USA największym producentem ropy. Powrót do czołówki po 57 latach

USA największym producentem ropy. Powrót do czołówki po 57 latach Wikimedia Commons

Po 57 latach Ameryka staje się ponownie największym producentem ropy na świecie. Jak pisze „Rzeczpospolita”, jest to rewolucja w stosunkach międzynarodowych.

Stany Zjednoczone we wrześniu wyprzedziły w produkcji ropy i paliw płynnych, takich jak etanol i propan Arabię Saudyjską. Ich dzienna produkcja przekroczyła 11,5 mln baryłek. Dla porównania w Rosji dzienna produkcja wynosi 10,4 mln baryłek. Dobry wynik USA był możliwy dzięki szczelinowaniu hydraulicznemu i innym technologiom, które pozwalają na wykorzystanie niedostępnych dotąd złóż m.in. w Teksasie, Dakocie Północnej oraz na szelfie Zatoki Meksykańskiej.

Podobne artykuły:

Eksperci podkreślają, że jest to rewolucja, która rozwija się w błyskawicznym tempie na naszych oczach. W 2005 roku produkcja samej ropy w USA, wynosiła jedynie 5 mln baryłek dziennie.

Zasoby surowca na terenie Stanów Zjednoczonych zostały oszacowane przez geologów na 2 bln baryłek. Na taką sama ilością baryłek dysponują kraje Ameryki Łacińskiej, natomiast Kanada posiada ich jeszcze więcej – 2,4 bln. Łącznie 6,4 bln baryłek. To aż pięciokrotnie więcej niż udowodnione złoża na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej.

Redakcja