Łagodna skarbówka może być skuteczniejsza

Łagodna skarbówka może być skuteczniejsza sxc.hu

Izby skarbowe w Poznaniu i Zielonej Górze przeprowadziły eksperyment, z którego wynika, że wezwania do zapłaty napisane prostym językiem w łagodnym tonie są bardziej skuteczne – informuje „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w gazecie, test został przeprowadzony we współpracy z ekspertami Banku Światowego w maju i czerwcu br. Fiskus wysyłał w tym czasie podatnikom wezwania do zapłaty napisane bez prawniczo-urzędowych sformułowań. Zamiast nich znalazły się tam odwołania do przyzwoitości i obywatelskiego obowiązku oraz ogólna informacja o możliwości wszczęcia egzekucji administracyjnej i zapowiedź, weryfikacji reakcji na pismo. Wezwanie zostało wysłane ekonomicznym listem, zamiast poleconym.

W rezultacie zaległości spłacono szybciej – większość podatników robiło to już w pierwszym tygodniu po otrzymaniu listu. Wpłatę uiściło łącznie 1 058 osób, podczas gdy po tradycyjnym wezwaniu było ich 708.

Jak zapowiada resort finansów, eksperyment ma być kontynuowany.

– Szczegółowe dalsze działania zostaną określone po przedstawieniu przez Bank Światowy końcowych wyników badania, co ma nastąpić we wrześniu – zastrzega cytowana przez „Rzeczpospolitą” Małgorzata Szafoni z MF.

red./PAP