Nasze minimalne wynagrodzenie jest 4 razy mniejsze niż w Belgii i Irlandii

Nasze minimalne wynagrodzenie jest 4 razy mniejsze niż w Belgii i Irlandii www.sxc.hu

Polska znajduje się w środku stawki krajów Unii Europejskiej posiadających regulacje dotyczące minimalnego wynagrodzenia.

Pracownicy w naszym kraju mają zagwarantowane ponad dwa razy wyższe wynagrodzenia niż w Bułgarii. Jednocześnie dostaną 5 razy mniej, niż w Luksemburgu - podaje Dziennik.pl

Właśnie w Luksemburgu obowiązuje najwyższa płaca minimalna na Starym Kontynencie. Nawet zarabiający najmniej pracownicy mogą tam liczyć na 1874 euro, czyli na więcej niż 7,5 tys. złotych. Najgorzej przedstawia się sytuacja w Bułgarii, w której minimalne wynagrodzenie ustalone jest na poziomie 158 euro, czyli ok. 650 zł.

Polsce nie tylko jest daleko do takich krajów jak Belgia czy Irlandia (wynagrodzenie minimalne cztery razy wyższe niż w Polsce), ale także do mniej zamożnych członków wspólnoty europejskiej. We wciąż pogrążonej w kryzysie Grecji pracownicy mogą liczyć na prawie dwa razy większe minimalne wynagrodzenie niż w Polsce. 200 euro miesięcznie więcej, czyli ponad 800 zł, otrzymują także minimalnie opłacani pracownicy w Portugalii.

Wg zestawienia firmy Sedlak & Sedlak, począwszy od 2008 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło w Polsce o 22,2 proc., co daje nam 2 miejsce, jeśli idzie o wzrost minimalnej pensji na tle naszych europejskich sąsiadów.  

 

 

red