Niestandardowe rozwiązania w podróży

Niestandardowe rozwiązania w podróży postój busów

Od paru lat busy do Niemiec jeżdżą regularnie z różnych części kraju. Pewne rozwiązania, które powinny stać się standardem, wciąż jednak są rzadkością. Opowiemy o tych, na które warto zwrócić uwagę ponieważ przy wyborze przewoźnika.

Dowolna konfiguracja trasy

Wiadomo – ideałem byłyby połączenia bezpośrednie, ale z różnych przyczyn nie zawsze uda się w taki sposób zorganizować siatkę połączeń. Wiedząc, dokąd chce się jechać, warto zapytać wprost u przewoźnika, czy w dane miejsce da się dotrzeć jednym busem (jeśli tak, to znakomicie), a jeśli nie, to czy przesiadki są skorelowane, czy może trzeba będzie czekać na drugiego busa (co jest rozwiązaniem ze wszech miar niedoskonałym). A może u konkretnego przewoźnika gotowy rozkład powstaje dopiero wtedy, kiedy wszyscy pasażerowie zgłoszą swoje zapotrzebowanie?

Poziom bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo to pojęcie-wór, do którego specjaliści od marketingu wrzucają bardzo różne sprawy. Warto zaś dopytać o kilka kwestii: doświadczenie kierowcy, jego znajomość języka niemieckiego (szalenie przydatne przy nawet najbardziej rutynowej kontroli drogowej), wyposażenie busu w pasy bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów, również wówczas, gdy podróżują oni na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, jeśli takie są wyznaczone.

Opłaty za bagaż

Kto jeszcze pomyślałby o opłacie za bagaż w nowoczesnym busie, prawda? A jednak są tacy przewoźnicy, dla których przewóz bagażu jest czasem najwyraźniej większym problemem niż przewóz osób, bo za dziesięciokilogramową walizkę każą zapłacić tyle samo, co za cały bilet. To bardzo złe rozwiązanie dla pasażerów, ponieważ utrudnia szacowanie kosztów, więc tego rodzaju pułapki najlepiej jest wychwycić jeszcze przed zarezerwowaniem miejsca.

Opłata za rezerwację

Opłata za bilet jest w porządku. Opłata za rezerwację jeśli wynosi złotówkę albo pięć, jest jeszcze do przyjęcia. Na szczęście stosuje się ją dość rzadko. Upewnij się jednak, że wybranych przez Ciebie przewoźnik nie pobiera opłat za zamianę lub odwołanie rezerwacji. Rekordziści (niestety – to negatywne rekordy) życzą sobie nawet ponad 50 złotych za każdą operację na rezerwacji. Czasem z góry zabezpieczana jest pewna kwota na karcie, żeby w razie potrzeby taką opłatę pobrać. Na całe szczęście są to dziś naprawdę pojedyncze przypadki, ale właśnie je najlepiej od razu wykluczyć.

To, co ważne dla Ciebie

Każdy oczekuje czegoś innego. Dla niektórych osób busy do Niemiec to tylko środek transportu, inni oczekują możliwości wypoczęcia w czasie przejazdu, kto inny znów zapłaci więcej, aby dotrzeć szybciej na miejsce. Zawsze warto pytać – polityki firm są bardzo różne i w zasadzie nie ma idealnego przewoźnika. Warto jednak szukać takiego, którego usługi są maksymalnie zbliżone do ideału.

Eactive