Lepiej wziąć kredyt, czy pożyczkę? Poznaj różnice między produktami

Lepiej wziąć kredyt, czy pożyczkę? Poznaj różnice między produktami santanderconsumer.pl

Przed Tobą większy wydatek i rozważasz zaciągnięcie kredytu lub pożyczki gotówkowej. Czy wiesz, co różni te dwa produkty? Sprawdź, która z opcji będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Wybierz najlepsze rozwiązanie!

Kto pożycza pieniądze?


Jedną z podstawowych różnic między tymi produktami jest to, że kredyty mogą być udzielane tylko i wyłącznie przez banki. Reguluje to prawo bankowe. Tymczasem pożyczkodawcą może zostać każdy podmiot, w tym także osoby fizyczne, np. członkowie rodziny. Udzielają je również banki. Została ona zdefiniowana w przepisach Kodeksu cywilnego, które regulują umowy tego rodzaju.

Czy potrzebna jest umowa między każdą ze stron?


Pożyczanie pieniędzy w ramach kredytu wiąże się z podpisaniem umowy kredytowej. Co więcej, musi ona określać m.in.: zasady i termin spłaty. A ponadto wysokość oprocentowania, warunki jego zmiany oraz kwotę i walutę kredytu. Inaczej jest w przypadku pożyczek. Tutaj nie jest konieczne podpisywanie umowy, może być ona zawarta w formie ustnej, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 zł.

Przedmiot kredytu i pożyczki plus określony cel!


Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, przedmiotem pożyczki może być nie tylko gotówka, ale też różnego rodzaju rzeczy. Jest o tym mowa w artykule 720 par. 1. Nie jest tak w przypadku kredytów. Wynika to z definicji zawartej w art. 69 Prawa bankowego (Dz.U.2018.0.2187 t.j. - Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r.). Kredyt zawsze związany jest ze środkami pieniężnymi. Co więcej, pożyczający musi wykazać, na co zostaną one przeznaczone.

Kredyty gotówkowe, czy pożyczki – wybór należy do Ciebie!


Znasz już podstawowe różnice, teraz przyszedł czas na podjęcie odpowiedniej decyzji. Na korzyść zaciągania kredytów przemawia to, że są to procedury ściśle uregulowane przez przepisy. To opcja dla tych, którzy oczekują komfortu spłaty zobowiązania. Zwłaszcza że bardzo często środki z kredytów gotówkowych przeznaczane są na pokrycie większych wydatków, takich jak np. zakup samochodu, czy mieszkania.

Z zaciąganiem pożyczek wiąże się zazwyczaj krótszy czas oczekiwania na środki, często dostępne są „od ręki”. Wpływa na to między innymi fakt, że nie ma tutaj wymogu udokumentowania zdolności kredytowej, a pieniądze otrzymuje się po okazaniu dowodu osobistego.

Bez względu na to, na którą z opcji się zdecydujesz, kieruj się tym, aby podmiot pożyczający Ci pieniądze był rzetelny i sprawdzony. Sugeruj się różnymi opiniami i ocenami poszczególnych instytucji. A cały proces uzyskania gotówki przebiegnie bez żadnych komplikacji.