Luksusowe mieszkania w stolicy – kogo na nie stać?

Luksusowe mieszkania w stolicy – kogo na nie stać? Pixabay.com

Wartość stołecznego rynku mieszkań z najwyższej półki wyraźnie przewyższa razem wziętą analogiczną wartość dla całej reszty kraju. Decyduje o tym popyt generowany przez bezwzględnie najliczniejszą w stolicy społeczność rodzimych krezusów

Najbardziej dotychczas wyczerpujące badanie krajowego rynku nieruchomości luksusowych przeprowadziły wspólnie w roku ubiegłym firmy REAS i KPMG. Z opracowania wynika absolutna dominacja stolicy kraju pod względem realizowanych lokali mieszkalnych w segmencie apartamentów. Od 7-8 lat roczna produkcja tego typu mieszkań wynosi tu średnio pół tysiąca jednostek, z czego zazwyczaj kilkanaście procent stanowią apartamenty luksusowe  tłumaczy Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.pl.

W Warszawie ceny standardowych apartamentów zaczynają się od 12 tys. zł/mkw., natomiast apartamenty klasy premium to poziom minimum 16-17 tys. zł/mkw. Z kolei ceny nominalne tych ostatnich w stanie deweloperskim zaczynają się od 1 mln zł i osiągają poziom 10 mln zł. Maksymalne stawki za mkw. w przypadku najbardziej wyjątkowych lokali apartamentowych w Warszawie osiągają poziom 65 tys. zł.

Biorąc pod uwagę wolumen zawieranych transakcji, przeciętną powierzchnię i szacowane ceny transakcyjne, łączną wartość rynku w szeroko pojętym segmencie apartamentów szacuje się dla Warszawy na poziomie około 600-800 mln zł rocznie. Dla porównania, w pozostałych czterech razem wziętych aglomeracjach oferujących na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym lokale z najwyższej półki (Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto), ten sam parametr zawiera się w przedziale 500-600 mln zł. Daje to najlepsze wyobrażenie o stolicy kraju jako miejscu największej koncentracji zamożności Polaków.

Trudno więc się dziwić, że gros najbardziej luksusowych lokali mieszkalnych powstaje właśnie w Warszawie. Do sztandarowych w skali kraju w ostatnich kilku latach, najbardziej prestiżowych inwestycji klasy premium zalicza się wybudowane w stolicy wieże Złotą 44 i Cosmopolitana oraz bardziej kameralną Rezydencję Foksal. W sumie w tych trzech apartamentowcach deweloperzy oferowali 564 najwyższej klasy lokale, z których na dziś dzień większość znalazła już właściciela. To nie przypadek, że wielolokalowe apartamentowce powstają przede wszystkim w stolicy, w której najłatwiej o klienta z grubym portfelem.

Kim są nie tylko w Warszawie, ale całej Polsce nabywcy luksusowych nieruchomości? Eksperci REAS i KPMG w swoim badaniu największy udział nabywców luksusowych nieruchomości (61 proc.) zaobserwowali w grupie bogatych respondentów o dochodach powyżej 20 tys. zł miesięcznie brutto. Do grupy tej zalicza się przede wszystkim przedstawicieli najwyższej kadry kierowniczej, w tym menadżerów międzynarodowych korporacji. Kolejna kategoria nabywców to prywatni przedsiębiorcy i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. I wreszcie osoby wykonujące wolny zawód, na przykład adwokaci i notariusze.

Stosunkowo liczną grupą nabywców najdroższych mieszkań z warszawskim adresem są też popularni, znani z telewizyjnych ekranów celebryci, wzięci aktorzy i artyści, czy wreszcie wybitni sportowcy. Przykładem tych ostatnich jest Robert Lewandowski, który skusił się na jeden z apartamentów w Złotej 44.

Wśród respondentów o ponadprzeciętnych dochodach zajmujących wyżej wymienione stanowiska, co najmniej połowa zadeklarowała posiadanie luksusowej nieruchomości. Znacznie mniejszy udział nabywców (25 proc.) występuje w grupie pracowników umysłowych i specjalistów.

Jednak tytuł najbardziej spektakularnego nabywcy warszawskich apartamentów należy się pochodzącemu z Niemiec funduszowi nieruchomościowemu Catella Real Estate AG. Przed dwoma miesiącami instytucja ta została stroną absolutnie bezprecedensowej w historii polskiej mieszkaniówki transakcji hurtowego nabycia pod wynajem 72 luksusowych apartamentów w Żaglu Liebeskinda, czyli Złotej 44.

Co ciekawe, jest to fundusz, którego podstawowym priorytetem jest maksymalnie niskie ryzyko dokonywanych inwestycji. Można oszacować, że średnia powierzchnia zakupionych przez Catellę lokali to 100 mkw., a cena około 2,5 mln za apartament. Miesięczny czynsz najmu gwarantujący uczestnikom funduszu zysk wynosiłby więc średnio około 10 tys. zł. Jeżeli tak renomowana instytucja inwestycyjna przewiduje, że znalezienie w Warszawie 72 najemców zdolnych wyłożyć co miesiąc taką kwotę za przyjemność zamieszkiwania w Żaglu to żaden problem, to stolicę Polski spokojnie można zakwalifikować do europejskich metropolii pisanych przez duże „M”.

RynekPierwotny.pl Rynek Pierwotny