Laureaci XI edycji Inwestor w Kapitał Ludzki

Laureaci XI edycji Inwestor w Kapitał Ludzki nf.pl

Podczas Gali, która odbyła się w czasie jubileuszowego XX Kongresu Kadry, wręczone zostały Certyfikaty Inwestor w Kapitał Ludzki za stosowanie najlepszych praktyk zarządzania zasobami ludzkimi.

Nagroda jest wyrazem uznania dla przyjaznej kultury organizacyjnej nagrodzonych firm oraz rozwiązań służących podnoszeniu kwalifikacji pracowników.

Inwestor w kapitał ludzki to ktoś nieprzeciętny, kto umie obserwować otoczenie i odczytywać sygnały z niego płynące, ale również podążać swoją drogą. Dlatego cieszę, się ze w tym roku jest już XI edycja tego konkursu, bo to oznacza, że w dziedzinie zarządzania ludźmi cały czas pojawiają się nowi liderzy i ich nowi naśladowcy - Prof. UW dr hab. Jacek P. Męcina, Sekretarz Stanu.

Lista laureatów XI edycji Inwestor w Kapitał Ludzki

Alexander Mann Solutions: Międzynarodowa firma, działająca w zakresie outsourcingu procesów rekrutacyjnych, doceniona za rozwój pracowników z pasją prowadzących rekrutację.

Bank BPH S.A. GE Capital Group: Bank, który wierzy ze najważniejsi są ludzie i dzięki inwestycjom w ich rozwój po raz kolejny sięga po Godło Inwestor w Kapitał Ludzki.

Eaton: Producent szerokiej gamy produktów z branży zarządzania energią, gdzie pracownicy wysoko ocenili wszystkie badane obszary polityki personalnej.

EVEREST FINANSE: Firma, która udowadnia, że nawet wymagająca działalność w zakresie udzielania pożyczek może przynieść pracownikom zawodowy rozwój i satysfakcję.

FLSmidth Maag Gear Sp. z o.o.: Firma zajmująca się produkcją, dystrybucją i serwisem przekładni, kół zębatych, elementów napędowych oraz obróbką cieplno-chemiczną, która po raz pierwszy zdecydowała się na zbadanie satysfakcji pracowników i osiągnęła sukces.

Gaz-System: Firma odpowiedzialna za transport paliw gazowych na terenie całego kraju, w kolejnych falach badania utrzymuje wysokie wyniki satysfakcji pracowników.

Kanlux: Wiodące przedsiębiorstwo sektora oświetleniowego, którego pracownicy docenili miejsce i rolę HR w działalności firmy.

Michelin: Producent opon, będący największym pracodawcą na Warmii i Mazurach, którego pracownicy z dużym zaangażowaniem wzięli udział w badaniu, pozytywnie wypowiadając się o firmie.

Objectivity Bespoke Software Specialists Sp. z o.o.: Firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania biznesowego dla dużych firm brytyjskich, którą pracownicy doceniają m.in. za działania w zakresie zdrowia i wsparcia.

Oney: Firma działająca w obszarze pośrednictwa usług finansowych, którą pracownicy już kolejny raz docenili w badaniu IwKL.

Qubus Hotel: Sieć nowoczesnych hoteli dla biznesu oraz turystów indywidualnych. O firmie pozytywnie wypowiedzieli się pracownicy wszystkich 14 hoteli w polskich miastach.

TRW: Lider motoryzacji w dziedzinie bezpieczeństwa dbający o kompetencje i rozwój pracowników.


Prof. UW dr hab. Jacek P. Męcina,  Sekretarz Stanu:
Można by powiedzieć „inwestor w kapitał ludzki” to brzmi dumnie, ale tym razem chciałbym rozłożyć to nieco na czynniki pierwsze. Po pierwsze inwestor to ktoś kto ma zbudowaną strategię i świadomie decyduje się na zaangażowanie środków po to, aby osiągnąć postawione cele. Szukają synonimów tego słowa trafiałem na takie, które odnosiły się do handlu, przedsiębiorczości ale moim zdaniem, to nie wszystko. Inwestor kojarzy się pozytywnie – jest kimś, kto rozważnie podejmuje działania po to, aby budować coś nowego. I wreszcie „zasoby ludzkie”. Przyznam szczerze, że nie lubię tego określenia. Wolę po prostu pracowników lub nieco już zapomniane słowo „załoga”, które wskazuje na to, ze nie chodzi tylko o przypadkowy zbiór jednostek. Inwestor w kapitał ludzki to ktoś nieprzeciętny, kto umie obserwować otoczenie i odczytywać sygnały z niego płynące, ale również podążać swoją drogą. Ktoś kto umie z pracowników zrobić zespół.

Dlatego cieszę, się ze w tym roku jest już XI edycja tego konkursu, bo to oznacza, że w dziedzinie zarządzania ludźmi cały czas pojawiają się nowi liderzy i ich nowi naśladowcy. Mam nadzieję, że ten proces nigdy się nie zakończy i kolejne edycje będą niosły ze sobą nowe kandydatury do tego tytułu. Polska gospodarka potrzebuje liderów, którzy potrafią budować zespoły i nimi zarządzać.

W tym roku po raz pierwszy pojawia się nowa nagroda „Odkrywca Żyły Złota”. Chcieliśmy przyznać ją tym firmom, które zdecydowały się postąpić nieco wbrew medialnym trendom wskazującym na to, ze świat składa się wyłącznie z osób młodych.. Zastanawialiśmy się, jakie powinny być kryteria przyznania tej nagrody – może programy dla seniorów, podnoszące ich kwalifikacje, może specjalnie przystosowane miejsca pracy…. Ale w końcu pomyśleliśmy sobie – i to chyba było najlepszym pomysłem – że sami wpadamy w pułapkę traktowania starszych pracowników jak osób, które wymagają czegoś specjalnego, jakiś szczególnych zabiegów.

A to nie jest prawda; starsi pracownicy to nie tylko stabilna kadra wielu przedsiębiorstw, ale również bardzo często chodząca skarbnica wiedzy, szczególnie tej, która nie jest nigdzie spisana… Znają tajemnice przedsiębiorstwa, wiedzą jak podobne przypadki rozwiązywano w przeszłości, mają doświadczenie w skomplikowanej materii relacji międzyludzkich. Pamiętajmy, że złoto jest jednym z najcenniejszych zasobów, a starsi pracownicy mogą być prawdziwą „żyłą złota” budującą strategię rynkową przedsiębiorstwa . Czasami ten zasób bywa ukryty, ale zawsze jest cenny. Chcemy, aby te firmy, które potrafią właściwie wykorzystać potencjał swoich pracowników zostały nagrodzone. Wiele mówi się o innowacyjności polskich firm, o konieczności ich dostosowywania do ciągle zmieniających się warunków działania na rynku, o wymogu wprowadzania zmian i adaptacji…. To wszystko prawda, ale nie możemy zapomnieć, że to co nowe nie wyklucza tego, co już było, bo największe budowle świata stoją na fundamentach wcześniejszych budynków.

Mam nadzieję, ze nagroda „Inwestor w Kapitał Ludzki” i „Odkrywca Żyły Złota” będą stały na honorowych miejscach w siedzibach firm – laureatów. To jedno, ale tak naprawdę marzę o tym, aby te firmy znalazły swoich naśladowców, którzy odważą się postawić na najcenniejszy swój zasób – swoich pracowników.