O czym warto pamiętać podczas wyprzedaży garażowej?

O czym warto pamiętać podczas wyprzedaży garażowej? Wyprzedaże garażowe

Amerykańskie wyprzedaże garażowe to raj dla zbieraczy i łowców okazji. To element kultury małych społeczności, który spaja więzi pomiędzy mieszkańcami osiedli.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by coś podobnego zorganizować u nas! Garażówki to nie tylko okazja, by pozbyć się rzeczy, ale i doskonałe miejsce spotkań, dlatego też coraz częściej wyprzedaże garażowe organizowane są na nowych osiedlach. Poza pozbyciem się rzeczy, które w trakcie przeprowadzki okazały się niepotrzebne, można na nich poznać nowych sąsiadów. Aby wyprzedaż garażową móc uznać za udaną, warto zawczasu zastanowić się nad kilkoma ważnymi elementami.

Odpowiednie miejsce


W przypadku osiedli mieszkalnych, idealnym miejscem na garażówkę będzie dziedziniec osiedla, plac czy parking. W każdym z tych przypadków konieczne jest zgłoszenie chęci zorganizowania wyprzedaży u administracji budynku i uzyskanie na nią zgody. Administracja będzie musiała dostać regulamin imprezy, ramowy plan jej przebiegu, czas trwania i informacje o organizatorze.


Idealne miejsce to takie, gdzie spokojnie będzie można zebrać większą ilość osób, które nie będą przeszkadzać wszystkim tym, którzy zdecydowanie w imprezie nie chcą uczestniczyć. Należy więc unikać głównych ciągów komunikacyjnych, dojazdu do bramy garażowej czy altanki na śmieci.


Wyprzedaż można zorganizować poza osiedlem, jednak wówczas potrzebna będzie zgoda zarządcy wybranego parku czy parkingu.


Konieczne wyposażenie na garażówkę


W regulaminie wyprzedaży garażowej organizator może zastrzec, że każdy jej uczestnik musi sam zadbać o sposób ekspozycji przygotowanych przez siebie do sprzedaży przedmiotów. Można jednak poprawić sytuację sprzedających i klientów i na kilka tygodni przed wyprzedażą założyć zbiórkę na namiot handlowy, pod którym będzie można napić się soku. Zorganizowanie napojów nie będzie skomplikowane i nie powinno kosztować wiele, ale można spróbować całość przygotować samodzielnie tak, by każdy uczestnik przygotował swoją specjalność - to wzmocni przyjacielski charakter imprezy. Jeśli w imprezie deklaruje się uczestniczyć kilkadziesiąt osób, składka za profesjonalny namiot handlowy będzie symboliczna, zaś namiot o wybranym rozmiarze z wieloma możliwościami regulacji nabyć można w sklepie internetowym Iventini.com (pod adresem https://inventini.com/namioty-handlowe-jednokolorowe/).


Promocja wydarzenia


Żadna wyprzedaż nie ma prawa się udać bez promocji. Zatem plakaty, ogłoszenia w sąsiedzkich grupach na serwisach społecznościowych i poczta pantoflowa.


Regulamin garażówki


Każda wyprzedaż musi posiadać regulamin, dzięki któremu będzie można kontrolować i pociągać do odpowiedzialności w przypadku nadużyć. Regulamin musi zawierać dane na temat  organizatora, daty, miejsce i zasady wedle których handlują zgromadzeni. Zwykle zawiera się też w nim info o tym, że wystawiane na sprzedaż przedmioty są zakupione na dłużej niż pół roku przed odsprzedażą, a zbycie ich nie jest powodowane chęcią zysku - tylko wówczas sprzedający nie ma obowiązku płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.