Od czego zaczniesz zmiany na dobre?

Od czego zaczniesz zmiany na dobre? Photo credit: marsmet546 / Foter

Coaching ma ogromną moc. Poprzez rozmowę, ćwiczenia, zadania coachingowe, dostrzegasz nowe możliwości, odkrywasz najlepsze rozwiązania, znajdujesz odpowiedzi na ważne dla Ciebie pytania, dokonujesz zmiany w swoim życiu. Coach nie jest doradcą.

Codziennie stoisz przed jakimś wyborem. Począwszy od tego, co zjeść na śniadanie, w co się ubrać, poprzez to, jakie zadania w pracy zrealizować w pierwszej kolejności, a skończywszy na tym, co zrobić ze swoim związkiem czy swoją karierą zawodową.

Być może Twoim codziennym wyzwaniem jest utrzymanie równowagi między życiem osobistym i zawodowym, bo ciągle masz poczucie, że jedną z tych dwóch sfer notorycznie zaniedbujesz. Masz też swoje małe i duże problemy, cele krótko i długoterminowe i masz też marzenia - takie które łatwo realizujesz i takie, które mimo Twoich wysiłków, nie chcą się spełnić. Czasem szybko i sprawnie poruszasz się po wybranej przez siebie ścieżce prosto do celu, a czasem masz poczucie, że stoisz w miejscu.

Aby uporządkować ważne dla Ciebie kwestie, znaleźć rozwiązania problemów, ruszyć w kierunku osiągnięcia ważnych dla Ciebie celów, zobaczyć nowe możliwości, dobrze jest spojrzeć na swoje życie z dystansu, zobaczyć je z nowej perspektywy. A kiedy nie wiesz, od czego zacząć, dobrym początkiem może być coaching.

Coaching to indywidualna praca z coachem - trenerem rozwoju osobistego. Ma na celu doprowadzenie do zmian w podejściu, sposobie myślenia i reagowania na problemy, co skutkuje zmianami w realnym życiu. Coaching działa w myśl zasady: "zmieniając siebie, zmieniasz świat". Skupia się głównie na teraźniejszości i przyszłości. W trakcie pracy z coachem uczysz się radzić sobie z emocjami, analizujesz trudności i szukasz różnych rozwiązań. Zadziwiające jest, że kiedy układasz pewne sprawy w sobie, Twój świat zewnętrzny zaczyna się zmieniać, żeby być w zgodzie z Twoim wnętrzem.

Kiedy warto skorzystać ze wsparcia coacha?

Gdy masz problemy i trudności:

1. W zarządzaniu ludźmi (coaching menedżerski) - kiedy podległy Ci zespół nie działa efektywnie, masz problemy z komunikacją, motywacją, kiedy najlepsi odchodzą.

Decydując się na coaching menedżerski:

  • udoskonalisz swoje sposoby patrzenia na wyzwania w zarządzaniu ludźmi,
  • nauczysz się poszukiwać nowych sposobów rozwiązywania problemów,
  • wprowadzisz odpowiednie zmiany w swoim stylu zarządzania ludźmi,
  • zrozumiesz, jakie działania i zachowania pomogą Ci działać skuteczniej,
  • wprowadzisz w życie nowe praktyki, by na stałe zwiększyć swoją zdolność osiągania lepszych wyników.

2. W rozwijaniu swojej kariery zawodowej (coaching kariery) - kiedy szukasz idealnej pracy dla siebie, chcesz awansować lub dokonać satysfakcjonujących zmian w Twojej karierze w aktualnym miejscu pracy.

Decydując się na coaching kariery:

  • określisz, co jest dla Ciebie ważne w aktywności zawodowej,
  • odkryjesz swoje negatywne przekonania na temat pracy i zmienisz je na wspierające,
  • dokonasz korzystnych zmian w Twoim aktualnym miejscu pracy lub zmienisz pracę na bardziej Ci odpowiadającą,
  • poprawisz relacje z przełożonym, współpracownikami, klientami,
  • zwiększysz swoją efektywność i poprawisz wyniki swojej pracy.

3.  W swoim życiu osobistym (coaching życiowy - life coaching) - kiedy masz problemy w relacjach z ludźmi, szukasz odpowiedniego dla siebie partnera, chcesz poprawić jakość swojego związku.

Decydując się na coaching życiowy:

  • zmieniając swoje myśli, słowa i czyny, poprawisz jakość swoich związków,
  • odkryjesz swoje negatywne przekonania na temat miłości i związków,
  • rozliczysz się z przeszłością i otworzysz się na nowy związek,
  • odkryjesz co jest dla Ciebie ważne w związku, jaki związek chcesz tworzyć
  • zaczniesz czerpać więcej satysfakcji ze swojego związku.

4. W wychowywaniu dzieci (coaching rodzicielski) - kiedy przygotowujesz się do bycia rodzicem, jesteś początkującym rodzicem i masz problemy z odnalezieniem się w nowej roli, albo jesteś doświadczonym rodzicem i masz problemy wychowawcze.

Decydując się na coaching rodzicielski:

  • zdefiniujesz, co dla Ciebie oznacza bycie najlepszym rodzicem dla Twojego dziecka, jakimi wartościami chcesz się kierować wychowując swoje dziecko, co chcesz mu przekazać i czego go nauczyć,
  • odkryjesz, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne w relacji z Twoim dzieckiem, na czym szczególnie Ci zależy, o co chcesz zadbać,
  • poprawisz jakość swojej relacji ze swoim dzieckiem,
  • wprowadzisz zmiany w innych obszarach swojego życia (związku, pracy), bo będąc zadowolonym człowiekiem, jesteś lepszym rodzicem,
  • krok po kroku wprowadzisz w życie Twoją wizję bycia najlepszym rodzicem dla Twojego dziecka.

Coaching ma ogromną moc. Poprzez rozmowę, ćwiczenia, zadania coachingowe, dostrzegasz nowe możliwości, odkrywasz najlepsze rozwiązania, znajdujesz odpowiedzi na ważne dla Ciebie pytania, dokonujesz zmiany w swoim życiu. Coach nie jest doradcą. Nie powie Ci, co masz zrobić, ale krok po kroku doprowadzi Cię do tego, że przejmiesz odpowiedzialność za swoje życie i samodzielnie dokonasz w nim zmian. Coach uświadomi Ci, jak ogromny masz w sobie potencjał i jak wiele możesz zrobić, żeby żyć takim życiem, jakiego pragniesz.

Podobne artykuły:

Malanowicz Kamila Coach4U