartość na rynku pracy

Kwalifikacje ACCA – podnieś swoją wartość na rynku pracy Kwalifikacje ACCA

Aktualny rynek pracy stawia coraz więcej wyzwań przed kandydatami na różne stanowiska. Im więcej zaliczonych szkoleń i kursów, posiadanych certyfikatów i kwalifikacji, tym większa szansa na znalezienie intratnej pracy w wymarzonym zawodzie.

Na rynku szkoleniowym jest wiele atrakcyjnych ofert, z których warto korzystać, aby zdobywać nowe umiejętności i wzbogacać wiedzę. Jednak, nie sposób uczestniczyć we wszystkich zajęciach, dlatego, w pierwszej kolejności warto postawić na takie szkolenia, które mogą przynieść najwięcej korzyści. Zdobycie kwalifikacji ACCA może okazać się kluczem do sukcesu w karierze zawodowej.

 

Czym są kwalifikacje ACCA?

Association of Chartered Certified Accountants, w skrócie ACCA, to międzynarodowa organizacja, która zrzesza specjalistów finansowych z całego świata, z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Aby zostać jej członkiem i móc pochwalić się posiadaniem kwalifikacji ACCA, konieczne jest wykazanie się praktyką zawodową oraz zdanie egzaminów. ACCA uczy zarządzania finansami oraz podejmowania decyzji i planowania strategii zarządczych. To wiedza i umiejętności, które są niezwykle cenne w każdej branży.

Warto poświęcić swój czas i energię, aby zdobyć kwalifikacje zawodowe ACCA, ponieważ są one uznawane w całej Unii Europejskiej, a przy tym uchodzą za najcenniejsze. Każdy, kto może pochwalić się posiadaniem tych kwalifikacji, jest uznawany za profesjonalistę, który posiada wiedzę oraz umiejętności niezbędne do tego, aby zarządzać nowoczesną organizacją w każdej dziedzinie, niezależnie od branży. Ogromne znaczenie ma umiejętność podejmowania decyzji, którą poświadczają zdobyte kwalifikacje ACCA.

 

Korzyści z posiadania kwalifikacji ACCA

Już samo posiadanie kwalifikacji zawodowych ACCA, jest ogromnym wyróżnikiem na rynku pracy. Wynika z tego wiele korzyści, które mogą pomóc w drodze na szczyt kariery zawodowej, ponieważ:

 • posiadacze kwalifikacji ACCA są postrzegani jako najlepsi specjaliści i profesjonaliści w swojej branży,
 • zyskuje się większą szansę na zajęcie wysokiego stanowiska w organizacji,
 • absolwenci ACCA zarabiają najwięcej, co potwierdzają liczne raporty (m.in. raport Goldman Recruitment Salary Survey 2017: http://goldmanrecruitment.pl/finance-accounting-salary-survey-2017).

 

Dla kogo jest ACCA?

ACCA jest skierowany do osób, które planują osiągnąć więcej w swojej karierze zawodowej, niż zajęcie stanowiska na średnim szczeblu. Co ważne, kwalifikacje ACCA liczą się w każdej dziedzinie gospodarki. Nie ma więc znaczenia, w jakiej branży ktoś pracuje. Jeśli chce osiągnąć wysoką pozycję w firmie, powinien zatroszczyć się o zdobycie tych cennych kwalifikacji.

A kto może uczestniczyć w kursach ACCA i przystąpić do egzaminu? Każdy, kto ukończył studia licencjackie lub magisterskie, bez względu na rodzaj kierunku. Ważna informacja jest również taka, że nie jest wymagana wcześniejsza znajomość finansów i rachunkowości.

 

Egzaminy ACCA

Egzaminy Association of Chartered Certified Accountants odbywają się na różnych poziomach wiedzy i obejmują różnorodne zagadnienia z dziedziny finansów:

 1. Fundamentals Knowledge – F1, F2, F3;
 2. Fundamentals Skills – F4, F5, F6, F7, F8, F9;
 3. Professional Essential – P1, P2, P3;
 4. Professional Optional – P4, P5, P6, P7.

Należy mieć świadomość, że egzaminy są przeprowadzane w języku angielskim, ale również do tego przygotowują profesjonalne kursy i szkolenia, które są prowadzone w tym samym języku. Na zdanie wszystkich egzaminów, kursanci mają mają sporo czasu, od momentu rozpoczęcia poziomu Professional – 10 lat.

Warto też wiedzieć, że będąc absolwentem kierunków ekonomicznych, można ubiegać się o zwolnienie z niektórych egzaminów na poziomie Fundamentals. Niestety, nie ma możliwości pominięcia jakiegokolwiek egzaminu z części Professional.

 

Jak przygotować się do egzaminów ACCA?

Przygotowanie się do zdania egzaminów i zdobycia kwalifikacji ACCA wymaga uczestnictwa w specjalnych kursach i szkoleniach. Są one organizowane przez doświadczone firmy szkoleniowe, a zajęcia prowadzą specjaliści, którzy nie tylko posiadają wiedzę teoretyczną na dany temat, ale też są praktykami w konkretnej dziedzinie. Profesjonalną ofertę szkoleniową, przygotowaną z myślą o tych osobach, które chcą zdobyć międzynarodowe kwalifikacje ACCA, można znaleźć na stronie: http://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/acca,1/. W ramach prowadzonych zajęć, kursanci mają zagwarantowany:

 • intensywny program nauczania, który pomaga opanować techniki egzaminacyjne,
 • próbny egzamin ACCA,
 • zajęcia prowadzone przez wykładowców z doświadczeniem biznesowym i doskonałą znajomością wymogów Association of Chartered Certified Accountants,
 • specjalnie opracowane materiały szkoleniowe,
 • stały kontakt e-mailowy z wykładowcami.

W ofercie są także szkolenia e-learningowe, które w takim samym stopniu przygotowują do zdania egzaminów ACCA, a korzyści, które płyną z takiego rozwiązania, jest wiele:

 • wygodna nauka w domu,
 • dostęp on-line do wszystkich materiałów,
 • opis technik egzaminacyjnych, pytania oraz odpowiedzi,
 • wskazówki od trenerów ACCA, którzy zaznajamiają kursantów z technikami egzaminacyjnymi.

Uczestnictwo w profesjonalnych szkoleniach to gwarancja najlepszego przygotowania do zdania egzaminów i zdobycia cennych, międzynarodowych kwalifikacji ACCA. Jednak, należy mieć świadomość, że dużą rolę w przygotowaniach do egzaminów, odgrywa także samodzielna praca. Zaleca się bowiem poświęcenie co najmniej 8 godzin tygodniowo na dodatkową naukę w domu.