Nowe technologie nastawione na ekologię

Nowe technologie nastawione na ekologię ponsulak - Fotolia

Udając się do biura wiele osób zapomina o oszczędzaniu energii elektrycznej, papieru czy wody.

Coraz większy nacisk kładziemy na ochronę środowiska. Kupujemy ekologiczną żywność a zakupy pakujemy w papierowe torby lub bio-degradowalne foliowe reklamówki. Zachowania proekologiczne mogą mieć związek ze stylem życia, lub panującym ostatnio trendem na bycie EKO. Często jednak ów modny styl ogranicza się jedynie do działań związanych z domem i najbliższym otoczeniem.

W biurze też można ekologicznie

Udając się do biura wiele osób zapomina o oszczędzaniu energii elektrycznej, papieru czy wody. Środowisku nie sprzyja też korzystanie ze starych sprzętów biurowych, które często pozbawione są funkcji automatycznego wyłączania. Zapomniane przez zabieganych pracowników często pozostają w stanie gotowości do pracy nawet przez wiele tygodni, w tym także tych wolnych od pracy.

Każdy pracodawca, bez względu na to czy jest przedstawicielem korporacji czy też małej firmy, powinien umożliwić i zmobilizować swoich podwładnych do zachowań proekologicznych. Tylko dzięki obustronnemu zaangażowaniu, działania na rzecz ekologii będą miały sens. Jeśli w biurze są urządzenia z możliwością pracy w trybie energooszczędnym, należy zachęcić pracowników, aby zaczęli ten tryb wykorzystywać. 

Zastanówmy się wspólnie, w przypadku jakich jeszcze produktów biurowych mamy potencjał na ograniczenie anty-środowiskowych efektów. W biurach przetaczają się zazwyczaj olbrzymie ilości dokumentów, zawierających dane, które nie powinny trafić w ręce niepowołanych osób. Również i w tym przypadku można zakupić urządzenia dające ich użytkownikom szansę na aktywne przyczynianie się do ochrony środowiska. Nowoczesne niszczarki wyłączają się już po kilku minutach "spoczynku".

Ekologicznie zarządzać ścinkami

Co więcej,  ścinki gromadzone są w papierowych torbach - po ich zapełnieniu można wyrzucić je do specjalnie oznakowanego kontenera na odpadki papierowe. Przy zakupie urządzenia warto również sprawdzić czy spełnia ono dyrektywy ochrony środowiska. Określają one odpowiednią zbiórkę i utylizację  produktów elektronicznych,  traktowanych jako odpady (WEE) oraz ograniczenia na etapie produkcji we wprowadzaniu substancji niebezpiecznych w elektronice (RoHS).

Czy jednak wyłącznie urządzenia dają nam szansę przyczyniać się do lepszego ‘samopoczucia’ naszej planety? Niekoniecznie! No co dzień możemy korzystać z ekologicznych akcesoriów na biurko. Warto o tym pamiętać wymieniając stare przybory na nowe lub uzupełniając biurowe braki. Obecnie na rynku dostępne są np.: stojaki na katalogi, pojemniki na długopisy, półki, teczki i foldery na dokumenty wykonane w 100% z materiałów wtórnych. Produkty tego typu, poza swym pro-ekologicznym wymiarem, są lekkie, funkcjonalne, a zarazem bardzo wytrzymałe.

Acco Polska Sp. z o.o.