Niebezpieczne aplikacje w Google Play - sprawdź, czego się wystrzegać!

Niebezpieczne aplikacje w Google Play - sprawdź, czego się wystrzegać! aplikacje mobilne

Założeniem twórców wybranych aplikacji jest zwiększenie komfortu codziennego korzystania z urządzeń mobilnych i multimedialnych, przyspieszanie wykonywania wielu prozaicznych czynności, a także zapewnianie nam stałej rozrywki.

W przypadku aplikacji bankowych do listy tej należy jeszcze dołączyć gwarancję wysokiego bezpieczeństwa w zakresie korzystania z mobilnego konta bankowego. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić nas przed wszelkimi niebezpieczeństwami, jakie niosą za sobą zaawansowane rozwiązania technologiczne i internet. Przekonali się o tym użytkownicy kilku niebezpiecznych aplikacji Google Play, które naraziły ich nie tylko na ,,infekcję” urządzenia, lecz także utratę poufnych danych czy realnych środków finansowych. O jakich aplikacjach mowa? Podpowiadamy, czego się wystrzegać podczas instalowania aplikacji na swoim telefonie lub komputerze i jak uchronić się przed nimi w przyszłości!

Niebezpieczne aplikacje Google Play

Co jakiś czas w sieci pojawia się informacja o nowym szkodliwym oprogramowaniu lub aplikacjach dla systemu Android, które zostały wykryte w oficjalnym sklepie Google Play. Do zainfekowania naszego urządzenia może dojść w wyniku pobrania plików z nieautoryzowanych źródeł - instalując oprogramowanie lub aplikację z pozoru bezpiecznego źródła, możemy też przypadkowo zainstalować niezwykle szkodliwego ,,wirusa”. Choć Google wyposażyło swój sklep w specjalne mechanizmy, które nie dopuszczają potencjalnie niebezpiecznych programów, to zdarza się, że twórcy szkodliwych aplikacji potrafią bardzo skutecznie obejść ten system. W grudniu zeszłego roku Google usunęło około 60 niebezpiecznych aplikacji, które użytkownicy zdążyli pobrać nawet od 3 do 7 milionów razy. Niestety, to tylko kropla w morzu, bo eksperci Google Play muszą odpierać każdego dnia kolejne ataki cyberprzestępców, nie zawsze jednak z dobrym skutkiem.

 

Niebezpieczne aplikacje na smartfona i Android

Jednym z przykładów złośliwego oprogramowania, które znalazło się w aplikacjach oferowanych przez sklep Google Play, był element nazwany ,,AdultSwine”. Oprogramowanie to powodowało wyświetlanie reklam o charakterze pornograficznym, próbowało nakłonić użytkownika do instalacji fałszywej aplikacji antywirusowej i zmuszać go do rejestracji w płatnych serwisach premium. Zainstalowanie fałszywych aplikacji zostawiało w tym przypadku także otwartą furtkę do innych ataków cyberprzestępców i kradzieży m.in. naszych poufnych danych.

Pod koniec listopada zeszłego roku w sklepie Google Play pojawiły się także dwie niebezpieczne aplikacje, których celem było wyłudzenie od użytkowników danych do kont internetowych w 14 polskich bankach. Ponad 5 tysięcy użytkowników, którzy zdecydowali się na zainstalowanie na swoich smartfonach aplikacji ,,Crypto Monitor”, służącej śledzeniu kursów kryptowalut, a także ,,Story Saver”, pozwalającej na zapisywanie tzw. stories na Instagramie, zostało narażonych na stratę pieniędzy ulokowanych na swoich kontach bankowych. Jakiś czas temu firma Avast odkryła natomiast, że niektóre aplikacje typu downloader, dostępne w sklepie Google Play, rozprzestrzeniały złośliwe oprogramowanie, które następnie wykradało dane użytkowników do logowania się na Facebooka.


Jak uchronić się przed niebezpiecznymi aplikacjami?

Google Play bardzo szybko reaguje na wszelkie doniesienia o ,,wadliwych” aplikacjach, usuwając je ze swojego sklepu. Doświadczenie pokazuje jednak, że pomimo restrykcyjnej polityki bezpieczeństwa Google, takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Dlatego należy zachować pełną ostrożność podczas instalacji każdej aplikacji na swoim smartfonie, komputerze czy tablecie. Przed instalacją wybranego programu warto szukać opinii i recenzji na jego temat bezpośrednio w sklepie Google Play lub internecie. Szczególną uwagę należy zwrócić na uprawnienia, jakich żądają od nas pobierane aplikacje i zastanowić się, czy wybrana aplikacja na pewno potrzebuje dostępu, np. do naszej karty kredytowej. Dobrym posunięciem może także okazać się ustawienie dodatkowej weryfikacji lub całkowite odłączenie karty płatniczej od konta Google - w szczególności, gdy głównym użytkownikiem smartfona jest dziecko. Eksperci zalecają też instalację specjalnych programów antywirusowych, które ostrzegają przed niebezpieczeństwem i chronią nasze urządzenia podczas cyberataku.


Oprogramowanie antywirusowe

Jeżeli zależy nam na tym, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo podczas korzystania ze smartfona, tabletu czy laptopa, warto zastanowić się nad zakupem i instalacją specjalnego programu zabezpieczającego urządzenia elektroniczne przed cyberatakiem. Przykładem takiego oprogramowania antywirusowego jest ,,Pakiet Bezpieczeństwa’’ oferowany przez dostawcę telewizji kablowej i internetu UPC Polska. W ramach umowy ,,Pakietu Bezpieczeństwa’’ otrzymujemy trzy licencje na oprogramowanie zabezpieczające, które następnie możemy zainstalować na trzech dowolnych urządzeniach - nie tylko komputerach, lecz także urządzeniach mobilnych.

Usługa ta pozwala chronić nasz laptop, tablet czy telefon przed wszelkimi zagrożeniami płynącymi z korzystania z internetu, 24 godziny na dobę. ,,Pakiet Bezpieczeństwa’’ dla komputerów i urządzeń mobilnych to kompleksowa ochrona przed oprogramowaniem szpiegującym, umożliwiająca nie tylko bezpieczne przeglądanie internetu, lecz także ochronę tożsamości w internecie. Program antywirusowy sprawdza każdą przeglądaną stronę www pod kątem niebezpiecznego oprogramowania, które może wykraść nasze dane do logowania, np. na skrzynkę mailową czy konto bankowe. Dzięki opcji ,,Family Rules’’ możemy natomiast w prosty sposób kontrolować strony, z których korzysta nasze dziecko, a dodatkowo zdalnie usunąć dane w przypadku kradzieży lub zgubienia wybranego urządzenia.

salestube.pl