Niech Twoje CV zwraca uwagę!

Niech Twoje CV zwraca uwagę! Image courtesy of by xedos4/FreeDigitalPhotos.net

Pisanie CV w praktyce. Jak je dobrze przygotować.

Nawet profesjonalni pisarze nie potrafią stworzyć dzieła doskonałego "od ręki" przy pierwszym podejściu, należy więc założyć, że i Tobie się to nie uda. Zadufany autor skazany jest na niepowodzenie, a na to nie możesz sobie pozwolić.

Curriculum vitae ma wiele wspólnego z reklamą

Nietrudno zauważyć, iż do obejrzenia, wysłuchania lub przeczytania reklamy telewizyjnej, radiowej czy prasowej najczęściej potrzeba maksimum trzydziestu sekund czasu. Nie dzieje się tak przypadkowo. Długość trwania reklamy lub czas potrzebny do jej przeczytania nie przekracza limitu ustalonego na podstawie badań możliwości koncentracji uwagi u przeciętnego konsumenta.

Z tego powodu reklamy prasowe, podobnie jak CV, nie mieszczą się w ramach określających zasady obowiązujące w przypadku większości form pisarskich. Ich zadaniem jest przede wszystkim odgrywanie roli krótkich wiadomości o charakterze biznesowym, a świat biznesu to świat konkretów.

Przed rozpoczęciem pracy twórcy reklam starają się spojrzeć na przyszłe dzieło oczami odbiorcy. Najpierw określają cel reklamy - sprzedaż produktu, a następnie identyfikują jego zalety oraz możliwe korzyści dla kupującego.

Podobna procedura powinna obowiązywać podczas pisania CV. Na szczęście w Twoim przypadku jest to schemat znacznie uproszczony, ponieważ możesz z góry założyć, iż Twój pracodawca ma wakujące stanowisko oraz problem do rozwiązania. Nie ma również wątpliwości, że zatrudniona przez niego osoba będzie w stanie rozwiązać problem oraz będzie chciała to uczynić i podporządkować się pracodawcy.

Przez następne 15 minut postaraj się wyobrazić sobie, że pracujesz w jednej z upatrzonych firm. Jesteś w dziale personalnym, zajmujesz się selekcją życiorysów kandydatów starających się o posadę. Masz powody do zadowolenia, jest wczesna godzina, a Ty masz dziś do przeczytania tylko trzydzieści CV. Następnie przejdź do części zawierającej przykładowe CV i przeczytaj trzydzieści z nich.

Teraz już wiesz, jak to smakuje. Miałeś sporo szczęścia - dostałeś do ręki życiorysy interesujące i dobrze napisane, życiorysy, które z powodzeniem mogłyby przejść cały proces rekrutacji i pomóc autorom zdobyć pracę. Pomimo to założę się, że po zakończeniu ćwiczenia czułeś się nieco oszołomiony. Zdobyłeś cenne doświadczenie - dobre CV jest przede wszystkim krótkie.

Grupa Wydawnicza HELION SA Onepress.pl