Opłata audiowizualna dopiero po 2015 r.

Opłata audiowizualna dopiero po 2015 r. www.sxc.hu

Ustawa medialna wróciła z Sejmu do Ministerstwa Kultury.

Obecnie trwają prace nad projektem założeń do niej – podaje portal Wirtualnemedia.pl.

- Fizycznie niemożliwe jest, aby opłata audiowizualna zaczęła działać w przyszłym roku - powiedział Wirtualnemedia.pl Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal pracuje nad projektem ustawy medialnej. W tej chwili resort opracowuje projekt założeń o opłacie audiowizualnej.

21 stycznia br. minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił na antenie radiowej Jedynki, że projekt założeń do dokumentu jest już gotowy, jednak niektóre jego elementy nie zostały zaakceptowane.

Warto przypomnieć, że pod koniec lipca ub. roku Bogdan Zdrojewski ogłosił w „Sygnałach Dnia” zakończenie prac nad założeniami nowej ustawy medialnej. Miesiąc później pojawiła się wiadomość, że prace nad ustawą trwają już w Sejmie. Jako realny termin wprowadzenia opłaty audiowizualnej podawano wtedy początek 2015 roku.

Wraz z wprowadzeniem nowej ustawy medialnej zniesiony zostanie obowiązek rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych. Obowiązujący w tej chwili abonament RTV uzależniony jest od liczby zarejestrowanych urządzeń.

Idea wprowadzenia opłaty audiowizualnej zakłada, że każde gospodarstwo będzie płacić za możliwość odbioru programu mediów publicznych, niezależnie od liczby i rodzaju posiadanych odbiorników. Opłata ma wynosić około 10 złotych miesięcznie.

 

red