Nauczyciele zarabiają więcej od programistów i lekarzy

Nauczyciele zarabiają więcej od programistów i lekarzy http://all-free-download.com/

Nauczyciele z publicznych szkół i przedszkoli otrzymują większe niż przeciętne stawki za godzinę pracy.

Tak wynika z najnowszego zestawienie GUS dotyczącego struktury wynagrodzeń według zawodów - informuje "Rzeczpospolita".

Średnia stawka przeciętnego godzinowego wynagrodzenia brutto pod koniec 2012 r. wynosiła 21,76 zł, przy czym mężczyźni zarabiali 23,09 zł, a kobiety 20,35 zł.

Ponadprzeciętnie wypadli tu m.in. pedagodzy. Najlepiej zarabiały nauczycielki gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - 44,44 zł za godzinę pracy, czyli 218 proc. takiego przeciętnego wynagrodzenia dla kobiet.

Pedagodzy mocno wybijali się też na tle swojej grupy zawodowej, czyli specjalistów, dla której godzinowa średnia to 29,80 zł. Ich godzinowe pensje w 2012 r. były wyższe od stawek lekarzy (35,71 zł), nauczycieli akademickich (30,68 zł) czy programistów (ok. 37 zł).

Tak wysokie stawki godzinowe dla pedagogów to efekt przepisów Karty nauczyciela. MEN przygotowało zmiany w Karcie, które zakładają likwidację niektórych przywilejów pedagogów. Gdy nauczycielskie związki pogroziły wejściem w spór zbiorowy z rządem, nowelizacja trafiła do szuflady.

red

Dalej

x

11 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • janek janek

  pensja nauczyciela kontraktowego (na rękę po zapacaniu OC) 1633 + ewentualne premie + ew. wysługa lat. Faktycznie w przeliczeniu na godziny zajęć tzw (pensum) wygląda to imponująco. (mam 15zł / h). Ale nauczyciel pracuje także w domu sprawdziany / zeszyty ćwiczeń, praca w zespołach zadaniowych, prowadząc koła zainteresowań, prowadząc akcje w ramach różnych projektów, uczestnicząc w pracach zespołów zadaniowych... tak więc nazbiera się spokojnie 40h mi z reguły wypada więcej.... Proponuję policzyć pensję pracownika akademickiego jaką osiąga na godzinę dzieląc przez pensum (9-13h tygodniowo) zapominając że najwięcej czasu zajmuje praca naukowa. :D

  2015-09-28 15:23:28

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • ewa ewa

  to żart jakiś? ja na reke za 17 godzin dostaję 1600zł...3 tygsiace,w zyciu tyle nie zobacze na oczy!

  2014-11-03 17:04:50

  Oceniono 1 razy

  1
  x

  Odpisz na ten komentarz

 • karo karo

  A jak kształtuje się pensja Pana Redaktorka, który napisał ten bzdurny artykuł, sądzę, że jest pięciokrotnie wyższa od nauczycielskiej pensji, nie jest poparta rzetelną wiedzą a jedynie zasłyszanymi opiniami . Lekarz w sanatorium, w którym byłam, za nocny dyżur- czyli przespanie się w sanatoryjnym łóżku, bierze 3 tysiące zł, czego żaden nauczyciel na "rękę" nie dostanie, chyba że na 1,5 etatu, co w dzisiejszych czasach się nie zdarza ponieważ odgórnie zarządzono, żeby przyjmować nowych nauczycieli, żeby każdy miał "goły" etat. Poza tym, nauczyciel w szkole średniej, od maja pracuje na niepełnym etacie bo odchodzą maturzyści, zatem pracuje np. na 14/18 lub 12/18 i taką też część pensji dostaje.Autora zapraszam do pracy z dzisiejszymi dziećmi i młodzieżą i jestem ciekawa po ilu dniach będzie chodził z koszem śmieci na głowie albo zostanie postawiony w stan oskarżenia za znęcanie się psychiczne albo fizyczne nad dzieckiem, które doprowadziło go do białej gorączki? Nauczycielem zostaje się z powołania a nie dla zarobku, trzeba umieć pracować z dziećmi bo w dzisiejszych czasach dzieci są niesamowicie "zaniedbane" przez rodziców z powodu braku czasu. Często zdarza się, że nauczyciel ma lepszy kontakt z dzieckiem niż rodzice...ale tego nikt nie dostrzega

  2014-05-29 23:56:13

  Oceniono 1 razy

  1
  x

  Odpisz na ten komentarz

 • mart mart

  wiecej czy nie wiecej mozna sie sprzeczać, za to ze za dużo to fakt. Niby psioczą że sprawdzają po godzinach,..., ale ile się spózniają, sprawdzanie listy co obecności co godzina 5-10min do przodu, wolne, zastepstwa, dzien nauczyciela, matki, dziadka, babki, wyjscie do kina, teatru, teatrzyki, walentynki itd... I jeszcze im mało mało mało

  2014-03-14 14:11:48

  Oceniono 2 razy

  2
  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Pani K Pani K

  Nauczyciele.... zarabiają za dużo w stosunku do czasu jaki poświęcają na pracę, nie każdy nauczyciel pracuje 40 godzin tygodniowo, są tacy co pracują mniej, w domu poprawiają klasówki bo w szkole im się nie chce, a potem psioczą,że muszą brać robotę do domu. Gdyby pracowali 8 godzin dziennie tj. inni obywatele byłoby najsprawiedliwiej. Dodatkowo mają setki przywilejów, no i mimo to narzekają.

  2014-02-19 10:26:36

  Oceniono 5 razy

  3 2
  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Pedro Pedro

  Nauczyciel w szkole na całą pensje pracuje 18 godzin (+ darmowe 1 lub 2 karciane)- a nie 40, czyli zarabia najmniej w porównaniu z innymi grupami. Większość nauczycieli ma goły etat. Nawet, jeżeli przebywałby w szkole 40 godzin w tygodniu (poprawia w pracy klasówki, jest wychowawcą, spotyka się z rodzicami, wycieczki...), to i tak dostaje pensje za etat (18 godzin)

  2014-02-17 17:14:00

  Oceniono 10 razy

  3 7

  Odpisz na ten komentarz

  • gość gość

   bzdura, pracują 2*40 godzin. Praca nauczyciela to ciężka wyczerpująca i odpowiedzialna praca. Nie w godzinach rzecz bo 40 godzin siedzenia w urzędzie JST czy MF na krześle nic nie robienie i brak najmniejszej odpowiedzialności. To jest prawdziwe marnotrawstwo pieniędzy publicznych. Wysiłek i praca nauczyciela nie jest porównywalna z inna pracą godzinowo ( to nie praca portiera, urzędnika)

   2014-02-18 19:46:06

   Oceniono 4 razy

   2 2
   x

   Odpisz na ten komentarz

  • ikashe ikashe

   Z artykułu jednoznacznie wynika, że chodzi o "stawki za godzinę pracy" czyli wynagrodzenie brutto za jedną godzinę pracy (na umowę o pracę). Autor nie pisał o pensum ani nie brał pod uwagę wynagrodzenia za ewentualne korepetycje. Chodziło o porównanie wprost płacy za etatogodzinę w różnych grupach zawodowych. Jeśli chodzi o argumenty przedmówcy o poprawianiu klasówek, wychowawstwo ... itd, to nieśmiało nadmieniam, że w dzisiejszych czasach chcąc być na bieżąco z wiedzą i móc o sobie myśleć jako o dobrym pracowniku, nie ma możliwości wyjścia zza biurka po OŚMIU godzinach pracy bez dokształcania się w domu. Jestem ekonomistą, codziennie po pracy spędzam jeszcze kilka godzin w ustawach, przepisach, interpretacjach .... i nawet nie przeszło mi przez myśl, że pracodawca powinien mi za to zapłacić.

   2014-02-17 20:46:29

   Oceniono 2 razy

   2
   x

   Odpisz na ten komentarz

 • wydymany emeryt wydymany emeryt

  Patrząc po willach wybudowanych przez środowiska nauczycielskie, to można tak to ocenić. Oczywiście nie piszę tu o młodych nauczycielach, tylko tych na stołkach, z przywilejami komuny.

  2014-02-17 20:14:07

  Oceniono 4 razy

  2 2
  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Emilia Emilia

  ktos napisał takie banialuki, a potem cala Polska w to wierzy...

  2014-02-17 18:52:40

  Oceniono 5 razy

  5
  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Sebastian Sebastian

  Tylko chory człowiek może pisać takie bzdury, że nauczyciele zarabiają więcej niż lekarze i programiści. Jeśli za wizytę u specjalisty kardiologa płacę 100 za 15 minut a moja pensja nauczyciela mianowanego to 2300 miesięcznie a programista zarabia minimum 8000 miesięcznie to takie stwierdzenia świadczą o traktowaniu przeciętnego Polaka jak głupka.

  2014-02-17 18:04:47

  Oceniono 8 razy

  8
  x

  Odpisz na ten komentarz