Open space. 5 rad, jak się skupić

Open space. 5 rad, jak się skupić Office Now/Flickr.com

Jeśli szum z pobliskich biurek nie daje ci się skupić, musisz pozbyć się rozpraszaczy ze swojej okolicy.

Te rozpraszacze to między innymi media społecznościowe, współpracownicy, a nawet własna niepewność. Dlatego warto jasno nakreślić granice i uciszyć wewnętrznego lenia.

1. Załóż słuchawki

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów zredukowania szumu w tle jest noszenie słuchawek lub zatyczek do uszu. Czasami pomaga także włączenie odpowiedniej muzyki, to jednak kwestia preferencji. Sama muzyka może być jednak także rozpraszająca.

2. Wyraź swoje potrzeby

Jeśli słuchawki na uszach to zbyt delikatna aluzja dla Twoich współpracowników, daj im do zrozumienia wyraźniej, że ledwo dajesz sobie radę z robotą. Unikaj oskarżania czy obwiniania ich. Po prostu poproś ich, na przykład, by mówili nieco ciszej przez telefon, bo cię to rozprasza.

3. Kontroluj wykorzystanie social media

W internecie zawsze jest coś nowego i ciekawego do zobaczenia. A jeśli twoja praca wymaga używania Facebooka, łatwo jest spędzić resztę dnia na bezproduktywnym pisaniu kolejnych postów. Na wszystko można znaleźć czas. Dlatego należy zdecydować kiedy i jak korzystać z mediów społecznościowych, zamiast zastanawiać się jak wyrobić się z pracą. Najlepiej więc, jeśli nie jest to konieczne, po prostu nie korzystać z mediów społecznościowych w pracy. I cieszyć się nimi w domu, z wolną głową.

4. Wyjdź

Jeśli zupełnie nie możesz się skupić w pracy, to idź na spacer albo dłuższą przerwę kawową. Jeśli jest naprawdę źle, weź laptopa i zainstaluj się w sali konferencyjnej, pobliskiej kawiarni lub innym, spokojniejszym miejscu. Gdy praca na to zezwala, pracuj z domu lub zrób sobie dzień zdrowia psychicznego.

5. Oczyść umysł

Czasem najgorszym czynnikiem rozpraszającym jesteś ty sam. Są setki sposobów na walkę z własnym, rozpraszającym umysłem, a najskuteczniejszą jest wyciszenie się. Zamknij oczy, usiądź prosto i głęboko oddychaj. Będzie lepiej.

Opracowano na podstawie tekstu w careerealism.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek