Odpowiedni wybór serwera jest bardzo ważny

Odpowiedni wybór serwera jest bardzo ważny Image courtesy of by renjith krishnan/FreeDigitalPhotos.net

Serwis internetowy firmy pełni funkcję wirtualnego biura, które powinno być zawsze czynne. Stabilne funkcjonowanie strony internetowej zależne jest od działania serwera WWW, dlatego ważny jest wybór takiego, który będzie niezawodny.

Czynniki zewnętrzne (np. wirusy) to nie jedyne zagrożenie czyhające na dane znajdujące się na serwerze. Bardzo łatwo bowiem o przypadkowe wykasowanie plików przez użytkowników. W celu zabezpieczenia danych, przed tego typu wypadkami, firmy hostingowe wykonują kopie bezpieczeństwa (tzw. backup"y), czyli kopie danych zapisanych na serwerze. Wybierając serwer należy więc sprawdzić jak często są one wykonywane, jak długo przechowywane oraz czy dostęp do nich jest odpłatny.

Podobne artykuły:

Usługodawca powinien w umowie zapewnić również tzw. Service Level Agrement (SLA), czyli utrzymanie i systematyczne poprawianie ustalonego między klientem a nim poziomu jakości usługi. Dodatkową informacją, która powinna być zamieszczona w regulaminie, to dostępność serwera w skali roku. Czyli inaczej odpowiedni zapis dotyczący tego, przez jaki czas serwer może być niedostępny w ciągu dnia, miesiąca, czy roku.

Oprogramowanie

W celu ułatwienia i usprawnienia klientom korzystania z usług, firmy hostingowe oferują specjalne, autorskie oprogramowania do obsługi serwerów oraz kont pocztowych. Takie narzędzia powinny być łatwe i intuicyjne w obsłudze. Warto sprawdzić podczas okresu testowego, czy spełniają te warunki. Najskuteczniejszym sposobem pełnej weryfikacji, czy oprogramowanie jest odpowiednie dla użytkownika, jest wykonanie przez niego kilku czynności testowych (np. założenie bazy danych, przekierowanie domeny na serwer, założenie konta e-mail).

Testowanie usługi

Przed podjęciem ostatecznej decyzji korzystnie jest przetestować usługę. Większość firm hostingowych oferuje 14-dniowy test, a niektóre nawet umożliwiają zupełnie darmowe korzystanie z serwera przez 6 miesięcy. Dzięki temu można ocenić, czy dana usługa odpowiada wymaganiom przedsiębiorstwa oraz zapoznać z jej oprogramowaniem (programami do zarządzania serwerem oraz do obsługi poczty e-mail).

Odpowiedni serwer dla firmy

Podczas wyboru usług, wszystkie parametry należy odnieść do tego, w jaki sposób będą one wykorzystywane. Wybór usługi, o odpowiedniej dla potrzeb serwisu powierzchni dyskowej oraz transferze, zależy od tego, jakie pliki będą się na nim znajdować. Jeśli na stronie będzie wiele plików multimedialnych (np. dźwiękowych lub graficznych) nieodzowny będzie wybór serwera o większej powierzchni. Od tego, jakie dane zgromadzone będą w ramach usługi, zależy również wysokość transferu. Ważna jest również częstotliwość aktualizacji strony WWW, natężenia kontaktu z klientami za pośrednictwem poczty e-mail itd.

Jeżeli przedsiębiorstwo nie posiada jeszcze serwisu internetowego korzystnym wyjściem będzie zakup serwera wraz z gotową stroną. Integracja tych usług daje pewność, że ich parametry będą do siebie dopasowane.

Serwer a strona

Właściwy dobór serwera WWW do firmowego serwisu internetowego gwarantuje jego bezawaryjne działanie przez 7 dni w tygodniu 24h/dobę. Znacząco ułatwia to kontakt klienta z firmą, zapewnia swobodny dostęp do informacji o produktach. Dzięki temu klienci mogą skorzystać z oferty przedsiębiorstwa niemal zawsze. Przekłada się to na satysfakcję klientów firmy, a co za tym idzie, wzrost sprzedaży oraz dochód przedsiębiorstwa. Wpływa również korzystnie na budowę wizerunku stabilnej i profesjonalnej firmy.

Podobne artykuły:


Daniel Kotyras NetArt (serwis nazwa.pl)