Mikroflota o makroznaczeniu!

Mikroflota o makroznaczeniu! mikroflota.orlen.pl

W ostatnich latach mikroprzedsiębiorstwa w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiej gospodarki.

Naturalną potrzebą małych, często jednoosobowych biznesów, powstających na terenie kraju, stało się bardziej efektywne prowadzenie działalności, wykorzystujące coraz nowocześniejsze narzędzia, również w aspekcie zakupu i rozliczenia wydatków samochodowych.

Dostępne na rynku karty paliwowe do tej pory skierowane były przede wszystkim w stronę dużych lub średnich przedsiębiorstw. Mikrofirmy miały utrudniony dostęp do kart paliwowych, które mogły otrzymać wyłącznie za pośrednictwem firm leasingowych. Wraz ze wzrostem znaczenia najmniejszych firm na rynku, zwiększyła się liczba ofert i produktów dedykowanych mikroprzedsiębiorcom.

Andrzej, lat 42, przedsiębiorca:

Przez lata obserwowałem rozwój mojej firmy. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że to był stosunkowo łatwy start, jednak wtedy problemy wydawały się mnożyć w nieskończoność. Od strony czysto „transportowej” pojawiło się zapotrzebowanie na obniżenie kosztów przejazdów i ułatwienie poruszania się po terenie objętym planem przez firmę.
Wiele sytuacji, z którymi moja firma musiała się wówczas borykać, było spowodowane brakiem odpowiednich narzędzi dla najmniejszych firm. Jest trochę ofert dla małych flot, praktycznie każdy bank proponuje ciekawe możliwości, ale brakowało pewnych ułatwień, które naturalnie miały większe firmy, ułatwień związanych z podróżą, czy chociażby organizacją dokumentów.

Jednym z rozwiązań dla mikrofirm jest karta paliwowa MIKROFLOTA, oferowana przez ORLEN, do tej pory lidera w tej dziedzinie. ORLEN poprzez nowy produkt zamierza otworzyć drzwi przed małymi firmami i pomóc im zwiększyć ich wydajność. Program MIKROFLOTA to rozwiązanie zaprojektowane właśnie z myślą o najmniejszych firmach, które działają z coraz większym rozmachem i wymagają nowoczesnych narzędzi. Taka karta jest też świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy przedsiębiorca korzysta z leasingu samochodu, ale chce mieć dostęp do bardziej kompleksowych rozwiązań.

Podstawową zaletą karty jest oczywiście możliwość bezgotówkowego tankowania paliwa na ponad 2500 stacjach w Europie. W Polsce, oprócz stacji pod marką ORLEN, karta MIKROFLOTA jest też akceptowana na ekonomicznych stacjach pod marką BLISKA. Na terenie Niemiec są to stacje STAR, w Czechach Benzina i Benzina Plus, a na Litwie przywita nas znajome logo ORLEN. 
Ważne jest też bezpieczeństwo i obniżone koszty transakcji bezgotówkowych; jest to pozytywny aspekt dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od skali prowadzonej działalności i części rynku, w której operuje.

W dobie cyfryzacji ważne są proste, a zarazem szybkie metody komunikacji. W wielu przypadkach strona zainteresowana danym produktem poświęca czas na znalezienie kontaktu do przedstawiciela firmy czy konkretnego miejsca, gdzie mogłaby dowiedzieć się więcej o produkcie czy usłudze i podpisać odpowiednie dokumenty, aby skorzystać z oferty. ORLEN wychodzi naprzeciw mikroprzedsiębiorcom i poprzez możliwość przystąpienia do Programu MIKROFLOTA w trybie online, pozwala zaoszczędzić tak cenny w biznesie czas. Nie potrzeba żadnych spotkań z handlowcami ani odwiedzania stacji, a do rejestracji wystarczy wypełnienie formularza dostępnego na stronie http://mikroflota.orlen.pl. Dzięki zastosowanemu systemowi zabezpieczeń dane, które wpisujemy w formularzu, są chronione najnowszymi technologiami. Do dokończenia procesu rejestracji wystarczy tylko wygenerowanie umowy, jej podpisanie i wysłanie do dostawcy wraz z dokumentami rejestrowymi.


Lidia, lat 32, adwokat:

Prowadzę własną kancelarię i mam samochód służbowy. Do tej pory za każdym razem, gdy tankowałam samochód, musiałam podawać NIP i brać fakturę. Nie zawsze miałam na to czas i zdarzało się, że niektórych wydatków po prostu nie rozliczałam. Mój znajomy, który jest lekarzem ze swoją praktyką, polecił mi ostatnio kartę MIKROFLOTA jako sposób na wygodne tankowanie bez gotówki i ze zbiorczymi fakturami. Zapoznałam się z ofertą i uznałam, że jest to produkt dedykowany dla ludzi takich jak ja! Po chwili zarejestrowałam się online, a teraz czekam na dostarczenie karty. Jeśli produkt okaże się tak przyjazny jak proces jego zamówienia, to znak, że nadchodzą lepsze czasy dla mikroprzedsiębiorców.

Podczas rejestracji otrzymujemy limit zakupowy w wysokości 3000 zł do wykorzystania w ramach tankowania i zakupów na stacjach paliw. Limit ten działa analogicznie do stosowanego na karcie kredytowej.
Kredyt kupiecki jest ukłonem w stronę początkujących przedsiębiorców – od lat ta forma jest podstawą funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw, znacznie przewyższając liczbę kredytów bankowych w finansowaniu majątków obrotowych. Dlatego jest to dobra okazja dla mikrofirm, szczególnie dla tych, które mają ograniczony kapitał własny. W pakiecie wraz z kredytem otrzymujemy ubezpieczenie – chroni ono wierzytelności powstałe w wyniku stosowania odroczonych terminów płatności. 
Limit zakupowy dostępny w ramach umowy nie dotyczy tylko zakupu paliw. Kartą można płacić za wszystkie produkty i usługi dostępne na stacjach – myjnię, płyn do spryskiwaczy, hot doga czy aromatyczną kawę ze Stop Cafe. MIKROFLOTĄ można też płacić za przejazd wybranymi odcinkami autostrad oraz za parkowanie w ramach usługi mobiParking.

W ramach umowy mikroprzedsiębiorca otrzymuje dostęp do dedykowanego portalu flotowego, który umożliwia łatwe operowanie finansami i sprawną organizację działań firmy – nie trzeba wydawać pieniędzy na dodatkowe oprogramowanie, bo wszystko, czego potrzeba, można znaleźć właśnie na portalu. Są tam dostępne raporty z tankowań czy innych operacji na kartach, można generować zestawienia, a w razie potrzeby zamówić nową kartę. Na dedykowanym portalu klienci mogą też podglądać i pobierać faktury w wersji elektronicznej – jest to bezpieczny system, dostępny z każdego miejsca i w każdym momencie.

Wszelkie działania związane z funkcjonowaniem spersonalizowanego konta są rozliczane za pomocą 2 zbiorczych e-faktur w miesiącu, na których znajdują się pozycje dotyczące zakupów paliw i produktów w sklepie, przejazdów autostradami i opłat za parkowanie. Jest to niewątpliwa zaleta – zdarza się zgubić bilety z autostrady czy za parking, co uniemożliwia ich późniejsze rozliczenie w ramach prowadzonej działalności. System zbiorczego fakturowania ma na celu ułatwienie organizacji rozliczeń dla księgowych. Co więcej, zamiast kilku oddzielnych faktur dostajemy dwie zbiorcze – oszczędzamy nie tylko pieniądze (zwłaszcza w przypadku gdy rozliczamy się z księgową za każdą rozliczoną fakturę), ale także papier i toner w drukarce.

Dodatkowo można korzystać z „planera podróży” – mapy, która pozwala każdemu zaprojektować trasę podróży według własnego życzenia, dostępnej również w postaci aplikacji mobilnej na smartfony. Teraz znalezienie stacji ORLEN nie powinno sprawiać problemu.

Wprowadzenie przez ORLEN produktu dedykowanego dla sektora mikrofirm jest dobrym ruchem w dobrym czasie – małe przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia, nowych rozwiązań i narzędzi. Wpływ mikrofirm na PKB kraju jest jednoznaczny i wspomaganie ich powinno być elementem działań wielu dużych korporacji. MIKROFLOTA zdaje się likwidować sporą część przeszkód, z którymi borykają się osoby prowadzące działalność gospodarczą. Program ORLENU został doceniony w plebiscytach branży flotowej i otrzymał nagrody Fleet Awards Polska 2014 i Fleet Derby, co świadczy o tym, że jest to produkt skrojony na potrzeby sektora mikrofirm.

Warto pamiętać, że ORLEN ma w ofercie również propozycje dla innych, większych podmiotów, takie jak istniejący już od wielu lat program FLOTA czy OPEN DRIVE. Obydwa rozwiązania skierowane są do dużych firm, głównie transportowych i oferują tankowanie bez gotówki, zbiorcze faktury i zestaw narzędzi do zarządzania wydatkami paliwowymi w firmie. Dodatkowa opcją jest karta BIZNESTANK, oferująca gotówkowe rabaty, stworzona z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, które tankują minimum 500 litrów paliwa miesięcznie. W swojej ofercie ORLEN ma także dwa rodzaje kart przedpłaconych – UPOMINKOWA i ZAKUPOWA, które są idealnym pomysłem na prezent czy narzędziem do promocji firmy.

Dzięki karcie MIKROFLOTA, teraz i osoby prowadzące działalność gospodarczą otrzymują przywileje, z których wcześniej korzystać mogli głównie przedsiębiorcy z dużymi flotami transportowymi. Mikrofirma uzyskuje obecnie możliwość korzystania z narzędzi, które uproszczą rozliczanie, a do tego w bardzo prostej formie umożliwią śledzenie wszelkich wydatków. Aby się zarejestrować, wystarczy wejść na stronę: http://mikroflota.orlen.pl