Na czym polega windykacja sądowa?

Na czym polega windykacja sądowa? NF.pl

Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele różnych firm windykacyjnych. Należy pamiętać, że zakres ich działań powinien być ściśle określony i przy okazji nie mogą one naginać lub łamać polskiego prawa.

Dlatego też tak ważna jest świadomość tego, na czym polega windykacja oraz z jakimi czynnościami wiąże się najczęściej stosowana forma windykacji – czyli windykacja sądowa.

Czym w ogóle jest windykacja sądowa?

Jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest windykacja, koniecznie musi nadrobić tę zaległość. W dużym uproszczeniu odnosi się ona do stosowania różnych metod, które mają doprowadzić do tego, aby dłużnik spłacił swoje zadłużenie. Może przybierać ona formę polubowną, jak i sądową. Zazwyczaj stosuje się politykę, iż windykacja polubowna jest pierwszym etapem, a jeśli ona nie wypali, to wtedy do gry wkracza windykacja sądowa. Trzeba przyznać, że jest ona znacznie bardziej stanowcza. Firma windykacyjna, jak np. https://www.tkwindykacja.com/, współpracuje wtedy z kancelarią prawną. W końcu wszystkie działania wiążą się bezpośrednio z postępowaniem sądowym. Ich konsekwencją jest egzekucja komornicza. W końcu żaden komornik nie może działać wtedy, gdy nie otrzyma potwierdzonego przez sąd pisma. Warto o tym pamiętać, gdyż niejednokrotnie zdarzają się też oszuści, którzy dopuszczają się tego typu przekrętów.

W jaki sposób może pomóc windykacja sądowa i jakie kroki może podjąć?

Nie da się ukryć, że aktualnie istnieje bardzo wiele różnych działań, które charakteryzuje typowo windykację sądową. Jednak zazwyczaj stosuje się kilka głównych kroków, które podejmuje zdecydowana większość firmy.

Działania charakteryzujące windykację sądową:

  • dalsza próba podtrzymywania lub w ogóle rozpoczęcia dialogu z dłużnikiem,
  • korespondencja z sądem oraz w późniejszym etapie z komornikiem,
  • poza tym indykator wtedy zajmuje się także dobraniem odpowiedniej procedury, która odbywa się za pośrednictwem sądu, przy okazji określane są także całkowite koszty sprawy oraz termin, w którym proces się zakończy,
  • jednym z działań jest otrzymanie określonego tytułu egzekucyjnego, dotyczy to przede wszystkim planowanego zabezpieczenia dóbr,
  • windykator bierze też udział w postępowaniach upadłościowych,
  • ma miejsce również ścisła współpraca z wybranym komornikiem oraz przy okazji sprawdzanie efektów ich pracy.

Eactive