Nowelizacja ustawy o komornikach: będzie więcej spraw, jak ta z bezprawnym zajęciem traktora

Nowelizacja ustawy o komornikach: będzie więcej spraw, jak ta z bezprawnym zajęciem traktora sxc.hu

Jak ostrzega Konfederacja Lewiatan, na nowelizacji przez Sejm ustawy o komornikach sądowych i egzekucji może stracić wiele osób i instytucji. Dodatkowo może wzrosnąć liczba bulwersujących opinię publiczną postępowań komorniczych.

Nowelizacja wprowadza ograniczenie liczby spraw z wyboru, które komornik będzie mógł w ciągu w roku przyjąć. Jeżeli komornik będzie chciał przyjąć 10 tys. spraw rocznie, to będzie musiał wykazać się 35-proc. skutecznością egzekucji.

Podobne artykuły:

Absurdalny wskaźnik zwiększy nierzetelność komorników?

Zdaniem Lewiatana tak wysoki, wręcz nierealny do osiągnięcia wskaźnik skuteczności (przypominamy, że średni roczny wynosi ok. 23 proc.) doprowadzi do zwiększenia bezwzględnie przeprowadzanych egzekucji.

Wysoka cena skuteczności

Komornicy, którzy nie są utrzymywani przez państwo, ale żyją z określonego przez prawo procentu tego, co wyegzekwują, będą dążyli do zwiększenia liczby prowadzonych spraw (10 tys.), a ceną za to będzie bezwzględna walka o 35 proc. skuteczności.

Na tych zmianach stracą wszyscy

 – Konfederacja Lewiatan negatywnie ocenia uchwalone przez Sejm zmiany w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji. Na wprowadzonych zmianach stracą niestety wszyscy. Dłużnicy będą narażeni na większą bezwzględność podczas egzekucji (podobne jak w przypadku szeroko komentowanego zajęcia traktora), wierzyciele ograniczą liczbę spraw kierowanych do egzekucji wybierając działania polubowne. W rezultacie mniej wniosków egzekucyjnych dostaną komornicy, a Skarb Państwa otrzyma mniejsze wpływy (m.in. mniej egzekucji to mniej zapytań komorniczych kierowanych do ZUS i urzędów skarbowych, za co pobierane są opłaty). Szczególnie przykre jest to, że krytyczne opinie organizacji biznesowych i prawniczych wobec projektu (odnoszące się kompleksowo do wszystkich kwestii) zostały zupełnie zignorowane. Nie wzięto także pod uwagę opinii konstytucjonalistów – uważa Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja liczy na to, że Senat wnikliwie przyjrzy się uchwalonym przez Sejm zmianom i wprowadzi do ustawy stosowne korekty.

Konfederacja Lewiatan