• Najbogatsi ludzie świata w 2013 roku

  Miliarderów przybywa co roku

  Tegoroczny ranking światowych miliarderów kolejny raz pobił wszelkie rekordy. W 2013 r. lista zwiększyła się do 1426 osób. Najbogatsi ludzie świata zgromadzili w sumie 5,4 bln dolarów - w zeszłym roku było to 4,6 bln dolarów. Pojawiło się 210 nowych, dziesięciocyfrowych fortun. Jeśli chodzi o pochodzenie światowych miliarderów, po raz kolejny na czele listy są Stany Zjednoczone - 442 miliarderów, następnie region Azji i Pacyfiku (386), Europa (366), obie Ameryki (129) oraz Bliski Wschód i Afryka (103).
  Głównym powodem wzrostu zamożności światowych super-bogaczy jest trwające odbicie na rynkach aktywów. Podczas gdy w zeszłym roku liczba majątków, których wartość spadła lub wzrosła była prawie taka sama, to w tym roku bogacących się jest cztery razy więcej. Wiele nowych nazwisk zawdzięcza swoją pozycję rozrzutnym konsumentom - to Renzo Rosso, dżinsowy potentat kryjący się za marką Diesel (3 mld dolarów), detalista Bruce Nordstrom (1,2 mld dolarów) oraz projektant Tory Burch (1 mld).
  Kolejny raz najbogatszym człowiekiem świata jest Carlos Slim, który wyprzedził Billa Gatesa. Po raz pierwszy w historii rankingu na trzecie miejsce trafił Amancio Ortega, twórca sieci detalicznej Zara. To właśnie on zyskał najwięcej – 19,5 mld dolarów w ciągu jednego roku – i udało mu się wyprzedzić Warrena Buffetta, choć amerykańska legenda branży inwestycyjnej dorzuciła do swojego dorobku 9,5 mld. Buffet jest poza podium pierwszy raz od 2000 roku.

  pieniądze Photo credit: Tracy O / Foter

  http://najbogatsiludzieswiata.forbes.pl/

Forbes