Legalność oprogramowania w poleasingowych komputerach

Legalność oprogramowania w poleasingowych komputerach Mikhail hoboton Popov stockphoto43.com

Dość często sprzedajemy komputery używane (poleasingowe) wraz z licencją COA, ale czy takie komputery mają legalną licencję? Dla pewności zadzwoniliśmy bezpośrednio do Microsoftu, gdzie uzyskaliśmy bardzo rzeczowe informacje na ten temat.

Konsultant podkreślił, że ponad 95% sprzedawanych komputerów po leasingowych w Polsce pochodzi z zachodu, a klucz licencyjny, który znajduje się na naklejce COA, upoważnia do korzystania z systemu operacyjnego w języku w jakim został zakupiony. Dla legalnego korzystania z takiego systemu potrzebujemy dodatkowo płytę instalacyjną albo dokument potwierdzający zakup „LICENCJI” i zainstalowany w odpowiednim języku system Windows.

Sprawdź również nasz darmowy poradnik: Jak zoptymalizować zakupy firmy, redukując koszty oprogramowania?

Licencja COA nie upoważnia do legalnego korzystania z systemu operacyjnego, to tylko naklejka, którą można kupić za 5 złotych (tak twierdził pracownik Microsoft).

Nic nie daje nam wpis na fakturze, że jest to komputer z Windows XP, ponieważ musiałaby się tam znajdować informacja o sprzedawanej licencji i musimy pamiętać o wersji językowej, w jakiej została zakupiona dana licencja. Wyjątek stanowi komputer z licencją zakupioną w Polsce.

Pracownik poinformował nas, że w takim wypadku wystarczy zakupić Refurbish, czyli odnowienie licencji. Jest to płyta instalacyjna i nowa naklejka na nasz komputer. Na dzisiaj jest to koszt:

 • Windows XP Home 129zł
 • Windows XP Professional 149zł (przykładowe ceny z Allegro)

Sprzedawcy bardzo często informują w swoich sklepach internetowych o możliwości zakupienia takiej licencji dodatkowo.

System RRP

Czyli (Registered Refurbisher Program) powstał w 2009 roku, aby ustandaryzować zagadnienia dotyczące instalacji oraz użytkowania systemów operacyjnych na zregenerowanych (czytaj: używanych dłużej niż 6 miesięcy) komputerach. Należy zauważyć, iż większość używanych komputerów sprzedawanych na polskim rynku pochodzi z importu. Oznacza, to, że licencje systemu operacyjnego używane są w innym kraju niż pierwotny. Rynek poleasingowych komputerów, zwłaszcza w czasie kryzysu (cięcia finansowe w sektorze IT) i w najbliższych latach po nim rozrósł się dość znacząco. Microsoft postanowił wprowadzić program, który umożliwi użytkownikom zregenerowanych komputerów m. in. dostęp do bezpłatnej pomocy technicznej oraz możliwość reinstalacji systemu  ze specjalnie dołączonych nośników w wersji PL.

Używane komputery posiadają zainstalowany system operacyjny Microsoft Windows XP Home / Professional (SP3) lub Windows 7 Home Premium / Professional (SP1) w polskiej wersji językowej. Specjalna licencja jest udzielona dla zregenerowanych (czytaj: używanych dłużej niż 6 miesięcy) komputerów.

Co ważne, licencja ta umożliwia korzystanie z systemu w polskiej wersji językowej, niezależnie od wersji językowej, z którą komputer został sprzedany - jest to rozszerzenia do istniejącej licencji producenta komputera.” Informacja ze strony Microsoft.

Sprawdź również nasz darmowy poradnik: Jak zoptymalizować zakupy firmy, redukując koszty oprogramowania?

Pamiętajmy, że za legalność systemu odpowiada użytkownik komputera, a nie sprzedawca.

Varico w biznesie warto na nas liczyć Blog ITwMSP

Dalej

x

5 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Jerzy Jerzy

  Microsoftem powinien się zając CBA!Nu chyba ze jest skorumpowane przez Microsoft

  2015-06-16 21:59:37

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • dexter.morgan dexter.morgan

  A gdzie tam jest zapisane jaka wersja językowa???? Bzdury na biegunach. Microsoft z Registered Refurbisher Program wymyślił sobie nowy sposób na dochód sprzedając ten sam towar po kilka razy. Nie ma to jak mówić co innego i robić co innego.

  2015-03-12 16:00:11

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • kat kat

  Kto i kiedy pisał ten artykuł??? Bzdura totalna. Bardzo rzeczowa informacja od pracownika microsoftu??? A jaka ma być od monopolisty, który w zapisach licencyjnych łamie polskie prawo oraz dyrektywy unijne? Sprawa jest jasna ze względu prawnego. Producent wprowadzając do obrotu oprogramowanie nie ma wpływu na jego późniejszy obrót. To tak najprościej. Jak najbardziej możemy odsprzedawać samą licencję jak i licencję ze sprzętem. Ktoś w tym dzikim kraju musiałby się w końcu pokusić i wytoczyć proces monopoliście, żeby zaprzestał praktyk niezgodnych z prawem. Niestety nawet UOKiK nie ma ochoty z tym walczyć, chociaż to jego podstawowa powinność wobec obywateli i ich ochrony.

  2014-12-16 21:27:22

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Emily Dicson Emily Dicson

  I have visited many online stores to buy genuine windows 7 online iso link, but they provide windows+license, For which price is too high for a student. So I decided at the last to get product activation key to get license windows for lifetime.Now I suggest you to buy online Key+COA from: ODosta Store

  2014-11-21 21:08:57

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • marko marko

  kupiłem komputer, gdzie system win xp prof. jest w wersji ze sam instaluje sie od razu po odpaleniu komputera, bez żadnej płytki. czyli mam naklejkę, sam system gdzieś w komputerze (dysk jest czysty) i wersja rozumiem taka jaka była sprzedana razem z komputerem. czy to niby tez nie legalne?

  2012-09-20 23:24:19

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz