Flota aut firmowych – w jaki sposób zapewnić długofalową eksploatację pojazdów?

Flota aut firmowych – w jaki sposób zapewnić długofalową eksploatację pojazdów? opel.pl

Zależy ci, aby twoje firmowe auto służyło jak najdłużej bez awarii? To proste!

Wystarczy że zastosujesz się do kilku praktycznych porad dotyczących korzystania z niego w odpowiedni sposób, takich jak dbanie o regularne przeglądy, stała diagnostyka pojazdu czy chociażby tankowanie w odpowiednich miejscach. Wszystko to umożliwi ci aplikacja OnStar marki Opel.

Według serwisu trójmiasto.pl, 56% ankietowanych dba z taką samą pieczołowitością o samochód prywatny, jak o służbowy. To krzepiąca informacja. Nie od dziś bowiem wiadomo, że każdy pojazd ma swoją duszę i zasługuje, by traktować go jak najlepiej – bez względu na to, czy zapłaciłeś za niego sam, czy zrobił to twój szef. Opel postanowił ułatwić ci tę sztukę i w swoich najnowszych modelach zainstalował ciekawy system – OnStar. Dzięki niemu w odpowiedni sposób zadbasz o samochód firmowy i zapewnisz jego długofalową eksploatację.

Korzystaj tylko z autoryzowanych serwisów

Nawet najlepszy garażowy mechanik nie naprawi samochodu tak dobrze, jak może to zrobić autoryzowany serwis. A jeśli nawet, to jego naprawa nie będzie wiązała się z przedłużeniem gwarancji na twój pojazd. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku samochodów służbowych, gdzie nie jest to bez znaczenia. Najprostsze naprawy, które nie zrywają umów gwarancyjnych, możesz natomiast wykonać sam. Jest to o tyle prostsze, że najnowsze samochody dysponują systemami, które informują, który podzespół jest zepsutytaką aplikacją jest OnStar.

Pamiętaj o regularnych wymianach…

Jeśli twój samochód służbowy do tej pory nie miał okazji zwiedzać serwisu ASO od środka (ze względu na usterkę), prędzej czy później i tak będzie musiał się tam udać. Aby mógł jak najdłużej funkcjonować w zdrowiu, ważne jest bowiem, by regularnie wymieniać w nim odpowiednie płyny i części. Terminowa zmiana oleju, filtrów czy rozrządu może okazać się nieoceniona, jeśli zależy ci na długiej eksploatacji twojej poczciwej „służbówki”.

…a pomoże ci w tym nowoczesność

Pamięć ludzka jest zawodna, komputer już jednak oszukać o wiele trudniej. O ile kilkadziesiąt lat temu przestrzeganie zasad dotyczących regularnego serwisowania i wymiany podzespołów samochodu leżały tylko w gestii jego użytkownika, tak teraz samochody, dzięki swojemu zautomatyzowaniu, mogą zadbać o siebie same. Nowoczesne systemy tutaj znów za przykład może służyć OnStar – umożliwiają pełną diagnostykę pojazdu i to coraz częściej w sposób zdalny, za pomocą smartfonów. Wspomniana aplikacja, tuż po zainstalowaniu, dysponuje sporym wachlarzem możliwości. Do najciekawszych należy lokalizacja samochodu (przydatna na przykład na dużych parkingach) czy możliwość zamknięcia i otwarcia drzwi pojazdu z każdego miejsca na kuli ziemskiej (koniec ze stresem związanym z pytaniem: czy samochód jest zamknięty?).

Zasady użytkowania samochodów z silnikiem Diesla

Flota aut firmowych, ze względu na długość pokonywanych przez nie tras, zazwyczaj tworzona jest przez diesle. Przy okazji użytkowania tego typu motorów warto pamiętać o kilku ważnych zasadach ich eksploatacji. Do najważniejszych należą: nieobciążanie silnika bezpośrednio po odpaleniu auta, umożliwienie nagrzania turbosprężarki przed wejściem na wysokie obroty, czy chociażby niegaszenie silnika od razu po powrocie z długiej trasy. Nawet zastosowanie się tylko i wyłącznie do tych trzech wskazówek da twojemu pojazdowi kilka dodatkowych lat życia.

Tankowanie nadal ma znaczenie

Tankując samochód służbowy nie żałuj pieniędzy na porządne paliwo, szczególnie, że zazwyczaj nie płacisz za nie z własnej kieszeni. Podobnie jak w przypadku pojazdu prywatnego, unikaj tankowania na niepewnych stajach benzynowych, które przyciągają podejrzanie niskimi cenami. Dbaj, abyś napełniał bak swojego samochodu na stacjach znanych marek, które zapewniają odpowiednią jakość benzyny. Jeśli często zapominasz o tankowaniu i uzupełniasz zbiornik paliwa w niepewnych miejscach, dopiero gdy zaświeci się rezerwa, znów pomocny okaże się OnStar. Aplikacja z nim sprzężona poinformuje cię odpowiednio wcześnie o tym, aby zatankować. Dzięki temu będziesz miał czas na odnalezienie odpowiedniej stacji benzynowej.

Pielęgnowanie też jest ważne

Dbać o samochód należy zresztą także w kontekście jego czystości, i to zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Niezaprzeczalnie najlepiej by było, gdybyś mył karoserię własnoręcznie. W ostateczności dobrym pomysłem może okazać się także myjnia bezdotykowa. Warto, by jeszcze przed taką wizytą ręcznie wyczyścić mocniej zabrudzone miejsca, usunąć muszki czy tłuste plamy. Warto także zająć się usunięciem pyłu hamulcowego z kół czy odświeżeniem opon. Jeśli natomiast chodzi o czyszczenie wnętrza pojazdu, pamiętaj o dywanikach, desce rozdzielczej, szybach czy chociażby lusterku wstecznym.

Kultura jazdy istotna jest zawsze

Karoseria z masą rys czy wgnieceń to nie jest to, co łechta wzrok. O ile przyjemniej wsiada się bowiem do samochodu, który po 3 latach użytkowania prezentuje się tak samo dobrze, jak przy wyjeździe z salonu? Co ciekawe, często to, jak wygląda twój pojazd zależy od kultury jazdy i znajomości trasy. Jeśli ustalisz ją w zaciszu swojego domu tuż przed wyjazdem, twoja podroż powinna być dużo prostsza. Umożliwia to system OnStar – trasę planujesz wcześniej, a wsiadając do samochodu po prostu ściągasz ją do systemu. Z kolei kultura jazdy to przede wszystkim rozwaga. Jeśli będziesz ostrożny na ciasnych parkingach, przy wykonywaniu określonych manewrów na trasie czy chociażby utrzymując bezpieczną odległość od innych pojazdów, twój samochód powinien lśnić jak nowy przez wiele lat. No chyba, że do wspomnianej porady nie dostosują się inni użytkownicy ruchu…

Warto dbać o samochody, bez względu na to czy są one własnością prywatną, czy należą do firmy, w której pracujesz. Wystarczy wziąć pod uwagę ile czasu w ciągu dnia w nich spędzasz, by dojść do wniosku, że śmiało można je nazwać twoim drugim domem. W obliczu tego stwierdzenia przekonywać o tym, jak ważne są w twoim życiu i jak istotna jest ich długofalowa eksploatacja, specjalnie nie trzeba.

Materiał powstał przy współpracy z General Motors.

Advertisement