Lubimy się uczyć nie tylko języka angielskiego

Lubimy się uczyć nie tylko języka angielskiego www.sxc.hu

Jakich języków lubimy się uczyć? Chociaż najbardziej rozpowszechniona jest w naszym kraju nauka angielskiego, to zainteresowaniem cieszą się także język rosyjski, francuski, hiszpański i włoski.

Polacy nadal najchętniej uczą się języka angielskiego. Mimo to jest jednak gama języków równie popularnych, a jednocześnie rozpalających więcej emocji.

Hiszpański i włoski

Przykładem są rzesze kursantów – zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej i studenckiej – którzy podejmują naukę języka hiszpańskiego (wyrazista kulturą, druga po angielskim brama do świata).

Podobne artykuły:

Coraz popularniejszy jest również włoski. Niekoniecznie jako narzędzie pracy, ale bardziej komunikacji z członkami rodzin, hobby lub po prostu spełnienie marzeń sprzed kilku dekad.

Wyrażam swoją opinie jako właściciel Centrum Języków Śródziemnomorskich, szkoły specjalizującej się akurat w języku hiszpańskim i włoskim.

Moda i hobby

Nie sposób jednak nie wskazać także języka rosyjskiego na krzywej wznoszącej. Jeśli chodzi o język chiński, to jego popularność ostatnio trochę spadła. Modnie jest otrzeć się o języki skandynawskie - szwedzki, lecz coraz częściej także norweski.

Umiejętności językowe Polaków podwyższają się z roku na rok, lecz trzeba tu wskazać także na płeć. Grupę klientów szkół językowych stanowią w większości kobiety - przynajmniej w językach naszej specjalizacji: francuskim, portugalskim, greckim, hiszpańskim i włoskim.

Nie znika zainteresowanie arabskim - ale raczej hobbistyczne. Na rynku krakowskim mówi się w ostatnim roku także o nieco zwiększonej ilości zapytań o - zawsze postrzegany jako elitarny, skomplikowany – francuski. Można go podać jako przykład na spory atut pracowniczy, ponieważ jest znikoma liczba osób dobrze w nim mówiących.

Wspomnę również o portugalskim jako języku południowoamerykańskiego tygrysa – Brazylii. Dobrze nim władający też mogą liczyć na szybkie znalezienie pracy.

Fenomen społeczny

Można się zastanawiać, czy w dobie rozpowszechnionego internetu jest możliwe przeniesienie nauki języków obcych tylko do sieci. Uważam, że nie. Szkoły stacjonarne jakoś nie znikają.

I chociaż powstało sporo platform, pochodnych skype'a itp. to jednak nadal fenomen społeczny, jakim jest zebranie się kilku, kilkunastu osób przez pewien czas razem (niższy koszt grupowy, ale także socjalizacja, poznawanie nowych ludzi, spędzanie czasu ) nie jest absolutnie zagrożony.

Internet pomaga się pogrążyć, ćwiczyć, sprawdzać, ale nie zastąpi magicznego stosunku nauczyciel-uczeń.

Sensapolis - Centrum Języków Śródziemnomorskich 

Sensapolis - Centrum Języków Śródziemnomorskich